Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, businessu a fintechů. Jako vždy jsme si pro vás připravili velkou nálož novinek, které podle nás stojí za vaší pozornost. Dnes to všechno začneme s legendární firmou Berkshire Hathaway, která se zbavila poloviny své pozice v akciích Applu. Dále se podíváme na exodus v Intelu, který zveřejnil dost špatné finanční výsledky, načež dokonce zrušil dividendu a propustil 15 000 zaměstnanců. Ukážeme si ještě například dalšího pacienta s aplikovaným Neuralinkem, výsledky Gemini AI oproti konkurenci, a mnoho dalšího. Můžeme se na to vrhnout.
Berkshire Hathaway prodalo polovinu svých pozic v akciích Apple
Warren Buffet je jeden z nejznámějších investorů všech dob, možná dokonce ten nejslavnější. Se svou společností Berkshire Hathaway vydělal investorům nemalé peníze, přičemž se sám dostal na hodnotu majetku, která je pro běžného člověka nepředstavitelná. Berkshire stále operuje a investorům hodnotu tvoří, nicméně se ve firmě také začínají dít velké změny.
V minulém týdnu udělalo vedení poměrně zásadní rozhodnutí. Na popravu totiž přišla pozice v akciích Apple, která se zredukovala zhruba o polovinu celkové hodnoty. Prodejní transakce snížila hodnotu akcií Apple ve společnosti na 84,2 miliardy dolarů. Je pravděpodobné, že jde o krok udělaný zejména kvůli obezřetnosti. Z pohledu akcií může být důvodem například to, že upadají prodeje produktové řady iPhone, což je pro Apple vlajková loď. Může to mít ale i souvislost s ekonomickou situací v USA, s valuacemi na trzích a nejistotou, která obecně panuje. Toto podtrhuje i snaha buffetova týmu o zvýšení hotovostních rezerv, které by bylo možné použít pro nákup na lepších cenách.
Více na stránkách Techcrunch..
Sociální síť Threads překročila 200 milionů uživatelů
Sociální síť Threads od firmy Meta je na trhu teprve krátce, nicméně i přesto si dokázala velice rychle získat zájem milionů uživatelů. O tom je koneckonců i tato zpráva, protože Threads překonaly hranici 200 milionů aktivních uživatelů. Neuvěřitelné je, že to trvalo pouze 13 měsíců.
Více na stránkách Techcrunch.
Intel propustí 15 000 zaměstnanců, ruší dividendu, akcie ve volném pádu
Akcie Intel zažily v posledních dnech tlak snad ze všech stran. Poté, co firma zveřejnila opravdu špatné kvartální výsledky, se akcioví investoři prakticky rozutekli, čímž poslali cenu akcií dolů o 30 procent za jeden obchodní den. Z tržní kapitalizace společnosti se v té době ztratilo přes 39 miliard dolarů. Další ránu přinesly zkazky o tom, že má společnost propouštět v masovém měřítku. To se minulý týden i potvrdilo a na špalek tak přišlo celkem 15 000 hlav.
Poslední křeč, kterou Intel v investorech vyvolal, bylo rozhodnutí o pozastavení výplaty dividendy. Je třeba pochopit, že dividenda jako taková je spíše znamení, že se firmě daří, a může tak investorům okatě výnosy vyplácet zpět. Když se dividenda přeruší, začne celý trh čichat problémy. O to větší trable jsou to u firmy, která roky platila dividendu stabilně a pravidelně ji také zvyšovala.
Více na stránkách Techcrunch.
Cena technologických akciových titulů se propadá
Nalijme si úplně čistého vína – ono to není slavné vůbec nikde. U Nvidie panují obavy z regulatorních zásahů kvůli AI, horší výsledky Amazonu zase sestřelily akcie o 9 procent k jihu. Panika se následně přelila i do zbytku technologických titulů, které s sebou pak vzaly celý trh.
Více na stránkách Cointelegraph.
Druhý pacient s úspěšně aplikovaným Neuralinkem
Neuralink, společnost a vynález Elona Muska, si bere za cíl vytvořit most mezi biologickým mozkem a elektronickými obvody. Nedávno jsme vás informovali o tom, že byl aplikován první čip. Dnes už po světě s touto technologií chodí dokonce dva lidé, a podle všeho probíhají testy bez zásadních obtíží. Podle Muska by mohl tento nástroj udělat z lidí prakticky supermany, což zase není tak těžké k představení. Ovládat skrze myšlenky protézy s různými udělátkami, řídit bez jakéhokoliv dotyku a mnoho dalšího.
Více na stránkách Cointelegraph.
Nový model Gemini AI od firmy Google překonal nejnovější modely od OpenAI
Závody v AI zbrojení jsou v plném proudu. Prakticky každá velká technologická firma vyvíjí svůj vlastní model, který by měl na trh přinést něco nového. Mezi jednotlivými modely se také pořádají porovnávací soutěže, které mají určit doposud nejlepší AI model. Tzv. Chatbot Arena ukazuje index u každého AI modelu, který vychází z úspěšnosti při plnění různých úkolů. Na tomto žebříčku doposud vždy vyhrávalo OpenAI, avšak nedávno se našel nový rekordman, kterým je Gemini AI od Googlu.
Zatím se jedná pouze o chvilkový úspěch, avšak ukazuje to dravost konkurence, která má oproti OpenAI spoustu prostředků, talentů a chuti zvítězit.
Více na stránkách Cointelegraph.
AI kamarád v nositelném přívěsku pro zmírnění osamění
Poslední novinka vás možná vyděsí. Na trh se totiž dostalo zařízení, které se snaží o snížení osamělosti skrze AI přívěsek. Jeho funkce je jednoduchá – v každém okamžiku je připojený skrze bluetooth k vašemu telefonu, přičemž vás neustále poslouchá. Do zařízení může člověk vždy něco přímo říct, přičemž se v softwaru telefonu objeví odpověď od přívěsku. Pro někoho přítel, pro jiné technologie, která bude využita k odposlouchávání a sledování.
Více na stránkách Cointelegraph.