V dnešním rozhovoru si popovídáme s Jirkou Skopovým z Seed Starteru České Spořitelny. Společně se zaměříme na již proběhlé investice, souhrn spolupráce a výhledy na další investice, nebo spolupráce.
Dobrý den, pane Skopový. Můžete nám prozradit, jak jste se dostal do vedení Seed Starteru? Je práce se startupy něco, co jste hledal?
Oblastmi rozvoje, růstu, konsolidace a akvizice firem se dlouhodobě zabývám. Sám jsem u založení jednoho “startupu” (jen se tomu tak ještě neříkalo) stál, jeden jsem pomáhal rozjíždět pro jistou finanční skupinu. Vždy jsem se motal kolem technologií a ve své manažerské praxi jsem se inovacím a rozvoji firem věnoval i v korporátním světě. Propojování korporátního světa s tím “startupovým” jsem řešil i při svém pobytu v Singapuru. I díky těmto zkušenostem jsem již v minulosti zvažoval vstup do světa venture kapitálu. Kombinace budování něčeho nového co má smysl v oblasti, kde je rozvoj nových nápadů zapotřebí mě motivovalo reagovat na výzvu v České spořitelně.
Někteří z našich čtenářů nemusí Seed Starter znát, mohl by jste jej představit? Proč vznikl?
Jedná se o korporátní venture kapitálový (cVC) přístup, kdy pomocí investice do vybraných startupů hledáme a rozvíjíme projekty, které mají potenciál synergie s naší bankou. Může se jednat o novou službu či oblast, která zefektivní naši práci či zvýší klientskou spokojenost. Cílem Seed Starteru je primárně naplňovat cíle banky v oblasti inovací a strategických oblastí. Mezi ty patří například podpora vzdělávání, rozvoje podnikání, ESG, finanční zdraví, prosperita obyvatel, služby mobilního bankovnictví. (Nejen) v těchto oblastech hledáme vhodné projekty pro spolupráci.
Líbí se mi, že Seed Starter, dle webu hledá long-term podnikání, kde se odvolává na 200 let tradice České Spořitelny. Věříte, že zainvestované startupy tu s námi budou i za 100-200 let?
Věřím, že ano. Hlavně tím chceme deklarovat, že hledáme foundery, kteří nehledají krátkodobé zhodnocení, ale chtějí dlouhodobě budovat něco, co má smysl a přínos, a nejedná se pouze o aktuální trend, ale dlouhodobější vyřešení nějakého problému či příležitosti. Současně musí vhodně rezonovat s našimi hodnotami.
Jaké projekty vůbec činí portfolio Seed Starteru?
Seed Starter vznikl poměrně nedávno. Od počátku říkáme, že kvalitní spolupráce je pro nás mnohem důležitější než množství investic. Je potřeba si uvědomit, že pro tak důvěryhodnou banku, jako je Česká spořitelna, je bezpečnost a ochrana klientů vždy na prvním místě. A to platí i ve chvíli, kdy chceme se startupy spolupracovat a například nabízet klientům jejich produkt. I proto nejdou věci tak rychle a jednoduše, jak by se mohlo zdát. I přesto se již letos naplno rozjely dva projekty a další dva jsou před finálním oznámením, k němuž dojde na začátku příštího roku.
Můžete nějak shrnout rok po boku těchto dvou investic? Co se povedlo, a co ne?
Hodně času a energie věnujeme primárně oblasti spolupráce, které říkáme škálování přes banku, i když to v tak komplexním prostředí podřízeném regulaci není vždy úplně jednoduché. Jsem rád, že řada lidí v České spořitelně vidí cestu spolupráce se třetími stranami jako správnou strategii. Ostatně na západě (a nejen tam) je to běžný přístup k inovacím a růstu. Firmy Signi i Investown rychle rostou, to je velice důležité. Oba projekty navíc přináší velice zajímavá řešení jasně orientovaná na zákazníka. Také proto jsou hned od začátku tak úspěšné. Pro další období máme jasnou vizi a plán, jak spolupráci dále rozvíjet.
Jaký máte výhled do příštího roku? Chystáte nějaké další investice?
Plánů máme hodně. Chceme rozvíjet mobilní aplikaci George, určitě chceme i investovat a hlavně se o naše partnery dobře starat, aby byli úspěšní. Navíc bychom se chtěli podílet na aktivitách, které budou lidi motivovat a pomáhat jim podnikat.
Jak vůbec probíhá výběr startupu, do něhož investujete? Zaměřujete se hlavně na Českou republiku?
Proces probíhá podobně jako u klasického VC fondu. Co je u nás jiné je potřeba mít zajištěný “sponzoring”, jinak řečeno “vlastníka”, v bance, který projektu věří a je schopen a ochoten jej dále s námi rozvíjet. Cílem je, aby se spolupráce pokud možno podařila a banka daný nápad nějakým způsobem využila nejen jako investici. Primárně se rozhlížíme v CEE regionu.
Je nějaké investice, která vám unikla?
Jistě. Celá řada. Jde o naprosto přirozenou součást procesu, s tímto typem neúspěchu se setkávají všechny VC fondy, protože investorů je celá řada a jde o velice konkurenční prostředí. Tím, že jsme program velké banky, však máme silnou konkurenční výhodu, kterou klasické VC fondy nemají. Mnoho projektů u nás v Seed Starteru najde celou řadu synergií.
Kolik lidí vlastně v Seed Starteru pracuje a co je jejich hlavní náplň?
Jsme malý agilní tým. S řadou činností nám pomáhají lidé z jiných útvarů či partneři, ale hlavní osou našich aktivit jsou organizačně 3 lidé na full time.
Seed Starter má i různé partnery od Unicorn Attacks po Českou FinTech Asociaci. Jak vám tyto partnerství pomáhají?
O tom by mohl být klidně další celý rozhovor, ale zmíním alespoň to základní. Jde o lidi “z oboru”, kteří jsou schopni a ochotni nám dobře poradit a řadu dobrých nápadů i pomoci realizovat. Určitě je to pomoc s networkem a rozšiřováním našich znalostí a informací.
Jaké sledujete trendy v oblasti FinTechu? Ať už u nás, nebo celosvětově?
Fintech pečlivě sledujeme, a to primárně za hranicemi. Koneckonců je to zájmům a předmětu podnikání banky velmi blízká oblast. Často se ale jedná o nápady, které banka nechce či třeba z regulačních důvodů nemůže dělat. Právě v těch oblastech fintechy často působí. Pochopitelně tak sbíráme i řadu inspirace pro nás samotné. Největší trendy vidím v oblasti e-commerce, BNPL (zkratka z anglického Buy Now Pay Later), investování (včetně crypto samozřejmě), plateb a sledujeme vývoj u tzv. “neo bank”.