Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Nejprve ze všeho se podíváme na jeden zajímavý tweet týkající se tarifů, který dost zamíchal trhy. Společně s tím si projdeme nějaké další dopady tarifů na jedny z nejznámějších firem. Dále si samozřejmě řekneme něco k AI technologiím, ale také probereme nový úspěch Minecraft filmu nebo od-vyhynutí zlého vlka.
Jeden tweet a obrovská panika na všech trzích
Kapitálové trhy jsou dost napjaté a investoři čekají na sebemenší zprávy, které by jim daly nějaký klid. O tom jsme se mohli přesvědčit minulý týden, kdy se na veřejnost dostala zpráva od populárního agregátora zpráv Waltera Bloomberga. Ten vydal do prostoru falešnou informaci o tom, že prezident Donald Trump zvažuje až devadesátidenní pozastavení svého kontroverzního tarifního návrhu.
Okamžitě poté se trhy doslova utrhnuly ze řetězů, neboť populární indexy jako S&P 500 nebo Nasdaq vyskočily okamžitě o skoro 9 procent výše, podobně tomu bylo třeba i u bitcoinu.
Když se však zpráva ukázala jako dezinformační, vše se vrátilo ke starému.
Více na stránkách Techcrunch.
Dopady tarifů na reálné firmy
Pojďme si teď v krátkosti ukázat dopady tarifů z kanceláře Donalda Trumpa na reálné společnosti.
Nintendo oddaluje předobjednávky konzole Switch 2
Herní konzole Switch se stala jednou z nejoblíbenějších na světě. Teď se má na trh postupně dostávat nová verze Switch 2. Firma Nintendo je bohužel jedna z těch, na kterou mají třicetiprocentní tarify přímý vliv, a dá se tak očekávat, že přijdou nějaké problémy s dodávkou. O tom už mluví i samotná společnost, která teď zvažuje, jestli vůbec otevře předobjednávky této konzole.
Více na stránkách Techcrunch.
Apple ztratil již 250 miliard z tržní kapitalizace
Jedna z největších veřejně obchodovaných společností Apple od zavedení tarifů přišla o stovky miliard dolarů. Jen ve čtvrtek přišla firma o 250 miliard na své tržní hodnotě v důsledku nových tarifních rozhodnutí Donalda Trumpa.
Podobně na tom jsou i ostatní technologické firmy jako Tesla, Nvidia, Meta nebo Amazon. Jejich akcie klesly někdy i o více než 7 procent.
Více na stránkách Techcrunch.
ChatGPT generuje obrázky jak divé, od spuštění až 700 milionů
ChatGPT od OpenAI dostalo funkci generování obrázků. Očekávalo se, že jí budou lidé zkoušet, ale ani samotná firma nepočítala s takovým zájmem, jaký uživatelé ukázali za posledních pár dní. Více než 130 milionů uživatelů v globálním měřítku vytvořilo přes 700 milionů obrázků od doby, kdy byla funkce nasazena.
Více na stránkách Techcrunch.
Nová verze modelu Llama 4 rozházela žebříček nejlepších AI modelů
Společnost Meta vydala minulý týden svůj nový model s názvem Llama 4. Podle informací by měl být model zatím nejvýkonnějším, který na trhu momentálně najdete, čímž posunul Metu na první příčky žebříčku AI modelů.
Hlavní předností těchto modelů je skvělý výkon z hlediska multimodálních funkcí a výkonu. Llama 4 má mít až 17 miliard aktivních parametrů.
Více na stránkách Cointelegraph.
Minecraft film je neskutečný úspěch, za první víkend 135 milionů dolarů
Filmová adaptace oblíbené videohry Minecraft přišla minulý týden do kin. Okamžitě se ukázalo, že bude tento snímek skvělým úspěchem, protože jen při svém pátečním uvedení získal film 58 milionů dolarů v tržbách. S víkendem se pak hovoří o více než 175 milionech dolarů.
Už teď je Minecraft film jedním z nejlépe vydělávajících filmů tento rok. Jde tedy jen o to, aby nasazené tempo udržel. Tomu zásadně pomáhá i celí viralita, kterou Minecraft film na sociálních sítí rozpoutal.
Více na stránkách Techcrunch.
Prezidentova administrativa podpoří uhelné elektrárny na provoz datových center
Prezident Donald Trump se rozhodl, že podpoří uhelný sektor tím, že nařídí federální vládě označit uhlí za kritickou suroviny. Výsledkem by mohlo být, že zachrání některé uhelné elektrárny před plánovaným zavřením s tím, že by stále fungovaly a generovaly elektrickou energii.
Uhlí je ve Spojených státech v dlouhodobém poklesu ve svém podílu na výrobě elektřiny. Z roku 2001, kdy mělo 51 procent, spadlo postupně na současných 15 procent. Propad je svádí především na konkurenci ze strany levného zemního plynu a obnovitelných zdrojů jako vítr a slunce.
Více na stránkách Techcrunch.
Colossal Bioscience vrátilo k životu velkého zlého vlka
Startup Colossal Bioscience udělal minulý týden velký průlom. Firmě se totiž podařilo vrátit k životu zvíře s názvem Dire Wolf, což by se dalo do češtiny přeložit jako Zlý vlk. Latinsky Aenocyon dirus teď žije na 2000 akrech v tajné lokalitě v USA a je výsledkem 18měsíčního úsilí. Gen byl získán fosilií a následně se skrze ně a technologii CRISPR upravil vlk šedý.
I přes úspěch se ale řeší, zda jde skutečně o znovuoživení, nebo jen o hybrida současně žijícího zvířete. Je to v podstatě stejný příběh, jaký jsme již četli v Jurském parku.
Více na stránkách Techcrunch.
Waymo chce používat interní kameru pro trénink AI
Waymo je provozovatelem autonomních taxi vozů. Dnes již jejich auta jezdí v několika amerických městech, nicméně jde stále víceméně o testy. Waymo by teď chtělo do svých vozů přidat novou funkci, která by využívala data z kamer v interiéru. Šlo by hlavně o údaje týkající se pasažérů, která by se následně využívala k tréninku umělé inteligence.
Novinka okamžitě zvedla vlnu obav o soukromí a použití těchto osobních údajů, a to i přesto, že by měli mít pasažéři možnost tuto odmítnou a při své cestě vypnout.
Více na stránkách Techcrunch.