Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou spoustu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešní článek začneme firmou Meta, která se rozhodla, že už dál nebude dělat fact-checking na svých sociálních sítích. Pak přeskočíme na nová regulatorní pravidla týkající se vývozu AI čipů, která se možná zavedou ve Spojených státech, a následně si něco řekneme k vyjádření Číny ohledně prodeje TikToku Elonu Muskovi. Je toho hodně, takže se na to pojďme vrhnout.

Meta přestane fact-checkovat příspěvky, chce se spoléhat na uživatele

Společnost Meta oznámila poměrně zásadní změny v jejich pravidlech pro moderování obsahu. Tím hlavním bodem je ukončení spolupráce s partnerskými organizacemi, jejichž úkolem bylo kontrolování faktické správnosti obsahu.

Mark Zuckerberg, generální ředitel společnost, řekl, že tento fact-checking nahradí komunitní systém poznámek podobný tomu, který dnes používá platforma X. 

Společně s tímto krokem se chce Meta zaměřit na zjednodušení pravidel a zlepšení svobody projevu. Samotný systém by tak měl filtrovat pouze velice závažná porušení pravidel, která se budou týkat například terorismu nebo dětského zneužívání, zatímco méně závažná témata budou ponechána na uživatelích.

Více na stránkách Nbcnews.

Nová pravidla na export AI čipů ve Spojených státech amerických budou omezovat růst

Bidenova kancelář dělá před svým odchodem ještě poslední změny. Nově navržená regulatorní pravidla se týkají exportu čipů používaných pro provoz umělé inteligence. Nutno říct, že vyvolala značnou kritiku.

Pravidla obsahují například horní limit na vývoz daných čipů, nebo třeba požadavky na licence pro všechny země pro vývoz kromě 18 spojeneckých států.

Odvětví už se proti novým nařízením bouří. Viceprezident firmy Nvidia, Ned Finkle, označuje pravidla za chybná s potenciálem omezit inovace a globální konkurenceschopnost USA. Ostatní se bojí třeba odrazování klíčových partnerů.

V tuto chvíli začíná období dlouhé 120 dní, na jehož konci by mělo padnout rozhodnutí o jejich zařazení do zákona. Výsledek tedy bude spočívat na administrativě Donalda Trumpa.

Více na stránkách Cointelegraph.

Číně by údajně nevadilo, když by se TikTok prodal Elonu Muskovi

O tom, že má TikTok v USA poměrně na kahánku, jsme již několikrát psali. Spojené státy americké mají s aplikací problém kvůli státní bezpečnosti a bezpečnosti dat tamních lidí. Obavy plynou z toho, že je aplikace zaštítěná čínskou firmou, který může data vydávat tamnímu režimu. Datum pro rozhodnutí je 19. ledna. Do té doby musí ByteDance zvolit buď prodej TikToku, nebo jeho stažení z území Spojených států.

Novinkou v tomto případu je vyjádření čínské strany v minulém týdnu. Ta oznámila, že by nebyla proti tomu, kdyby americkou divizi TikToku odkoupil Elon Musk.

Prozatím není jasné, zda jsou zprávy pravdivé.

Více na stránkách Techcrunch.

Sociální síť Mastodon se bude měnit na neziskovou organizaci

Znáte sociální síť Mastodon? Jde o decentralizovanou platformu, jejímž cílem je především zlepšení svobody projevu.

V minulém týdnu přišel Mastodon s tím, že vytvoří novou neziskovou organizaci v Evropě, která převezme řízení klíčových prvků jejich ekosystému. Cílem tohoto kroku je ještě více decentralizovat řízení aplikace, a to ideálně tak, aby nebyla pod kontrolou jedné osoby, jako je tomu například u sítě X.

Mastodon má aktuálně zhruba 800 000 aktivních uživatelů měsíčně.

Více na stránkách Techcrunch.

Chytré brýle s promítáním obrazu přímo na oko

CES 2025 byla konference plná zajímavých technologií. Jednou z nich jsou i AR brýle ze startupu Halliday. Vynález v sobě obsahuje modul DigiWindow, který promítá 3,5palcovou obrazovku přímo do zorného pole uživatele. To má značnou výhodu zejména z hlediska nákladů, neboť nejsou nutná drahá AR skla. To kromě jiného umožňuje i použití dioptrických čoček.

Funkcionálně to také není špatné. Brýle mají nabízet překlad v reálném čase pro 40 jazyků, zobrazují notifikace, poznámky, navigaci a přehrávání hudby. Jejich ovládání je umístěno na prsten, který uživatel nosí na ruce.

Více na stránkách Techcrunch.

Grok AI možná dostane nefiltrovanou verzi

Muskův chatbot Grok od společnosti xAI dostane tzv. “Unhinged Mode”. Mělo by jít o verzi, která bude poskytovat odpovědi, které mohou být kontroverzní, nevhodné, nebo dokonce až urážlivé. Představte si tedy takového stand-up komika.

V tuto chvíli již Grok dokáže být přesvědčen k tomu, aby reagoval vulgárně v případě výzvy. Stále se ale ještě vyhýbá některým tématům, jakými je například politika. Musk slibuje, že v budoucnu bude Grok politicky neutrální a nebude cenzurovat konzervativní názory tak, jako to údajně dělají některé jiné AI modely.

Více na stránkách Techcrunch.

Start rakety New Glenn od Blue Origin odložen

Firma Blue Origin vlastněná Jeffem Bezosem odložila start své nové orbitální rakety New Glenn. Je to údajně kvůli nespecifikované chybě v jednom z jejich subsystémů. Jde tak o další odklad v sérii, který znovu zpochybňuje celý tento projekt.

Více na stránkách Techcrunch.

Žaloba na Sama Altmana za sexuální obtěžování jeho sestry

Sestra Sama Altmana, zakladatele OpenAI, podala na svého bratra žalobu za sexuální zneužívání v období mezi roky 1997 až 2006. Údajně mělo jít o opakované sexuální napadení a další činy, ke kterým mělo v jejich rodinném domě docházet. Ann Altman požaduje odškodnění minimálně 75 000 dolarů za psychické následky, PTSD a depresi.

Žalobu celá altmanova rodina odmítá a označuje nařčení za nepravdivá. Rodina také uvedla, že Ann již dlouhodobě trpí psychickými problémy, se kterými se odmítá léčit, a stále žádá finanční podporu i přesto, že ji rodina pravidelně poskytuje finanční příspěvky.

Více na stránkách Reuters.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.