Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a businessu. Jako vždy pro vás máme nálož novinek, které podle nás stojí za pozornost. Celý článek odpálíme Redditem, který se minulý týden začal obchodovat na burze, kde cena předvedla velkou show. Dále skočíme na spor mezi Applem a ministerstvem spravedlnosti v USA. Podíváme se potom například i na prvního pacienta Neuralinku, který již dokáže hrát skrze čip šachy, a několik dalších zpráv. Přejeme vám příjemné čtení.
IPO Redditu je oficiálně za námi, po prvním dni obchodování je cena o 48 % výše
Tak co? Investovali jste nějaké peníze do akcií jednoho z největších veřejných fór na internetu? Byl by to určitě dobrý krok, neboť cena akcií se prakticky okamžitě vyhoupla o několik desítek procent výše.
Ale abychom to tedy nějak uvedli – Reddit se dostal do statusu veřejně obchodované společnosti. Uveden byl na burze NYSE. Akcie začaly s cenou 34 dolarů. Jako je již standard, po odstartování obchodního dne došlo na velkou volatilitu, která však směřovala s celým trendem vzhůru. Investoři a komunita byla po akciích doslova hladová, neboť cenu vyšponovali na necelých 50 dolarů. To je zhruba 50% zhodnocení za jeden den obchodování.
V době psaní článku se akcie RDDT prodávají za 63,6 dolarů za kus.
Více na stránkách Techcrunch.
Ministerstvo spravedlnosti USA žaluje Apple za monopolní praktiky týkající se iPhonu
Být nadnárodní korporací musí být z hlediska právních sporů šílené. Není týden, kdy by něco nepřiletělo na stůl. Apple o tom ví jednoznačně své, protože se před pár dny dostal do soudního sporu s ministerstvem spravedlnosti v USA.
Důvodem tohoto kroku je osočení Applu z monopolistických praktik týkajících se iPhonu. Hlavní tlak bude s největší pravděpodobní vyvíjen na fakt, že si společnost buduje svůj vlastní ekosystém produktů. Konkrétně bylo zmíněno například umělé ztěžování přechodu na jiný typ operačního systému.
Výsledek rozhodně není nijak jistý. Jelikož se jedná o masivní žalobu z vysokých míst, bude se nejspíš vše táhnout relativně dlouhou dobu.
Více na stránkách Techcrunch.
Meta, Microsoft, X a Match se přidávají na stranu Epicu ve sporu s firmou Apple
V minulosti se firma Epic, tvůrce hry Fortnite, opřela do společnosti Apple kvůli porušování určitých nařízeních souvisejících s Apple ekosystémem. Teď se na jejich stranu přidala Meta, Microsoft, X a Match. Kámen úrazu je hlavně v tom, že Apple omezuje lidi v přechodu na jiné systémy, aby zároveň na současné platby uvalil poplatek v desítkách procent.
Více na stránkách Cointelegraph.
První pacient Neuralinku dokáže hrát online šachy
Neuralink je projekt, jehož cílem je vytvoření čipu, který by se implantoval do lebky a umožňoval by komunikaci s okolí pouze s použitím myšlenek. Doposud to byla spíše pohádka budoucnosti, avšak firma minulý týden streamovala svého vůbec první pacienta s tímto přístrojem v hlavě. Ten byl schopný plně ovládat počítačovou myš, k čemuž potřeboval jen své myšlenky.
Zajímavá je také náročnost celé operace. Dle vyjádření šlo o vskutku jednoduchý zákrok, pacient byl z nemocnice propuštěný hned další den. Pro obě strany je to samozřejmě velká zkušenost, ze které se budou ještě dlouho učit. Hraní šachu tedy určitě není konečná.
Více na stránkách Reuters.
DoorDash spouští v USA dodávku s pomocí dronů
DoorDash bude společně s firmou Alphabet’s Wing rozbíhat partnerství, které by mělo do USA přinést rozvážku s pomocí dronů. Prvním testovacím městem je Christiansburg ve Virginii. Aby mohl člověk takovou dopravu zvolit, musí mít na svém pozemku přistávací zónu velkou zhruba 2 metry v průměru.
DoorDash již provozuje drony v Austrálii, kde je využívá zhruba 60 obchodníků.
Více na stránkách Techcrunch.
Detekovat pohlavně přenosné nemoci s pomocí foťáku? O to se snaží Calmara
Teď něco alespoň trochu odlehčeného. Pokud byste snad měli pochybnosti o svém zdraví z hlediska pohlavně přenosných nemocí, možná už brzy nebudete muset ani k lékaři. Tým vývojářů z firmy Calmara se totiž snaží o vytvoření aplikace, která by měla umožnit rozpoznání těchto problémů pouze s použitím kamery vašeho telefonu. Do celého procesu se pak zapojí umělá inteligence, která je pro tento typ úkolu perfektním nástrojem.
Více na stránkách Techcrunch.
Organizace spojených národů přichází s vlastní AI rezolucí
Organizace spojených národů přišla s vlastním vyjádřením a doporučeními ohledně zacházení s umělou inteligencí. Jedná se ve své podstatě o agregaci zákonů, které se dnes schvalují v suverénních státech. OSN klade důraz zejména na dodržování lidských práv, ochranu soukromých údajů, ale také na aktivní kontrolu a korigování AI systémů.
Vše, co přijde z OSN, je pouze nějakým návodem. Žádný stát se podle toho nemusí řídit. Jde ale o dobrý indikátor nálad skrze vyspělý svět.
Více na stránkách Cointelegraph.