Václav Urbánek má letité zkušenosti z oblasti bankovnictví a FinTech. Pracoval například pro společnosti, jako jsou Deloitte a Twisto. Před několika měsíci se v něm však zrodil nápad založit startup Rezidente, o kterém si budeme povídat v tomto rozhovoru.

Ahoj Václave, jsem rád, že sis ve svém určitě nabytém programu našel čas pro náš rozhovor. Jelikož je Rezidente teprve v začátcích, prozraď nám nejdříve prosím, co je jeho činností a jak vznikl nápad na jeho založení.  

Ahoj Ondro, Rezidente umožňuje středoevropanům žít část roku v zahraničí ve vlastní nemovitosti díky námi vyvinutému modelu spoluvlastnictví. Za zlomek ceny si tak můžeš koupit luxusní apartmán nebo prémiovou vilu. Rezidente se o nemovitosti následně stará 365 dní v roce a poskytuje k nim služby jako v ***** hotelu.

Nápad vznikl tak, že se nám tak zalíbilo na jihu Španělsku, až jsme tam začali létat a vybírat dům k nákupu. Stále se nám ale líbily ty krásné designové nemovitosti, které byly mimo náš rozpočet. Minulé jaro se k nám přidali naši kamarádi se stejným záměrem, až nás jednoho dne u sklenky sangrie napadlo, že bychom to mohli koupit dohromady.

A tak jsem se i já stal jedním z prvních zákazníků Rezidente.

Jak funguje spoluvlastnictví legislativně? Nevyužíváte nějakou právní kličku, díky které bych v případě koupě nebyl reálný vlastník?

Když jsme právě prozkoumávali, jak bychom mohli legálně nemovitost koupit dohromady, nebylo až tak těžké najít řešení. Advokátní kanceláře to totiž už případ od případu řešily. My jsme z toho pak po legislativní stránce udělali produkt pro širší veřejnost, který má mimochodem již dlouholetou oblibu v západní Evropě i v Americe.

V našem modelu k tomu využíváme české společnosti s ručením omezeným, která vlastní danou nemovitost a jediným jejím předmětem činnosti je správa této nemovitosti. Nastavili jsme takový režim, abychom zajistili férovost pro všechny spoluvlastníky nabývajících podílů v těchto společnostech, a tedy i na majetku, resp. nemovitosti.

Zřejmou výhodou spoluvlastnictví je to, že se dělí náklady na pořízení nemovitosti. Jaké další výhody či nevýhody si s sebou nese?

Přesně tak. Kromě toho, že se dělí náklady na pořízení a vybavení, tak vlastníci sdílí také veškeré náklady na provoz. Rezidente zde vystupuje jako administrátor, a troufám si říci až jako takový auditor, který se spoluvlastníkům stará o veškeré účty, daně, opravy, údržbu i případné pronájmy. To vše by však bez technologií na pozadí šlo ve větším měřítku velmi těžko.

Obrovskou výhodou jsou pak navazující služby, které nabízíme, podobně jako v ***** hotelu. Zkrátka chceme, aby i ve svém novém přímořském sídle cítil jako doma s plným luxusem. Běžně třeba řešíme přistavení auta na letiště, plánování výletů či zásobení ledničky a vinotéky, ale někteří klienti u nás třeba už poptávali i možnost privátního letadla. Kombinujeme tak nemovitostní svět se světem cestovního ruchu.

Spoluvlastnění nemovitosti sice vyžaduje, že člověk musí o trochu více plánovat své termíny. Na druhou stranu, pokud ve čtvrtek uvidíte volný termín v kalendáři vaší nemovitosti, tak v pátek můžete na víkend odletět na takovou svou chalupu u moře. Ve výsledku třeba cesta do španělského Costa del Sol, kde máme aktuální nabídku, zabere necelé tři hodiny. Zhruba stejně dlouho, jako se vymotat z páteční špičky a dojet do přírody někam za Prahu.

Václav Urbánek, spoluzakladatel Rezidente
Václav Urbánek, spoluzakladatel a CEO Rezidente

Na kolik dílů lze nemovitost maximálně rozdělit a kolik z nich může vlastnit jeden vlastník? Jaké nároky získávám s každým dalším vlastněným dílem?

Čistě teoreticky lze nemovitost rozdělit na libovolný počet podílů, ale po výzkumu s potenciálními zákazníky jsme se vzhledem k lokalitě rozhodli začít se čtyřmi podíly na nemovitost. Každý takový pak opravňuje vlastníka ke 12 týdnům v kalendářním roce, z nichž dva jsou garantované týdny v kuse počas letních prázdnin. Všechny týdny můžeš využít pro sebe, darovat je své rodině, známým a nebo je vyměnit s jinými spoluvlastníky z jiné destinace. Další možnosti je některou tuto kapacitu nechat k pronájmu – který rovněž zajišťujeme – aby tento výnos pokryl roční náklady na provoz.

Jak funguje synchronizace jednotlivých spoluvlastníků? Předpokládám, že se může například stát, že by chtěli v nemovitosti pobývat ve stejný termín.

Spoluvlastníci se nijak nemusí vzájemně domlouvat. Vše zajišťuje naše platforma s online rezervačním kalendářem, který má svá pravidla právě pro zaručení férovosti mezi všemi. A také aby nedocházelo k termínovým kolizím.

Jaké jsou další plány pro rozvoje Rezidente? Aktuálně nabízíte nemovitosti na Costa del Sol ve Španělsku. Jsou v plánu i jiné lokality?

Začínáme na Costa del Sol, tedy evropské Kalifornii, protože slunce nám ve střední Evropě citelně chybí během roku. V příštích týdnech letíme na obhlídku i jiných španělských destinací. Kromě Španělska evidujeme poptávku po Chorvatsku, horách v Itálií, ale také například po Portugalsku. Vždy však kromě atraktivity dané destinace analyzujeme a vyhodnocujeme i ekonomické a legislativní prostředí, nemovitostní trh, infrastrukturu, dopravní spojení, úroveň znečištění nebo třeba i náklady na živobytí.

Kromě destinací se také intenzivně zabýváme produktem k financování nákupu podílů. K čemuž máme logicky velmi blízko díky dlouholetým zkušenostem v bankovním a fintech sektoru zakládajícího týmu.

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.