Drazí čtenáři, tímto vás vítáme u nové série článků, ve kterých budeme informovat o nejzajímavějších novinkách ze světa financí, umělé inteligence a technologií. V tomto prvním díle se pustíme například do platformy X a zkušebních poplatků, robotických taxi v Japonsku a třeba do Amazonu, který chce příští rok spustit dodávku s pomocí dronů. Přejeme vám příjemné čtení.

Elon Musk a X začínají se zkouškou placeného členství

Elon Musk již relativně dlouho vyhrožuje tím, že na svou sociální síť X zavede poplatky za použití. Teď se zdá, že se dává tento plán do pohybu.

X začala testovací režim členství na Filipínách a Novém Zélandu. Každý nový uživatel z těchto zemí bude muset zaplatit jeden dolar ročně k tomu, aby mohl platformu využívat v plné síle. Pakliže si člověk tuto částku zaplatí, odemknou se mu funkce jako přidávání příspěvků, komentování, dávání lajků na posty atd. V opačném případě je jedinou svobodou čtení příspěvků, sledování videí a procházení jiných účtů. Je důležité rozlišit, že se nejedná o premiový účet, nýbrž o naprosto standardní režim.

Důvodem k tomuto kroku je údajně snaha o boj proti botům, kteří na těchto sítích fungují. Na druhou stranu je klidně možné, že jde o prostou salámovou metodu, a jakmile si zákazníci zvyknou na jeden dolar ročně, už nebude tak složité tuto částku zvednout.

Více na stránkách BBC.

Honda, GM a Cruise spustí robotické taxi v Japonsku

Honda, GM a dceřiná společnost GM Cruise minulý týden vstoupily do společného plánu, jehož cílem je spuštění robotických taxi v Japonsku. V tuto chvíli cílí na rok 2026. Bude se nejprve jednat o několik desítek testovacích vozů, avšak flotila by se měla velice rychle rozrůst na stovky samočinných automobilů.

Více na stránkách Techcrunch.

Amazon spustí donášku dronem už v roce 2024

O tom, že drony nahradí typické kurýrní služby, se spekuluje již několik let. Problémy byly především v riziku selhání techniky, přeletem nad obydlenými oblastmi atd. Jistě si to umíte představit. Jedním z hlavních průkopníků této oblasti je největší retailový online prodejce Amazon, který plánuje tento plán uskutečnit již příští rok. Cílem bude nejprve trh v Itálii a Velké Británii.

Více na stránkách Reuters.

První testování robotů ve skladech

Kromě toho, že se Amazon pouští do upgradu svého dodavatelského řetězce, se také snaží rozvinout své skladovací prostory a procesy v nich. V minulém týdnu začala společnost testovat humanoidní roboty, kteří by mohly pracovat namísto skladníků. Nemusíte hledat žádná kola, protože tenhle kovový pracant měl dvě nohy a ruce. 

Cílem bylo především otestovat bezpečnost této technologie v rámci prostředí, ve kterém pracují i lidé.

Proti tomuto vývoji samozřejmě vystupují odbory, které se nejvíce bojí snižování stavů a rušení pracovních míst. Na druhé straně argumentuje Amazon tím, že ačkoliv roboti místa skutečně nahradily, tak se společně s nimi vytvořilo i přes 700 nových typů pozic, které s roboty pracují.

Více na BBC.

Nokia plánuje propustit až 14 000 zaměstnanců

V minulosti legenda, dnes spíše společnost bojující o přežití a místo na slunci. Firma Nokia se snaží všemožně upravit svou politiku a finanční situaci, přičemž jedním z kroků, který plánuje udělat, je i masivní propouštění. Lidé jsou jeden z hlavních nákladů podniku, takže se není čemu divit. Celkové propouštění se má do roku 2026 vyšplhat na 14 000 hlav, což je zhruba 16 % z dnešního počtu zaměstnanců.

Více na BBC.

Nechcete na online jednání? Využijte Microsoft 365 Copilot

Microsoft spustí 1. listopadu svého nového AI asistenta s názvem Microsoft 365 Copilot. Cílem umělé inteligence je výpomoc s podnikovou komunikací. Tou hlavní a nejžhavější funkcí je zejména práce s videohovory na platformě Teams, ze kterých dokáže udělat report, a to dokonce bez toho, aby se uživatel callu účastnil. Zbytek se pak točí kolem komunikace a tvorby dokumentů. Podle předběžných zpráv dokáže AI vytvořit například celou prezentaci za skoro 43 sekund.

Více na stránkách BBC.

Na univerzitě v Manchesteru vznikla možná zatím největší kvadkoptéra na světě

Inženýři na univerzitě v Manchesteru nedávno vytvořili dron, který ohromuje zejména svou velikostí. Dron má rozpětí necelých 6,5 metru, což z něj možná dělá rekordmana (zatím nepotvrzeně). Tělo tohoto stroje je vytvořeno z pěnových desek a celkově váží 24,5 kilogramů.

bbc.com

Význam takového dronu je dnes vidět především na bojištích, kde se používají pro přepravu materiálu, munice a třeba jednotek krve. Jejich pěnová konstrukce je lehká, snadno se přenášejí a radary mají problém s jejich odhalením.

Více na webu BBC.

Aplikace Tinder umožní doporučování matchů mezi rodinou a přáteli

Randící aplikace Tinder bude přidávat novinku zvanou Tinder Matchmaker. Uživatelům bude umožněno spojit se s přáteli a pozvat je k tomu, aby si mohli společně prohlížet potenciální matche a doporučovat profily vhodné ke swajpu.

Více na Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.