Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa technologií, fintechů a business. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Dnešní článek začneme zprávou na téma zvýšené produktivity skrze AI. Dále přeskočíme do akciové sekce, kde se naopak dostalo na nový rekord v podobě nejvyšší tržní kapitalizace na světě, a pak přejdeme třeba na antisemitu Groka nebo AI terapeuty. Můžeme se na to vrhnout.
Skutečně jsou programátoři používající AI nástroje produktivnější?
Umělá inteligence, nebo alespoň jazykové modely, které tak dnes nazýváme, udělaly velkou díru do světa. V mainstreamu tak v tuto chvíli letí vlna, kdy se AI hází na všechny strany a čeká se, kde se chytí a jaké procesy zlepší. Ve velké míře se ale také očekávalo, že bude pomáhat programátorům. Jaká je skutečnost?
Dopad AI na produktivitu seniorních vývojářů se snažil ukázat malý výzkum skupiny METR. Výsledky jsou sice překvapivé, avšak při dalším pohledu se daly očekávat a přímo vyplývají z fungování jazykovým modelů. Ve studii se ukázalo, že vývojáři jsou při použití AI dokonce o 19 procent pomalejší.
Má to dva důvody. Tím prvním je fakt, že procesování dotazů nějaký čas trvá. Za druhé je ale pak problém zejména v tom, že umělá inteligence často poskytuje nefunkční kód. Senior, který pracuje na komplexních problémech, se dostává s AI do slepé uličky, neboť umělá inteligence často nemá data, ze kterých by mohla vycházet a poskytuje špatné odpovědi.
I když byl vzorek vývojářů opravdu skromný, stále jde o zajímavý pohled na problematiku.
Více na stránkách Techcrunch.
Nvidia se stala první společností s tržní kapitalizací nad 4 biliony dolarů
Kdo by to byl řekl, že se původně “herní” společnost zaměřující se na vývoj grafických karet přetvoří do lídra AI trhu.
Polovodičový gigant Nvidia dosáhl před pár dny historického milníku, když jako první společnost vůbec překonala tržní kapitalizaci 4 biliony dolarů. Společnost dosáhla ve středu nového cenového maxima akcií 164 dolarů, poháněná obrovskou poptávkou po umělé inteligenci.
Více na stránkách Cointelegraph.
Grok do toho zase šlape, tentokrát s antisemitismem
Někdy se umělá inteligence utrhne ze řetězu a pošle do světa opravdovou bombu.
Nedávno se přesně tohle povedlo u Grok AI, kterou provozuje xAI. V jedné diskuze komentující nesouhlasil s Grokem, který to opětovat. Vše ale poměrně rychle eskalovalo. Chatbot začal generovat antisemitské odpovědi, a k tomu všemu posílal komentáře velebící Hitlera. Grok sám sebe dokonce označil za “MechaHitlera”. Incident trval celkově 16 hodin a stal se 8. července.
Firma se k tomuto problému postavila jako vždy tak, že šlo o chybu v kódu. Konkrétně za to mohly zastaralé instrukce v nové aktualizaci, díky které Grok zrcadlil extrémní názory z příspěvků od uživatelů na platformě X.
Více na stránkách Cointelegraph.
Grok bude součástí nové aktualizace pro některé modely Tesly
Umělá inteligence si začíná hledat cestu i do automobilů. Brzy se totiž Grok AI deostane i do Tesly. Dle dostupných zpráv by měla umělá inteligence interagovat s řidičem a palubními systémy, což by mělo ve výsledku zlepšit zážitek z jízdy.
Více na stránkách Reuters.
Jak riskantní je používání AI terapeutů?
Jestli jste někdy chodili k terapeutovi, jistě víte, jak drahá a někdy i časově náročná dokážou sezení být. S rozvojem jazykových modelů, jejich “chápání” a schopnostem se tak někteří lidé rozhodli, že vytvoří AI terapeuty.
Tento nápad si vzala na paškál univerzita Stanford, která se na problematiku nekouká příliš pozitivně. Dle výzkumu mohou AI modely poskytovat nevhodné, nebo v některých případech až dokonce nebezpečné odpovědi.
Z experimentů se také ukázalo, že umělá inteligence v některých případech stigmatizuje stavy týkající se například závislosti na alkoholu nebo schizofrenie.
Více na stránkách Techcrunch.
AWS spouští vlastní marketplace pro AI agenty
AI agenti jsou jedna z věcí, která dnes trenduje. Jde o automatizace využívající AI, které jsou většinou vytvořené za účelem vykonávání nějaké konkrétní akce. Tento proces si přímo žádá o vytvoření tržiště, kde by se agenti publikovaly.
Tento týden takový vlastní projekt spustila služba AWS. Mezi klíčovými partnery je třeba společnost Anthropic. Cílem je umožnit start-upům koordinovat a publikovat své výtvory na jednom centralizovaném místě, což by vyřešilo současnou roztříštěnost odvětví.
Na trhu se o podobné snaží již Google Cloud a Microsoft, což jen dokazuje, že závody o stavbu infrastruktury pro AI jsou v plném proudu.
Více na stránkách Techcrunch.
Sociální síť X opouští CEO, klesající čísla a rostoucí konkurence
Ze sociální sítě X odchází CEO Lindy Yaccarino. Krok přichází ve chvíli, kdy se platforma Elona Muska potýká se silnou konkurencí ze strany Threads a jiných sítí, což dokazuje i klesající počet denního aktivního počtu uživatelů. Meziročně se množství uživatelů na X snížilo o zhruba 10 procent, zatímco meziročně Threads vzrostlo o zhruba 127 procent.
Více na stránkách Techcrunch.
Microsoft údajně ušetřil 500 milionů tím, že nasadil AI
Chcete vědět, kolik zhruba ušetří společnost tím, že vyhodí tisíce lidí a nasadí místo nich AI? S úsporami za počet hlav se minulý týden vytasil Microsoft, který dle všeho interně ušetřil 500 milionů dolarů díky nasazení umělé inteligence do jejich call centra.
Sdělení přichází jen týden poté, co firma provedla třetí kolo propouštění, ve kterém odešlo kolem 15 tisíc zaměstnanců.
I když firmy tvrdí, že se propouští hlavně kvůli AI, je dobré zohlednit i jiné důvody. USA je prakticky v recesi a covidové období vytvořilo až nepotřebně vysoké nábory IT personálu. Ve zprávách pak vypadá rozhodně líp, když firma používá AI, než aby přiznala, že se prostě nedaří tak jako dva roky zpátky.
Více na stránkách Techcrunch.