Drazí čtenáři, vítáme vás u našeho týdeníku z technologického a podnikového odvětví. V dnešním vydání se podíváme hned na několik novinek ze světa start-upů, ukážeme si úspěšně nepovedený let vesmírné lodi SpaceX a mnoho dalšího. Pojďme na to.

Druhý start lodi Starship od SpaceX má nové rekordy, avšak nedosáhl úspěchu

Ve světě vesmírného průzkumu a pokroku je SpaceX skutečným tahounem posledních několik let. Recyklovatelné boostery se schopností přistát, největší raketa na světě, a teď i modul pro skutečnou lidskou posádku. Právě poslední zmíněný je a byl ve středu pozornosti, když se minulý týden pokusil o svůj druhý start.

Zážeh celé rakety byl v 7:03 CST dopoledne. Vše proběhlo úspěšně, a to včetně zažehnutí všech motorů. Pokrokem bylo také využití nového vodního systému, jehož cílem je ochladit startovací plochu a uchránit ji tak před poškozením. Úspěch se konal také při oddělování jednotlivých částí. Vše doposud fungovalo správně a byla zde vyzkoušena metoda hot staging, kdy letový modul zažehne motor a odstrčí tak oddělenou část rakety. Pak přišly problémy.

Krátce pro rozdělení se aktivoval sebedestrukční systém rakety Super Heavy. Podobný osud čekal i Starship, která s řídícím centrem ztratila brzy na to kontakt a spustila bezpečnostní zničení také.

Prozatím není znám důvod. To, že došlo na zničení modulů je sice špatná zpráva, ale celý komplet se posunul zase o velký kus kupředu a udělal pokroky, které se doposud nepovedly.

Více na stránkách Techcrunch.

Cybertruck nebude možné rok po koupi prodat?

Jak byste se cítili ve chvíli, kdy si koupíte automobil, nevyhovuje vám, chcete jej vrátit a někdo vám řekne, že nic takového možné není a výslovně vám to zakazuje pod několika negativními podmínkami? Něco takového se totiž možná stane s tesla Cybertruck.

V nových nákupních podmínkách byla nalezena pasáž popisující případ výše, která velice rychle a bez vyjádření zmizela. V případě prodeje na sekundárním trhu do jednoho roku odkoupení by na takového zákazníka spadl trest v podobě nemožnosti koupit další produkty Tesla, možné soudní řízení a pokuty. I když tato pasáž v podmínkách již není, nikdo nevylučuje její navrácení nebo upravení při ostrém prodeji.

Více na stránkách Techcrunch.

Samočinné autobusy ve Velké Británii

Nebude to trvat dlouho a budou nás vozit samořídící autobusy. Tento test si vyzkoušelo městečko Milton Keynes. Autobus bude řízen díky senzorům a kamerám, nicméně na palubě bude prozatím vždy přítomný řidič, který může v každou chvíli převzít kontrolu nad vozidlem.

Více na stránkách BBC.

Amazon bude prodávat automobily, začne s Toyotou

Kdo by to byl býval řekl, že tržiště pro knihy bude jednoho dne největší ecommerce platformou na světě, a kromě všeho drobného zde nakoupíte i auta. Amazon se do tohoto odvětví chystá vstoupit v druhé polovině příštího roku. První značkou v “regálech” bude Toyota, ale postupně se napojí i ostatní dealeři. Automobily bude možné vyzvednout osobně nebo dopravit až domů, filtrovat podle různých metrik apod. Jako při těch knížkách.

Více na stránkách Techcrunch.

AI doktor na ulici? O to se snaží buňky od Forward health

Žijeme v budoucnosti staříku. Možná již nebude nutné chodit k doktorovi kvůli každé prkotině. Forward Health dnes vytváří buňky zvané CarePod, do kterých si člověk vleze a AI systém mu vyhodnotí krevní tlak, odebere krevní vzorek a odhalí problémy.

Po jednoduchých testech, které ve většině případů provádějí praktičtí lékaři, by se výsledky ukázali doktorům na lince, kteří by vše vyhodnotili a doporučili by vhodný postup.

Jelikož se jedná o soukromé zdravotnictví, má i svou cena – 99 dolarů měsíčně by mělo umožnit neomezené používání a přístup k těmto CarePodům.

Více na stránkách Techcrunch.

Toku AI bude předvídat problémy se srdcem ze skenu rohovky

U AI startupů ještě zůstaneme. Toku je společnost cílící na diagnózu stavu kardiovaskulární soustavy. Systém podle skenu rohovky odhadne stav oběhové soustavy, přičemž dokáže odhalit například riziko srdečního infarktu nebo cukrovky druhého typu.

Více na stránkách Techcrunch.

CEO OpenAI byl odvolán z funkce představenstvem

AI je prostě trendy a OpenAI v čele s ChatGPT tvoří historii. Bohužel se takto velký projekt neobejde bez dramatu. Minulý týden byl na popud představenstva ze své funkce odvolán tehdejší CEO Sam Altman, následovala rezignace prezidenta a spoluzakladatele Grega Brockmana a dalších třech seniorních výzkumníků.

Důvod k tomuto náhlému kroku zatím není známý a všechny zprávy spíše mlží. Na výsledný verdikt si proto musíme počkat. Nejpravděpodobnější se zdá nějaký nesoulad mezi vedením a investory, případně jejich názory na celou firmu.

Více na stránkách Techcrunch.

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.