Seznamte se se svými sparingpartnery ze Sparring.io. Jedním z nich je Dalibor Černý. Tým profesionálů s vášní pro právo, obchod a optimalizaci, který našel zalíbení v inovacích a startupech.

Zdravím Vás Dalibore, proč se právní kancelář tolik zajímá o kryptoměny? Vidíte v nich potenciál?

Dobrý den, Ondřeji. Moc děkujeme za příležitost představit naši advokátní kancelář. 

Zajímáme se nejen o kryptoměny, ale o veškerá inovativní odvětví a technologie. Snažíme se pomáhat všude tam, kde vidíme přidanou hodnotu nejen pro klienta, ale také pro společnost jako celek a naši planetu. 

Proto se zabýváme nejen kryptem a ostatními decentralizovanými řešeními, ale i lidskému zdraví, ať už fyzickému či mentálnímu, udržitelností, ekologickými a regenerativními řešeními. Často se nám zároveň stává, že se tyto oblasti prolínají. A já osobně mám takové projekty nejradši, protože mohu kombinovat moji znalost nových technologií s vášní pro obnovu přírodních ekosystémů.  


Jinak děláme advokátní praxi v širokém rozsahu. Od investičních kol pro startupy, přes regulatoriku, pracovní právo, ochranu práv duševního vlastnictví a dat, až po korporátní nastavení, smluvní vztahy, a tak podobně. Pracujeme globálně, pomáháme s expanzemi do zahraničí i s nastavováním struktur v jiných jurisdikcích ve spolupráci s partnerskými advokátními kancelářemi.

Nedávno jste pořádali setkání ohledně decentralizovaných autonomních organizací (DAO). To je poněkud neobvyklé. Co je to vlastně DAO je a proč taková setkání pořádáte?

Decentralizované autonomní organizace jsou dle mého názoru skvělým nástrojem, jak dělat lidi šťastnějšími. Umožňují, aby si každý, kdo se stane jejich součástí, zvolil, jak v nich bude působit. 

Aniž bych chtěl zabíhat do detailů, asi nejdůležitější charakteristikou těchto organizací je, že každému umožňuje nadefinovat si vlastní roli a množství energie a času, které je ochotný do aktivit organizace investovat. Vede to jednak k velké autonomii jednotlivce a jednak k odpovědnosti za sebe samého a za vztahy, které daný člověk v rámci takové organizace vytváří.

DAOs jsou tedy postaveny na diametrálně rozdílných principech, než organizace dnešních typických korporátních, státních a jiných společenských struktur, které vytvářejí různé stupně mocenské hierarchie a vedení. V DAOs žádné hierarchie nejsou a když ano, tak se souhlasem všech zúčastněných. 

Jednoduše řečeno, velký důraz je dán na jednotlivce a jeho spolupráci s ostatními. Protože šťastní a spokojení jednotlivci, jdoucí za společným cílem, vytvářejí silné a úspěšné organizace.

Snažíme se o této oblasti šířit povědomí a setkávat se s podobně smýšlejícími lidmi, proto pořádáme i setkání na tato a podobná témata.

Pokud za Vámi přijdu s tím, že chci založit firmu a místo běžné formy (např.: s.r.o.) si vyberu DAO, tak mi pomůžete?

My Vám samozřejmě pomůžeme, ale zároveň Vás vyvedeme z často vyskytujícího se omylu, že DAO je nějaký nový typ korporátní struktury, jako je například Vámi zmiňovaná společnost s ručením omezeným, či akciová společnost, nebo podobně. Tak tomu totiž není. 

DAOs představují jen nový způsob řízení společnosti. Můžete tak mít typickou formu společnosti, jako je např. s.r.o. a zároveň ji řídit decentralizovaně s poskytnutím dostatečného množství autonomie všem zúčastněným.

V digitálním prostředí se tak děje především prostřednictvím technologie blockchain a smart kontraktů, které zajišťují vzájemnou důvěru a transparentnost. Účastníci těchto organizací se typicky osobně neznají a jejich členské základny jdou až do desetitisíců. Je tak nutné jejich řízení řešit pomocí technologie.


Ale DAOs mohou existovat i čistě v reálném světě bez přesahu do digitálu. Typicky se bude jednat o menší uskupení, které staví svou organizaci na osobních vztazích. Takovým příkladem jsou například eko-vesnice řídící se principy sociokracie, nebo menší společnosti, které jsou řízeny třeba zásadami tyrkysových organizací.

Je kancelář Sparring.io řízena jako DAO?

Do značné míry ano. A to proto, že dáváme našim právníkům velkou svobodu rozhodování, jak v rámci Sparringu působit. Mohou se účastnit projektů na základě jejich zájmů, mohou pracovat na dálku, mohou investovat do práce pouze tolik času a energie, kolik uznají za vhodné, mohou se věnovat i neprávním činnostem, jako je marketing, a podobně. Mají tedy velkou míru autonomie a zároveň odpovědnosti za sebeřízení. 

Decentralizace v rámci Sparringu se projevuje hlavně tím, že jednotlivé právní skupiny se řídí nezávisle na ostatních. Takže například naše americká skupina (U.S. desk) se řídí trošku jinak než krypto/web3 skupina (web3/crypto desk), a to proto, že potřeby klientů jsou v rámci těchto skupin vždy trošku jiné a my na to můžeme pružně reagovat. Zároveň však, samozřejmě, dochází v rámci našich skupin k synergiím a spolupráci, aby klient měl ten nejlepší servis. Vždy tak záleží na konkrétním projektu a lidech, kteří se na něm podílejí.


