Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešní článek začneme novinkou, kterou si pro uživatele androidích telefonů připravil Google. Pokračovat budeme s Metou, která oficiálně spustila sběr uživatelského obsahu pro trénink svých modelů umělé inteligence. Následně skočíme na novinky v Canvě nebo třeba startup pro pomoc s robotickými protézami.
Vaše android telefony se budou povinně restartovat každé tři dny
Operační systém Android je dnes nejrozšířenějším OS na chytrých telefonech po celém světě. Jistě jsme se s ním již všichni setkali, takže jej není třeba vysvětlovat. Systém dostává pravidelné updaty, a přesně o tom tato část bude.
Google minulý týden přišel s updatem, jehož velkou částí jsou automatické restarty zařízení. Ty se budou dít vždy v moment, kdy Android zaregistruje zamknutou obrazovku déle než tři dny. Cílem má podle všeho být zejména zvýšení bezpečnosti uživatelských dat. Jako příklad se uvádí například boj proti různým forenzním technikám, které se mohou dostat k uživatelským datům v operační paměti. Jakmile se totiž telefon restartuje, všechny tyto údaje se smažou a paměť se vyčistí.
Více na stránkách Techcrunch.
Meta může trénovat své AI modely na uživatelském obsahu
Gigant sociálních sítí Meta v pondělí oznámila, že začne trénovat své modely umělé inteligence na veřejně dostupném obsahu v EU, jakým jsou třeba příspěvky a komentáře na Facebooku a Instagramu.
Meta již používala data uživatelů mimo EU. Na našem kontinentu byla v tomto vcelku zdrženlivá, neboť Evropa je vůči uživatelským datům podstatně obezřetnější než třeba Spojené státy americké. Teď už se tak ale bude dít i na evropských účtech.
Společnost by měla kromě výše zmíněných dat sbírat také uživatelské interakce a chování.
Více na stránkách Techcrunch.
Canva získává nové AI funkce, programování a tabulkový software
Společnosti vyvíjející kreativní software stále častěji přidávají funkce mající co do činění s umělou inteligencí, a to i přes neustále rostoucí odpor umělců.
Canva je v této skupině novým členem. Ve své poslední aktualizaci přišla s AI funkcemi, mezi kterými je například virtuální asistent nebo možnost vytvářet obrázky pomocí pokynů uživatele. Dále firma přidala také podporu pro tabulky a nástroje pro úpravu fotografií poháněných umělou inteligencí.
V tuto chvíli už jde o skutečně plnohodnotný nástroj, se kterým již uživatel zvládne vytvářet i jednoduché aplikace jako třeba kalkulačky.
Více na stránkách Techcrunch.
Arial AI přichází do prohlížeče Opera Mini Browser
Opera je společnost stojící za internetovým prohlížečem Opera Browser. Pro své telefonní uživatele vyvinula prohlížeč Opera Mini, který nově dostává AI asistenta s názvem Aria. Ariu si můžete představit spíše jako takového prostředníka mezi dnes největšími modely od OpenAI a Googlu. Z hlediska funkcí jde o poměrně standardní repertoár, ve kterém najdete pomoc s vyhledáváním, generování textů, ale také třeba generování grafiky.
Opera dnes pracuje i s technologií přirozených jazykových příkazů a operátory, kteří by měli mít v budoucnu možnost uskutečňovat reálné akce jako kliky na webové prvky, vyplňování formulářů apod.
Více na stránkách Techcrunch.
Figma jde oficiálně do úvodní veřejné nabídky akcií
Designový software Figma soutěží především ve světě webového vývoje, kde poskytuje perfektní prostředí pro tvorbu wireframů a celých webů. Již dlouho se spekulovalo o potenciální veřejné nabídce akcií, kterou firma potvrdila minulý týden.
Další kroky, které teď Figmu čekají, je vyplňování a odevzdávání potřebných dokumentů. Teprve poté se bude dát odhadnout, zda-li na IPO skutečně dojde či nikoliv. To ale může být klidně i za několik měsíců.
Více na stránkách Techcrunch.
OpenAI tvoří svou vlastní sociální síť na bázi X
Internetový portál The Verge zveřejnil zprávu o tom, že OpenAI vyvíjí svou vlastní sociální síť podobnou platformě X. Projekt je zatím v prvotních fázích, ale měl by již existovat interní prototyp s feedem.
Zatím není jasné, jestli projekt skutečně vypustí na trh či nikoliv. Také není jisté, jestli půjde o samostatnou aplikaci, nebo pouze o rozšíření současných systémů.
Více na stránkách Techcrunch.
ChatGPT se v březnu stalo nejstahovanější aplikací
Nejstahovanější aplikací na světě se v březnu stalo ChatGPT, alespoň pokud se nepočítají hry. Toto je vůbec poprvé, co aplikace dosáhla prvního místa a překonala tak sociální sítě jako Instagram a TikTok.
Pro ChatGPT to byl nejúspěšnější měsíc vůbec. Oproti únoru vzrostl počet stažení o 28 procent, což znamená 46 milionů nových stažení. Tím hlavním důvodem pro takto náhlý vzrůst jsou s největší pravděpodobností nové funkce, mezi kterými bylo i dlouho očekávané generování obrázků a vlna memů ve stylu Ghibli..
Více na stránkách Techcrunch.
Phantom Neuro chce ovládat protetické končetiny a trénovat roboty
Startup Phantom Neuro vyvíjí zařízení, které má formu zápěstního pásu implantovaného pod pokožku. Skrze tento “gadget” má být možné ovládat protetické končetiny. Společnost již dosáhla několika důležitých milníků, mezi kterými je třeba získání dvou razítek od FDA a úspěšné testování softwaru Phantom X, který dokáže číst nervové impulsy s přesností 94 procent. Tato technologie by mohla posloužit kromě jiného i třeba jako prostředek pro ovládání robotů.
Firma nedávno získala 19 milionů dolarů na financování dalšího vývoje.
Více na stránkách Techcrunch.