Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechu a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili pořádnou dávku novinek, které byste neměli propásnout. Dnes začneme s problémem, který se ve Spojených státech amerických vařil již poměrně dlouho. Konkrétně jde o TikTok a jeho další působení na území USA. Dále přeskočíme na novinky v AI, neboť i zde máme zajímavé informace. V neposlední řadě se pak podíváme třeba na nové Raspberry Pi 500.
Buď TikTok prodejte, nebo jděte pryč – čas pro rozhodnutá nadešel
Když jste nejsilnější stát na této planetě, můžete si dovolit prakticky všechno. Nemluvíme zde samozřejmě jen o bohatství a stavbě nejmodernějších nemocnic, nýbrž i o “útočném” postoji vůči dalším entitám. Pro Spojené státy americké to byl v historii SSSR, dnes jde hlavně o Čínskou lidovou republiku. Mezi těmito státy se nevede konvenční válka skrze děla. Jde spíše o konflikt ekonomický. To můžeme vidět třeba na kauze TikToku.
TikTok, potažmo mateřská firma ByteDance, žije již nějakou dobu pod ultimátem, které buď skončí zákazem sociální sítě na území USA, nebo prodejem TikToku jiným vlastníkům. Důvodem je hlavně podezření z propojení firmy s čínskou vládou, která by mohla skrze aplikaci získávat citlivé údaje o Spojených státech, formovat názory s použitím trendů a algoritmů pro zobrazování obsahu atd.
Pokud ByteDance do 19. ledna neprodá svůj podíl v TikToku, pak bude aplikace zabanována, čímž by přišla o více než 170 milionů uživatelů. Jelikož federální odvolací soud toto nařízení potvrdil, odeslala ByteDance žádost o pozastavení rozhodnutí na Nejvyšší soud.
Více na stránkách Techcrunch.
Nový tarif pro ChatGPT za 200 dolarů měsíčně
Mezi nejnovější novinku týkající se OpenAI rozhodně patří nový tarif, který firma na svých stránkách představila. V tomto plánu za 200 dolarů měsíčně získá uživatel neomezený přístup k modelům o1, o1-mini a 4o. Kromě toho se ale také odemkne tzv. o1 Pro mód, který by měl mít zdaleka nejvíce výpočetní síly, čímž by se hodil pro práci s nejnáročnějšími zadáními. Zde si můžete představit například problémy v programování. To, že je tento model skutečným těžkotonážníkem, dokazuje i funkce načítání, které uživatele informuje o průběhu příkazu. Díky tomu je jasné, že je model cílen na složité úkoly.
Více na stránkách Techcrunch.
Elon Musk znovu křičí, že nechce for-profit model u firmy OpenAI
Elon Musk podal další žádost na blokaci přeměny OpenAI na ziskovou společnost. V průběhu toho stihl obvinit partnery jako Microsoft z nekalých tržních praktik, které mají omezovat konkurenci.
Musk z OpenAI odešel v roce 2018 a stihl si založit svou vlastní společnost na AI modely xAI. Asi by tak nikoho nepřekvapilo, kdyby za tímto celým divadlem stál především jeho soukromý zájem, spíše než nějaký boj za morálku.
OpenAI bude muset tak či tak přijít se způsobem, jak financovat vlastní provoz. Společnost má ohromné provozní náklady a stále prodělává.
Více na stránkách Cointelegraph.
AI dokáže zlepšit šance na detekci rakoviny prsu o 21 procent
Report ze společnosti DeepHealth ukázal, že umělá inteligence dokáže zvýšit šanci na detekci rakoviny psu o 21 procent. Tato analýza obsahovala celkem 747 604 žen, které se účastnily mamografického screeningu. AI v tomto testu figurovala jako druhý pár očí, který sloužil v součinnosti s lékařem. Jde stále o studii provedenou firmou, která se tímto tématem zabývá, takže je zde možnost tendenčního výběru testovaných, ale jako námět pro provedení randomizované studie je to skvělá zpráva.
Více na stránkách Techcrunch.
Aurora AI bude brzy dostupná pro všechny uživatele platformy X
Sociální síť X představila nový generátor obrázků Aurora. Tento model je zaměřený na tvorbu fotorealistických obrázků, ale podporuje také generaci loga a další grafiky. Někteří uživatelé se k němu zatím mohli dostat pouze přes model Grok, ale v průběhu několika dní by se měla Aurora otevřít globálně pro každého uživatele X.
Více na stránkách Techcrunch.
Řada Raspberry Pi 500 bude mít vyšší výkon a nové doplňky
Raspberry Pi je známé jako minipočítač, který byl původně zamýšlený pro osobní projekty, nicméně za roky své existence se dostal prakticky všude. Firma minulý týden oznámila svůj nový model Raspberry Pi 500, který bude mít cenu 90 dolarů. V zásadě jde o zařízení s klávesnicí, které v sobě bude mít nově Raspberry Pi 5, tedy to nejvýkonnější, které lze dnes dostat. Společně s tím představila firma i přenosný monitor určený hlavně pro fanoušky.
Více na stránkách Techcrunch.
Dokážete svést AI chatbota? Za “Ano” můžete vyhrát tisíce dolarů
Anonymní tým vývojářů vytvořil projekt Freysa. Jde o chatbota, který v případě splnění podmínky uvolní pool finančních prostředků nasbírané od všech kontaktů v průběhu chatování. A co je ta podmínka? Chatbot se do vás musí zamilovat.
Výhra může dosáhnout až na desítky tisíc dolarů, které jsou schované v kryptoměnové peněžence.
Vtipné je, že si již uživatelům povedlo bota “podvést” a přesvědčit, aby zapomněl na své pevně nastavené podmínky a peníze poslal i tak.
Více na stránkách Techcrunch.
AI pro předpověď počasí? Google má údajně navrch
Nejlepší technologie na světě pro předpověď počasí s názvem ENS byla překonána AI modelem od společnosti DeepMind s názvem GenCast. Tento model umožňuje vytvářet soubor více než 50 předpovědí, ze kterých se pak vytváří ten nejpravděpodobnější scénář.
Na datech z roku 2019 dokázal DeepMind vyprodukovat předpověď s přesností 97,2 procenta.
Více na stránkách Techcrunch.