Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy pro vás máme nachystanou celou řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. V dnešním vydání se podíváme na automobilku Tesla a jejich snižování cen, dále pak na zprávy týkající se umělé inteligence. Ukážeme si například i hack ve společnosti Roku, ve kterém se do neoprávněných rukou dostaly stovky tisíc uživatelských údajů. Teď už se vrhneme na věc, takže vám přejeme příjemné čtení a pojďme na to.

Tesla snižuje ceny o tisíce dolarů

Teslu zná pravděpodobně každý, kdo tento týdeník čte. Jde o firmu, které se povedlo dostat elektromobily do širokého povědomí veřejnosti a k velkému počtu zákazníků. U tak konzervativní odvětví, jakým je doprava, je to úctyhodný úspěch.

V tuto chvíli Tesla počítá s velkým zájmem o své výrobky.  Firma plánovala ohromné prodeje a výrobu, avšak vše to nějak přepískla o zhruba 50 000 vyrobených automobilů. Aby to Tesla vyřešila, rozhodla se pro prodej s poměrně velkou slevou až o 7 000 dolarů na kus.

Elon Musk se k této situaci vyjádřil tak, že je snížení poptávky z důvodu vysokých úrokových měr, které přirozeně omezují skupinu potenciálních nakupujících.

Více na stránkách Techcrunch.

Spotify spouští funkci, která uživatelům umožní remixovat skladby

Jestliže si dnes chcete udělat vlastní mix z oblíbených písniček, musíte sáhnout po nějakém softwaru a mp3 souborech. Nebylo by lepší, kdyby se dala tato práce dělat v cloudovém úložišti a automaticky? O výše zmíněné se teď snaží Spotify. Služba podle všeho pracuje na funkci pro remixování písniček, a to přímo v aplikaci. Samozřejmostí by měly být i různé efekty, přechody a mnoho dalšího.

Více na stránkách Techcrunch.

Při hacku Roku byla ukradena data od 576 000 uživatelů

Roku je společnost podnikající v televizní zábavě. Svým zákazníkům poskytuje set-top boxy, televize, ale také software, který na nich běží. Díky tomu umí uživatele propojit s celou řadu streamingových služeb jako Netflix apod., z jejichž předplatných vždy získává nějaký podíl. 

Aby mohl uživatel do těchto služeb přistupovat, musí se samozřejmě skrze televizi přihlásit. To s sebou nese problém se zadáváním citlivých údajů. Minulý týden se firma přiznala k tomu, že se někdo naboural do necelých 600 000 uživatelských účtů. Technika, kterou útočník použil, se nazývá “credential stuffing”. Prakticky to spočívá v tom, že se vezmou údaje uzmuté z jiných služeb a použijí se na cílovém portálu.

Naštěstí to vypadá tak, že se hacker nedostal k informacím o kreditních kartách.

Více na stránkách Techcrunch.

DuckDuckGo bude mít vlastní Premium balíček s VPN a ochranou údajů

Jste-li internetový uživatel, kterého zajímá ochrana soukromí, pak byste se měli podívat na internetový prohlížeč DuckDuckGo. I přes vtipný název a ikonu jde o jeden z nejlepších programů na soukromé procházení internetových stránek. Žádné sbírání dat, doporučování produktů apod.

wikipedia.org

Firma stojící za tímto nástrojem nově spustila vlastní Pro tarif, který ještě více umocní daná specifika. Součástí tohoto balení je VPN služba, která dokáže spojení směrovat skrze jiné země, čímž se fakticky zamlžuje stopa uživatele. V tarifu budou také nástroje pro mazání vlastních dat a znovunavrácení informací v případě krádeže.

Více na stránkách Techcrunch.

OpenAI dělá z ChatGPT lepšího spisovatele

Ještě nějaký ten měsíc zpátky by si asi nikdo nemyslel, že bude umělá inteligence nahrazovat obory s uměleckými prvky. Teď vidíme, že je to na běžném pořádku. OpenAI chce tyto charakteristiky znatelně více podtrhnout v novém updatu, který by měl ChatGPT udělat ještě o další kus lidštější.

Pokud máte předplacený režim Plus, Team nebo Entreprise, měli byste mít přístup k GPT-4 Turbo. V tomto modu dokáže AI hovořit způsobem, jako kdybyste mluvili se svým přítelem. Odpovědi budou více přímé a budou mít méně balastu.

Více na stránkách Cointelegraph.

NASA vytvořila metaverz pro trénink astronautů

Virtuální realita je dětským snem mnoha lidí. Dnes jsou brýle a ovladače tak pokročilé, že dokážete například pohybovat jednotlivými prsty, snímají celé tělo včetně nohou. Nabízí se tak otázka – kde všude by mohla být tato technologie ještě využita?

cointelegraph.com

Jednu odpověď nám přinesla vesmírná agentura NASA, která s pomocí VR připravuje astronauty na život v lunární stanici. Tento obyvatelný prostor bude obíhat kolem měsíce a bude sloužit jako přestupný prostor pro další lety. Astronauti, kteří se dnes připravují na misi spočívající v udržování stanice, se díky VR brýlím dostanou přímo do vnitřních prostor modulu, operují s jednotlivými zařízeními a učí se, jak zde dlouhodobě fungovat a žít.

Více na stránkách Cointelegraph.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.