Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme velkou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Jelikož se na začátku nového roku vyrojí vždy spousta novinek týkajících se technologií, budeme se dnes soustředit hlavně na to. Kromě toho si ale také rozebereme například USA a zařazení Tencentu na seznam válečných společností, nebo třeba robotické město od Toyoty.

USA přidalo Tencent na seznam společností ve vojenském průmyslu

Spojené státy americké mají již dlouhou dobu konflikt s Čínou. Sice se nejedná o válku jako takovou, nicméně ekonomicky spolu státy soupeří neustále. Jedním příkladem z toho je například situace se sociální sítí TikTok, které dalo USA ultimátum na odchod

Nově ministerstvo obrany v USA označilo Tencent, s jejich aplikací WeChat, za vojenskou společnost. Nemá to v tuto chvíli žádné přímé právní důsledky, nicméně tento status do budoucna zakáže vládním dodavatelům obchodovat s Tencentem.

Tento krok je jen další snahou USA o sledování čínských firem, které jsou podle všeho nějak zapojené do vojenských aktivit.

Více na stránkách Techcrunch.

Sam Altman věří, že OpenAI objevilo recept na AGI

Sam Altman si v minulém týdnu poněkud pootevřel ústa. Podle něj má totiž již OpenAI recept na postavení takzvané obecné umělé inteligence. Ta má za cíl napodobit lidskou inteligenci. Byl by to jednoznačně velký skok v technologii, neboť by začalo existovat něco, co dokáže plně nahradit člověka v přemýšlení a učení.

Více na stránkách Cointelegraph.

Robotické město s umělou inteligencí od Toyoty bude otevírat tento rok

V minulosti jsme již jednou o futuristickém městě Woven City na úpatí hory Fuji psali. Jedná se o projekt, který má sloužit jako experimentální laboratoř pro praktické užití umělé inteligence, , robotiky, autonomních vozidel a chytrých domů. Město by se mělo otevřít v příštím roce a prvními obyvateli budou zaměstnanci a jejich rodiny. Dalším cílem je rozšíření populace na 2000 lidí. Město by mělo fungovat i jako test modelu úplné udržitelnosti.

Toyota ve svých reportech uvedla, že se město nikdy nemusí dostat do ziskovosti. Otevření pro širší veřejnost se plánuje až za další dva roky.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bude Toyota budovat vesmírné rakety?

Na konferenci CES 2025 se Toyota pochlubila s mnoha novými projekty. Jeden z nich snad bude patřit i do oblasti vesmírného průzkumu. Akio Toyoda ve svém proslovu řekl, že by chtěla firma stavět na současných technologiích, přičemž v prezentaci odkazoval na návrh rakety firmy Interstellar Technologies, do které Toyota investovala přibližně 45 milionů dolarů.

Více na stránkách Techcrunch.

Chytré brýle pro lidi s postižením sítnice

Firma Soliddd na CES 2025 ukázala brýle s názvem SolidddVision, které by měly pomoci lidem s makulární degenerací, tedy onemocněním, které postihuje sítnici. Technologie je více než zajímavá. Zařízení tvoří mřížku z mnoha čoček, čímž tvoří obraz podobný oku mouchy. Obraz z čoček se následně promítá na nepoškozené části sítnice, díky čemuž má mozek možnost vytvořit trojrozměrný obraz s dobrou kvalitou.

Brýle půjdou do prodeje v roce 2025. Bonusem je pak fakt, že k uvedení na trh nebude nutné schválení od FDA.

Více na stránkách Techcrunch.

Sluchátka od Timekettle překládají řeč v přímém přenosu

Další nová vymoženost na CES 2025 přišla z dílen Timekettle. Ti ukázali svá nová sluchátka, která zvládnou obousměrný překlad v reálném čase do telefonních hovorů a videohovorů. Sluchátka by měla mít schopnost překládat řeč ve 40 různých jazycích bez nutnosti zásahu uživatele, a to s latencí 3 až 5 vteřin.

Sluchátka mají přirozeně integrovanou umělou inteligenci, takže se můžete těšit například na shrnutí rozhovoru do několika vět, nebo třeba na sdílení s druhou osobou pro vzájemný překlad.

Více na stránkách Techcrunch.

Circular uvádí na trh nový smart ring

Circular ukázal novou generaci svého chytrého prstenu Circular Ring 2, která má funkci sledování EKG a detekci fibrilace síní, což je potvrzeno i certifikací od FDA. Prsten bude v prodeji nejpozději v březnu za 380 dolarů. Kromě těchto funkcí bude prsten měřit i spánek, průtok krve a další.

Více na stránkách Techcrunch.

Chytré zrcadlo podává informace o vašem zdravotním stavu

Moudré zrcadlo by se mohlo objevit i v našich životech. Jeho koncept byl ukázán na CES 2025 v přednášce od firmy Withings. Zrcadlo by mohlo skenovat tělo, hmotnost, zdraví srdce a plic, a to vše propojovat s daty od dalších nositelných zařízení jako hodinek, prstenů apod.

Firma ovšem také uvedla, že podobné zrcadlo by bylo velmi drahé, takže není jasné, zda půjde do skutečné produkce, či nikoliv.

Více na stránkách Techcrunch.

Nová robotická sekačka firmy John Deer

Nevylepšuje se pouze spotřebitelská technologie, nýbrž i zemědělské stroje, které nás živí. Na CES 2025 John Deer ukázal hned několik z nich, mezi kterými byla třeba autonomní sekačka na komerční úpravu zeleně. Ta umožňuje provoz až 10 hodin. Společnost dále předvedla třeba autonomní traktory na postřiky sadů a další.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.