Mimo to jsme také členy LexDAO, což je globální skupina právníků společně pracující na technologicko-právních řešeních v oblasti decentralizace a webu3. V příštím roce také budeme pracovat společně s ReFi DAO a skupinou Eco Labs na problematice regenerativního financování. Ekosystém decentralizovaných organizací je nám tedy velmi blízký a rádi se v něm profilujeme.

Vaše kancelář se zajímá o startupy, fintechy, medtechy a další mladá odvětví. Proč právě tento segment?

Máme rádi svěží, originální a kreativní nápady. Sami v rámci naší skupiny (Sparring je součástí skupiny Vacuum Group) vyvíjíme legaltechové startupy jako je například Trama k automatizaci služeb kolem ochranných známek, nebo Verdikto, které je online platforma k poskytování běžných právních služeb.

Co se naší klientely týče, tak jsou to skutečně většinou startupy či scaleupy, ale také inovativní sekce velkých firem, které chtějí inovovat svoje portfolio produktů a služeb pomocí nejnovějších technologií a trendů. Rádi se prostě spojujeme s lidmi, kteří přemýšlí a mají podobné hodnoty jako my. Aby nás to bavilo.

Pokud jde o oblasti, ve kterých působíme, pak pokrýváme téměř vše. Od Vámi zmiňovaných fintechů, přes medtechy, healthtechy, biotechy, až po greentechy. Věnujeme se jak novým technologiím typu blockchain či umělá inteligence, tak novým ekologickým, ekonomickým a společenským trendům jako je cirkularita, decentralizace, degrowth, solarpunk nebo třeba už zmíněné ReFi (regenerativní financování). 

Přistupujeme tak k poskytování našich služeb holisticky. Rozumíme nejen nastupujícím technologickým trendům a byznysu našich klientů, ale i novým myšlenkovým a společenským hnutím, které s nimi souvisí. Tímto se od ostatních kanceláří velmi odlišujeme a jsme na tuto naši jinakost patřičně hrdí.

Jste například partnerem FinTechHub Europe, jaká je vaše role?

Obecně se snažíme pomáhat mladým ekosystémům v růstu. Proto podporujeme nejen FinTechHub Europe, ale i různé další zájmové skupiny nebo startupové akcelerátory, kde jsme typicky v roli právních mentorů či školitelů. Jsme, stručně řečeno, tam, kde můžeme být inovátorům a kreativcům nablízku a pomoci jim jak v jejich začátcích, tak v jejich růstu.

Sami jsme začali, dá se říci, startupovým způsobem a s mladými začínajícími podnikateli jsme vyrostli. Máme tedy dostatek zkušeností a rádi je předáváme dál.

Narazil jsem na Sparring Playbook. Co je tento Playbook zač?

Náš Playbook je krásným příkladem, jak pomáháme našemu startupovému prostředí. Je to platforma určená pro začínající české a slovenské podnikatele a startupy s globálními ambicemi. Lze v něm nalézt deset komplexních právních manuálů k nejvíc frekventovaným právním oblastem. Tyto manuály jsou zkušeností vytvořené postupy doplněné praktickými radami, vzory právních dokumentů, blogy, podcasty a užitečnými odkazy. Jedná se tak o první digitální právní open-source knihovnu. 

Snažíme se o to, aby měl každý k těmto základním informacím přístup a dělal informovaná rozhodnutí, i když možná nemá moc prostředků, aby si mohl dovolit komplexní právní rady.

Zdroj: Sparring.io

Jak vypadá Váš pracovní den?

Můj pracovní den vypadá tak, jak si ho udělám. Mám to dost různorodé a snažím se nezapadnout do stereotypu. Ale pokud bych to měl shrnout, pak jako advokát hodně komunikuji s našimi klienty nebo budoucími klienty. Rád se potkávám s novými lidmi po celém světě a pomáhám jim realizovat jejich nápady. 

Často se tak věnuji tomu, čemu říkám právní architektura a hacking, tedy že pomáhám stavět právní struktury pro služby a produkty pro různé inovativní projekty. A protože jsou tyto projekty často globální, je to práce nadmíru zajímavá, zahrnující nejnovější byznysové i technologické modely a prostupující právními jurisdikcemi po celém světě.
Píšu ale také články, podporuji moje juniornější kolegy nebo pomáhám nastavovat procesy v rámci Sparringu. Vedu též praxi udržitelnosti a regenerace, které se také s nadšením pro věc věnuji. Je to taková moje srdcovka, kterou zároveň vnímám jako jedno z mých poslání.

Oblíbené aplikace, které používáte? Je zde nějaký FinTech?

Upřímně jich nepoužívám moc. Spíše jen ty pro běžnou komunikaci, jako je například Signal. Z FinTechů jsem měl rád Nuri, což byl alternativní poskytovatel bankovních služeb, ale už ukončil svou činnost. Mám i nějaké krypto peněženky, jako je Electrum, Wasabi nebo Mycelium.

Zdroj obrázků: Sparring.io

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!