Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás nachystali velkou nálož novinek ze všech možných odvětví. Nejprve se podíváme na vesmírný průmysl v Evropě, který zažil start těžkotonážní rakety Ariane 6. Poté skočíme na firmu Apple, kterou již částečně omrzelo udržovat pevně střežené hranice jejich ekosystému, a dále si něco řekneme třeba o Číně a jejich úspěchu s implantovaným mozkovým čipem. Udělejte si nějaké studené pití, pohodlně se usaďte a přejeme vám příjemné čtení.

Ariane 6 raketový těžkotonážník může být budoucností evropského vesmírného odvětví

I když se dnes z hlediska vesmírného průmyslu skloňuje zejména Elon Musk a jeho společnost SpaceX, rozhodně to neznamená, že by vývoj neprobíhal i jinde. Jedna z takových novinek se nám děje v podstatě za humny, kde vůbec poprvé odstartovala raketa evropského původu Ariane 6, která je určená pro přepravu těžkých nákladů. Raketa má startovací plochu ve Francouzské Guyaně. Dočkala se startu po mnoha odkladech, které byly způsobené technickými chybami, ale také například pandemickou situací.

Z funkčního pohledu je Ariane 6 nástupcem úspěšné Ariane 5, která fungovala celých 27 let. Zajímavé na šestce je pak to, že má horní část možnost dalšího zážehu, čímž dokáže dopravit náklad na vyšší orbity, a to během jednoho letu.

Více na stránkách Techcrunch.

Apple schválil Epic Games marketplace aplikaci

Společnost Apple byla dlouho dobu známá především svým ochranářským přístupem k vlastnímu ekosystému. Do App Store se dostala jen specifická sorta aplikací, zařízení byla nastavená zejména na interakci mezi sebou. V poslední době ale politika Applu povolila a na zařízení se tak začínají dostávat zajímavé programy, nebo třeba celé nové obchody. 

Velký úspěch před pár dny zažila vývojářská skupina Epic Games, protože Apple schválil spuštění jejich vlastního marketplace na App Store.

Aby bylo jasno, jedná se spíše o strategický ústup ze strany Applu, neboť Epic již dlouhou dobu kritizoval Apple kvůli omezování konkurence. Tento krok by tak mohl kritiky alespoň na nějakou dobu umlčet.

Více na stránkách Techcrunch.

Apple odstranil VPN aplikace z ruského App Store

Rusko je velmoc, která velice silně omezuje proud informací dovnitř svých hranic. Není tak divu, když se začnou tamní orgány pouštět do všech možných způsobů, které by se snad daly k získávání informací použít. Právě v tomto duchu byl Apple minulý týden donucen ke stažení 25 VPN aplikací ze svého obchodu na ruském území. Pro tamní obyvatelstvo se tímto zavřel další způsob, jakým bylo možné cenzuru zpráv obejít.

Více na stránkách Techcrunch.

YouTube a LinkedIn oficiálně spustily herní služby

Zajímají-li vás internetové hry a sociální sítě, pak se vám bude tato novinka líbit. LinkedIn a YouTube totiž spouští nové herní služby. Uživatelé budou mít skrze tyto sítě přístup k minihrám, které nebude potřeba stahovat a půjdou spustit přímo z aplikací a prohlížečů. Aby je mohl člověk zapnout, musí v nastavení spustit experimentální funkce. Z konkrétních titulů zde najdete například Angry Beards nebo Solitaire.

Více na stránkách Techcrunch.

YouTube má nový nástroj na mazání hudby z videí, zároveň zachová zbytek zvukové stopy

Další novinka se týká jen samotného YouTube. Portál do svého repertoáru nástrojů přidal tzv. Eraser, jehož cílem je mazat neoprávněné zvukové nahrávky hudby, ke které nemá tvůrce videa práva. Naprosto zásadní je pak to, že se nástroj snaží o zachování všech okolních zvuků.

Samotný YouTube varuje, že funkce zatím není plně vyladěná a může dělat chyby. V takovém případě dostane tvůrce možnost postižené úseky úplně ztlumit nebo vystřihnout.

Více na stránkách Techcrunch.

Čína plánuje velké investice do rozvoje nitrolebních čipů

Technologie implantátů přilepených přímo na kůru mozkovou je jako ze sci-fi. Přesně v tomto směru se však povedl průlom čínským vědcům. Výsledkem jejich práce byla opice, která dokázala díky zmíněné technologii ovládat robotickou ruku, tedy jen za pomoci svých vlastních myšlenek. Velice brzy by měly přijít také testy na lidech, které budou zaměřené především na práci s poruchami pohybu.

firstpost.com

Jestliže by se toto odvětví dostalo na dostatečně pokročilou úroveň, mohlo by to ve výsledku znamenat i možnost ovládat ochrnuté končetiny elektronickým mostem mimo tělo, pohybovat s robotickými protézami apod. Zjednodušeně řečeno – pro spoustu lidí možnost žít znovu na plné obrátky.

Více na stránkách Cointelegraph.

Threads brzy oslaví jeden rok fungování se 175 miliony aktivními uživateli

Poslední novinku shrneme velmi rychle. Jedna z nejmladších sociálních sítí Threads brzy oslaví jeden rok od svého založení. Svým fungováním dokázala získat už skoro 200 milionů uživatelů, což je vzhledem ke stáří aplikace skvělý milník.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.