Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnes to bude všehochuť, kterou začneme u Federální agentury pro kontrolu léčiv v USA, kde chtějí využívat AI ke schvalování léků. Dále se koukneme na žalobu od Moltiply Googlu za 3 miliardy dolarů nebo třeba na nahrazování zaměstnanců umělou inteligencí a roboty. Můžeme se na to vrhnout.

FDA diskutuje o použití AI ve schvalovacím řízení léčiv

Umělá inteligence je skvělá v mnoha věcech, avšak její hlavní přednost tkví v rozpoznávání vzorů. Tuto vlastnost lze využít v různých oborech, avšak jedním z těch zajímavějších je zdravotnictví. Právě toto odvětví, respektive pododvětví farmacie, by díky tomu mohlo dostat velký upgrade, protože právě v tuto chvíli probíhají diskuze mezi OpenAI a Agenturou pro kontrolu léčiv v USA

FDA chce hlavně urychlit proces hodnocení léků. Kromě přímého schvalování nových léků se dle všeho jedná také o nástroji cderGPT, který by měl sloužit pro hodnocení volně prodejných léků a léků na předpis.

Vývoj léků je často nákladný a extrémně dlouhý. Za cenu může hlavně riziko neschválení a fakt, že úspěšný lék může nakonec podlehnout politickému tlaku (např. skrze snížení ceny, protože je až příliš efektivní a lidé jej chtějí levně), což je pak samozřejmě pro podnik velká ztráta.

Více na stránkách Techcrunch.

Italské Moltiply žaluje google v soudním sporu za 3 miliardy dolarů

Italská společnost Moltiply Group podala žalobu na Google. Cílem je dle žalobce nahradit škody ve výši necelých 3 miliard dolarů, které údajně způsobilo zneužívání dominantního postavení na trhu. Moltiply to blíže specifikuje tak, že Google bránil růstu jejich dceřiné společnosti 7Pixel v letech 2010 až 2017, když upřednostňoval vlastní platformu Google Shopping.

Více na stránkách Reuters.

Chegg propouští 22 procent zaměstnanců a zápasí s AI

Americká online vzdělávací firma Chegg oznámila poměrně velké kolo propouštění. Plánuje snížit počet hlav o zhruba 22 procent, v absolutních číslech jde o 248 zaměstnanců. Cílem je snížit náklady a zefektivnit operace.

Důvodem k tomu kroku je skomírající business model, který je založený na pronájmu učebnic, pomoci s domácími úkoly a doučováním. Všechny tyto oblasti jsou dnes mezi studenty hojně nahrazovány umělou inteligencí, která to dokáže všechno zastat za pár dolarů.

Více na stránkách Reuters.

Jak se nahrazují pracovní místa v Amazonu v době umělé inteligence?

V oblasti AI jsou zhruba dva myšlenkové směry. Buď budou skoro všechny práce nahrazené umělou inteligencí a lidé tak nebudou muset pracovat, nebo se podaří nahradit všechny repetitivní a nudné činnosti s tím, že vzniknou nová pracovní místa. Jak to bude vypadat? To začíná naznačovat třeba Amazon.

Firma Amazon nedávno představila nového autonomního robota s názvem Vulcan, který má hmatový cit. Jeho účelem je zlepšit bezpečnost práce a usnadnit ergonomicky náročné úkoly. Prozatím firma tvrdí, že roboti budou s lidmi spolupracovat. Zároveň přeškoluje malou část personálu na údržbu robotů. 

Teď to tedy vypadá, že nové pozice vznikají. Otázkou ale je, jaké množství jich bude a kolik jich zanikne.

Více na stránkách Techcrunch.

Bude mít Meta ultimátní nástroj na tvorbu a řízení reklam?

Mark Zuckerberg se rozhovořil o plánech na reklamní AI software, který se bude snažit Meta vytvořit. Dle něj bude existovat něco jako černá skříňka pro reklamu. Firma do této skříňka nalije všechny své představy, cíle, barvy a ostatní parametry. Skříňka následně zvolí nejvhodnější strategii, cíle, množství peněz, vytvoří obsah a doručí co nejvíce výsledků. Bylo by to skvělé zejména pro menší podniky, které se kvůli svému rozpočtu plácají mezi drahými agenturami a vlastní nezkušenou pracovní silou. Pro takovou firmu by mohla tato technologie vytvořit tisíce verzí reklam, vyzkoušet je a zvolit ty nejlepší za zlomek peněz přesně podle Meta algoritmu.

Ačkoliv by mohl být takový nástroj velkým pomocníkem, má i odvrácenou stránku, kterou je uživatelská zkušenost ze sociálních sítí. Již teď totiž zažívají platformy problém v podobě zamořování feedu generovaným neoriginálním obsahem.

Více na stránkách Techcrunch.

Autonomní trucky Aurora přidávají noční režim

Společnost Aurora vyvíjející autonomní nákladní vozy plánuje rozšířit své operace i o jízdy v noci a za nepříznivých povětrnostních podmínek. Aurora chce k tomu přidat trasy z Dallasu do Houstonu a další. Svůj plán chtějí uskutečnit v druhé polovině roku 2025.

Více na stránkách Techcrunch.

GPS systém na měsíci

Španělská technologická společnost GMW představila navigační systém podobný GPS pro Měsíc. Ten má usnadnit lunární mise a učinit pohyb po měsíci podobný standardnímu cestování po městě s aplikacemi jako Google Maps apod.

Více na stránkách Reuters.

Ovladač Backbone Pro pro mobile gaming

Společnost Backbone představila před pár dny nový ovladač s názvem Backbone Pro. Ten je zaměřený zejména na mobilní hráče s Android a iOS zařízeními. Jde v podstatě o modulový systém joysticků a mapovatelných tlačítek s bluetooth kompatibilitou.

Vzhledem k bezkabelovému přístupu lze Backbone Pro použít i jako dálkový ovladač, což se hodí třeba v případě hraní na televizi přes Xbox Game Pass a následném přesunu na telefon.

Více na stránkách Techcrunch.

Masová produkce dřeva tvrdšího než ocel

InvestWood je startup, který se snaží doslova vynalézt nové dřevo, a již brzy by měl zahájit jeho produkci. Čím budou jejich “prkna” tak speciální? Měla by být totiž silnější než ocel.

Po letech vylepšování je materiál připraven ke komerčnímu použití a v létě by již měla firma prodávat první kusy. Proces začíná u běžného dřeva, které se následně vytvrzuje s pomocí speciálních chemikálií, což zvyšuje pevnost a odolnost. Výsledný produkt má pak o 50 procent vyšší tahovou pevnost než ocel a desetkrát lepší poměr pevnosti a hmotnosti. Také disponuje odolností vůči ohni, hnilobě a škůdcům. 

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.