Drazí čtenáři, po zhruba třech měsících se k vám vracíme s naším týdeníkem ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy (tentokrát odpočati) pro vás máme mnoho zpráv, které stojí za přečtení. V dnešním vydání se podíváme do odvětví AI, ve kterém se nám rýsují plány na zatím největší jazykový model na světě, jenž bude ještě ke všemu open-source. Pokud vás pak zajímají trendy v oblasti aplikací u Gen Z populace, můžete se posunout o pár odstavců níže. A co třeba takové rodičovství suplované AI technologiemi? Bude toho prostě hodně, takže se na to pojďme vrhnout.

Near plánuje postavit největší AI model s 1,4 biliony parametry

Near Protocol je projekt založený na blockchainu, který se zaměřuje na spouštění decentralizovaných aplikací. Vývojáři tohoto ekosystému se ale pouštějí i do dnešních trendů v AI. V minulém týdnu totiž oznámili plány na vytvoření dosud největšího AI modelu, který by měl mít celkem 1,4 bilionu parametrů. V porovnání s dnes známými modely, jako je třeba Llama od Mety (Facebookuú), by byl Near LLM zhruba 3,5krát větší. Vývoji tohoto projektu pomůže i ekosystém Near AI Research, do kterého mohou přispívat samotní uživatelé, což jen dále rozšiřuje datovou základnu a schopnosti LLM.

near.org

Celé Near AI by mělo být v konečném důsledku open-source. To je důležité i z ideového hlediska, neboť veřejnost by neměla ztratit možnost využívat AI z důvodu komercializace příp. státního dohledu a “ochrany”.

Více na stránkách Cointelegraph.

Žebříček nejstahovanějších aplikací mezi lidmi z Generace Z

Analytická společnost Appfigures poskytla náhled do trendů ve stahování aplikací Generace Z, což je skupina lidí narozených mezi roky 1995 a 2010.

Na prvním místě se umístilo internetové tržiště Temu, které se vyznačuje především levnými cenami a nabídkou snad všeho myslitelného. Jen v USA měla aplikace celkem 41,9 milionů stažení.

Druhé místo zaujímá TikTok, což je čínská sociální síť populární hlavně u mladších ročníků. Zde je zajímavé třeba to, že je TikTok používán i preferován jako search engine oproti běžným aplikacím jako Google atd.

Na dalších místech se pak nacházejí aplikace z rodiny Meta (Facebook, Instagram, Threads), Google a OpenAI ChatGPT.

Více na stránkách Techcrunch.

Zruší OpenAI svůj status neziskové organizace?

Firma OpenAI již dlouhou dobu uvažuje o přechodu z neziskového modelu na standardní “ziskový”. Cílem je zvýšit hlavně atraktivitu pro investory. Tomuto kroku dnes brání hlavně legislativa v Kalifornii, která po neziskových organizacích vyžaduje, aby byla celá hodnota jejich aktiv použita na dobročinné účely.

Jedná se o krok, který jde mimo původní záměr OpenAI, což zvedá některé lidi ze židlí. Naproti tomu OpenAI ujišťuje, že nezisková část podniku bude stále v nějaké formě existovat.

Více na stránkách Cointelegraph.

Nvidia předběhla Apple a stala se znovu nejhodnotnější společností na světě

Jednou rychlou jednoduchou dnešního článku je předělání žebříčku nejhodnotnějších společností podle tržní kapitalizace na světě. Na první místo se totiž znovu dostala Nvidia s momentální tržní kapitalizací 3,62 bilionu dolarů, díky čemuž předběhla Apple o zhruba 200 miliard dolarů. Hlavním tahounem jejich ceny je boom v AI a poptávka po hardwaru, který jazykové modely pohání.

companiesmarketcap.com

Více na stránkách Cointelegraph.

Bude naše děti vychovávat umělá inteligence? Dětská hlídačka je již na trhu a další přijdou

Tzv. AI-powered parenting je nový trend, ve kterém rodiče využívají podporu umělé inteligence při výchově dětí. Cílem je rodičovství zjednodušit a zpříjemnit rodinný život. Kromě toho, že již existují AI asistenti poskytující rady v oblastí péče, se na trh dostala třeba AI hlídačka, která dítě stále sleduje a jeho stav monitoruje.

Více na stránkách Techcrunch.

Drama ve světě WordPressu a WP Enginu – co se tedy stalo?

Když se dnes podíváte na statistiky rozebírající weby a jejich “vnitřnosti”, dostanete se k tomu, že je značná část internetu postavena z WordPressu. WP je redakční systém (CMS aplikace), skrze kterou mohou uživatelé bez znalosti programování celou webovou stránku navrhnout, naplnit obsahem a spravovat. Rozhodně si ale nepředstavujte jen jednoduché jednostránkové weby. Dnes už tak běží velké eshopy, dynamické zpravodajské servery a mnoho dalšího.

Před nějakým týdnem se tento open-source software dostal do sporu s poskytovatelem hostingu WP Engine, který se na WordPress zaměřuje. WordPress osočil WP Engine z nesprávného používání ochranné známky WordPress a matení zákazníků. Situace se vyhrotila až do výhružných dopisů a zablokování WP Engine na Worpdress.org.

WP Engine podal na firmu Automattic žalobu (společnost stojící za WordPressem). Spor může mít do budoucna negativní vliv na stabilitu softwaru a jeho vývoj.

Více na stránkách Techcrunch.

Roblox přidává omezení přístupu na sociální “sítě” pro děti s věkem pod 13 let

Roblox je ekosystém, ve kterém se dají programovat hry. Zároveň není vůbec náročný a dokáže se tak rozběhnout na starších počítačích. To nahrává zejména tomu, že se do něj budou připojovat mladší hráči.

Vzhledem k tomu, že jde v Robloxu naprogramovat spousta věcí pro více hráčů, se zde objevuje i prvek sociálních sítí. Společně s tím také přicházejí obavy o bezpečí dětí a o zamezení kontaktu s nevhodným obsahem.

Aby Roblox situaci odlehčil, zavedl omezení přístupu do “sociálních místností” pro děti s věkem pod 13 let.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.