Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Nejprve ze všeho se podíváme na nové zprávy z firmy OpenAI, které se budou týkat například nového otevřeného AI modelu, který bude vůbec první z dílen OpenAI. Dále se koukneme třeba na vesmírné závody nebo virtuální realitu od Applu. Můžeme se na to teď vrhnout.
OpenAI nepočítá s kladným cashflow až do roku 2029
Asi jen málokdo si před pár lety myslel, že budeme mít dnes takové nástroje jakými jsou dnes AI modely. Používáme je stále více a skoro se zdá, že každá technologická firma chce do svých systémů AI zakomponovat. Tato euforie se může na první pohled zdát jako skvělá zpráva pro firmy poskytující umělou inteligenci, nicméně to má také odvrácenou stranu v podobě astronomických nákladů.
Právě tento problém se řešil minulý týden ve firmě OpenAI. Podle nové zprávy provozovatel ChatGPT neočekává, že by dosáhl plusového cashflow až do roku 2029. Mohou za to hlavně vysoké náklady na čipy, drahý provoz datových center a personální náklady za jedny z nejtalentovanějších lidí v oboru.
I když je OpenAI stále ve ztrátě, vrchol výsledovky vypadá velmi zajímavě. Jen v tomto roce se totiž očekává zdvojnásobení jejich příjmů.
Více na stránkách Reuters.
Nový generátor obrázků od OpenAI je dostupný pro všechny
Model GPT-4 již umí generovat obrázky a oficiálně je dostupný pro všechny uživatele. Nástroj byl doposud k dispozici pouze pro placené účty, takže jde rozhodně o pěkný posun. V tuto chvíli platí omezení na počet generovaných obrázků za den, které je stanovené na tři. Sam Altman, CEO společnosti, po spuštění uvedl, že byla poptávka enormní a grafické karty firmy prakticky nestíhaly.
Vtipné je, co lidé s tímto nástrojem začali dělat. Okamžitě se totiž objevily příspěvky o generování falešných dokumentů. Vše bylo možné vysledovat kvůli zakodovaným metadatům v samotných souborech.
Více na stránkách Techcrunch.
OpenAI vydává po dlouhé době další “otevřený” AI model
S OpenAI ještě nekončíme. Firma totiž hodlá tento rok vydat do světa svůj vůbec první “otevřený” jazykový model GPT-2 z roku 2019, který bude dostupný pro každého, kdo jej bude chtít používat, stahovat a jakkoliv upravovat. I když nebude model plně open-source, stále by měl být dostupný pro širokou veřejnost a úpravu.
Je otázka, zda to bude vůbec k něčemu, když se na trh momentálně dostávají modely jako DeepSeek nebo Gemini 2.5.
Více na stránkách Cointelegraph.
SpaceX posílá do vesmíru soukromou posádku astronautů
Muskova firma SpaceX v pondělí vypustila čtyřčlennou posádku soukromých astronautů. Výpravě stojí v čele kryptoměnový magnát Chun Wang, přičemž cílem mise je obletět Zemi od pólu k pólu. Tuto trajektorii doposud žádná výprava nepodniknula, skupina tím bude mít své vlastní prvenství.
Nemyslete si ale, že jde o výlet k ničemu. Posádka má splnit celkem 22 vědeckých experimentů zaměřených na vliv vesmírného letu a mikrogravitace na lidský organismus.
Více na stránkách Reuters.
Raketa německého startupu vybuchuje při prvním startu
Testovací raketa určená k zahájení satelitních startů z Evropy se v neděli po 40 sekundách letu z Norska zřítila a explodovala. Raketa se jménem Spectrum byla bez pilota a považovala se za první pokus o orbitální let z Evropy.
Částečně se tento výsledek očekával, takže nejde o nic fatálního. Firma podle všeho získala velké množství dat, na kterých může v budoucnu stavět, takže jde určitě o posun správným směrem.
Více na stránkách Reuters.
Blue Origin připravuje druhý let rakety New Glenn
Společnost Blue Origin, kterou vlastní Jeff Bezos, oznámila, že připravuje druhý start své obří rakety New Glenn. Firma tvrdí, že zjistila příčiny selhání raketového stupně během jejich prvního pokusu.
Více na stránkách Techcrunch.
Apple Intelligenci přichází na brýle pro virtuální realitu Vision Pro
Nová aktualizace operačního systému brýlí pro virtuální realitu od Applu Vision Pro dostane nové funkce poháněné umělou inteligencí. Uživatelé získají přístup k nástrojům pro psaní, které jim umožní vytvářet texty s pomocí AI. Společně s tím bude také otevřená generativní AI pro tvorbu obrázků.
Více na stránkách Techcrunch.
Signal má o 26 procent stahujících uživatelů více po vládním skandálu USA
O úniku informací o jemenském útoku ze strany USA skrze aplikaci Signal jsme vám psali v minulém týdeníku. Teď se podle statistik ukazuje, že šlo kromě jiného i o skvělou reklamu pro samotnou aplikaci. Jen v den zveřejnění zaznamenala aplikace o 26 procent více stažení a dosáhla díky tomu historického maxima 195 000 stažení.
Více na stránkách Techcrunch.
X bylo odkoupenou sesterskou firmou xAI
Muskův startup xAI zaměřující se na umělou inteligenci v pátek oznámil, že v rámci transakce akcií pod tento startup převedl sociální síť X. Toto spojení hodnotí xAI na 80 miliard dolarů a X na 33 miliard dolarů. Akvizice má hned několik benefitů, mezi kterými je zejména sjednocení technologií jako třeba Grok AI.
Více na stránkách Techcrunch.
Největší africké startupy seřazené podle valuace
Financování afrických startupů dosáhlo na předcovidovou úroveň 2 miliardy. Rok 2025 by měl pokračovat v rostoucím trendu, který bude však stále velice opatrný. Jestli že by vás zajímaly ty největší startupy na tomto kontinentu, podívejte se na odkaz níže.
Více na stránkách Techcrunch.