Půl století po založení výrobce outdoorového oblečení Patagonia se Yvon Chouinard, excentrický horolezec, který se díky svému netradičnímu pojetí kapitalismu stal neochotným miliardářem, vzdal společnosti.
Namísto prodeje nebo vstupu na burzu převedli pan Chouinard, jeho manželka a dvě dospělé děti své vlastnictví společnosti Patagonia, jejíž hodnota se odhaduje na 3 miliardy dolarů na speciálně vytvořený fond a neziskovou organizaci. Ty byly vytvořeny s cílem zachovat nezávislost společnosti a zajistit, aby veškeré její zisky (přibližně 100 milionů dolarů ročně) byly použity na boj proti změně klimatu a ochranu nezastavěné půdy po celém světě.
Tento neobvyklý krok přichází ve chvíli, kdy se zvyšuje pozornost věnovaná miliardářům a korporacím, jejichž rétorika o zlepšování světa je často zastíněna jejich přispěním k problémům, které údajně chtějí řešit.
Zřeknutí se rodinného jmění je zároveň v souladu s Chouinardovým dlouhodobým ignorováním obchodních norem a jeho celoživotní láskou k životnímu prostředí.
„Doufejme, že to bude mít vliv na novou formu kapitalismu, která neskončí u několika bohatých lidí a hromady chudých,“ řekl 83letý Chouinard „Rozdáme maximální množství peněz lidem, kteří aktivně pracují na záchraně této planety.“
Zdroj: Patagonia
Jak bude fungovat Patagonia dále?
Patagonia bude i nadále fungovat jako soukromá, ziskově orientovaná společnost se sídlem v kalifornské Ventuře, která ročně prodá bundy, čepice a lyžařské kalhoty v hodnotě více než 1 miliardy dolarů. Manželé Chouinardovi, kteří Patagonii do minulého měsíce ovládali již společnost vlastnit nebudou.
V srpnu rodina neodvolatelně převedla všechny akcie společnosti s hlasovacím právem, což odpovídá 2 % všech akcií, na nově založený subjekt známý jako Patagonia Purpose Trust.
Trust, na který budou dohlížet členové rodiny a jejich nejbližší poradci, má zajistit, aby Patagonia dostála svému závazku provozovat sociálně odpovědný podnik a rozdávat své zisky. Vzhledem k tomu, že Chouinardovi darovali své akcie svěřeneckému fondu, zaplatí rodina z daru daně ve výši přibližně 17,5 milionu dolarů.
Zbývajících 98 procent společnosti Patagonia, tedy její kmenové akcie, pak Chouinardovi darovali nově založené neziskové organizaci Holdfast Collective, která bude nyní příjemcem veškerých zisků společnosti a prostředky použije na boj proti klimatickým změnám.
„Byly to pro ně významné náklady, ale byly to náklady, které byli ochotni nést, aby zajistili, že tato společnost zůstane věrná svým zásadám,“ řekl Dan Mosley, partner obchodní banky BDT & Co, která spolupracuje s ultrabohatými osobami včetně Warrena Buffetta a která pomáhala společnosti Patagonia navrhnout novou strukturu.
Díky tomu, že Chouinardovi – Yvon, jeho žena Malinda a jejich dvě děti, Fletcher a Claire, kterým je po čtyřicítce – rozdali během svého života většinu svého majetku, se zařadili mezi nejcharitativnější rodiny v zemi.
„Tato rodina se výrazně vymyká, když si uvědomíme, že většina miliardářů každoročně rozdá jen nepatrný zlomek svého čistého jmění,“ řekl David Callahan, zakladatel webových stránek Inside Philanthropy.
„Dokonce ani ti, kteří podepsali Giving Pledge, nerozdávají tolik a mají tendenci každým rokem bohatnout,“ dodal pan Callahan s odkazem na závazek stovek miliardářů rozdat většinu svého jmění.
Společnost Patagonia již darovala organizaci Holdfast Collective 50 milionů dolarů a očekává, že letos přispěje dalšími 100 miliony dolarů, čímž se tato nová organizace stane významným hráčem na poli klimatické filantropie.
Pan Mosley řekl, že tento příběh se nepodobá žádnému jinému, který za svou kariéru zažil. „Za více než 30 let, co se věnuji plánování majetku, je to, co udělala rodina Chouinardových, opravdu pozoruhodné,“ řekl. „Je to neodvolatelný závazek. Nemohou ho vzít zpět a ani ho nechtějí nikdy vzít zpět.“
Pro pana Chouinarda to bylo ještě jednodušší a poskytlo uspokojivé řešení otázky plánování nástupnictví.
„Nevěděl jsem, co mám se společností dělat, protože jsem nikdy nechtěl žádnou společnost,“ řekl ze svého domu v Jacksonu ve státě Wyo. „Nechtěl jsem být podnikatelem. Teď mohu zítra zemřít a společnost bude pokračovat ve správné činnosti dalších 50 let a já tu nemusím být.“
Zdroj: Patagonia a The New York Times
Další články z kategorie Social Impact: