Daniel Rajnoch, zakladatel a CEO společnosti InvestBay, nám poskytuje exkluzivní pohled na revoluční model mikroinvestic do nemovitostí. Crowd-owning, trend, který získává na popularitě v zahraničí, nyní přichází i do České republiky. Nově je také Investbay členem České fintechové asociace. Přečtěte si, jak se můžete připojit k této inovativní online platformě a co všechno vám může nabídnout.

Jak byste představil koncept InvestBay novým investorům, kteří o něm ještě neslyšeli?

InvestBay je česká online platforma pro investice do nemovitostí, která umožňuje i těm s menšími financemi stát se spoluvlastníky atraktivních nemovitostních projektů. Můžete investovat již od několika tisíc korun a tím diverzifikovat své investiční portfolio. 

Co vás inspirovalo k založení InvestBay a jak se liší od jiných investičních platforem?

Založení InvestBay bylo inspirováno touhou demokratizovat investice do nemovitostí. Viděli jsme, že mnoho lidí nemá dostatečný kapitál na vstup do tradičního trhu s nemovitostmi, a rozhodli jsme se tuto situaci změnit. Od ostatních se odlišujeme tím, že nemovitosti přímo vlastníme a naši klienti se tak stávají spoluvlastníky. Říkáme tomu crowd-owning. A veškeré výnosy z nájmu,  tak i z prodeje na konci investičního horizontu, jdou těmto investorům přesně dle výše podílu jaký si zakoupili.

Jaký typ nemovitostí je možné zakoupit prostřednictvím InvestBay? Jsou to pouze komerční nemovitosti, nebo i rezidenční?

V současné chvíli se jedná o zahraniční rekreační nemovitosti ke krátkodobému pronájmu v cestovatelsky atraktivních oblastech – Costa del Sol ve Španělsku a Zelena Punta v Chorvatsku. V přípravě máme i české nemovitosti. Chceme klientům umožnit, aby nemovitosti mohli za zvýhodněných podmínek využívat pro vlastní cestování. 

Jaké jsou hlavní výhody a rizika spojená s mikroinvesticemi do nemovitostí?

Hlavní výhodou mikroinvestic do nemovitostí je dostupnost pro širokou veřejnost. Můžete začít investovat s nižšími částkami a postupně stavět své portfolio. Dříve byste za pár tisíc v nemovitostech nezískali nic. Druhou hlavní výhodou je, že se není třeba starat o nic spojeného s vlastnictvím – provoz, shánění nájemníků apod.  Vše obstaráme my. To oceňují zase naopak ti co už s nemovitostmi nějakou zkušenost mají. Riziko je stejné jako u vlastnictví celé nemovitosti, ale můžete jej opět diverzifikovat tím, že místo investice v jedné nemovitosti ji máte třeba v 10 různých příležitostech v 10 zemích.

Jaký je minimální investiční částka, kterou mohou investoři vložit do projektů na Investbay?

Částka odpovídá 100 EUR. Je možné platit i v korunách, dle aktuálního kurzu,  na český účet.

Jaká je strategie společnosti Investbay v oblasti diverzifikace portfolia?

Naše strategie spočívá v nabídce různých typů nemovitostních projektů a lokalit. Každá nemovitost má jinou sezonalitu, poměr příjmu z nájmu a celkové ceny apod. A vzhledem k nízké vstupní bariéře je možné aby si klient namixoval portfolio, jaké vyhovuje jeho investičnímu profilu. Nebo to může nechat na nás a koupit si od každé nemovitosti kousek 🙂

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Plánujete rozšíření do dalších zemí nebo přidání nových typů investic?

Máme ambice rozšířit naše služby do dalších zemí a nabídnout ještě více investičních příležitostí. Nedávno jsme oznámili ve spolupráci s Mastercard platební kartu, která bude zjednodušovat přístup k penězům. Dále plánujeme vylepšit i všechny benefity spojené s využitím investic pro cestovní účely.

Jaký je váš názor na budoucnost fintechu a jak vidíte roli Investbay v tomto odvětví?

Věříme, že fintech bude hrát stále klíčovější roli ve finančním světě, a to i v oblasti investic do nemovitostí. InvestBay chce být průkopníkem v této oblasti a přinášet inovace, které zlepšují způsob, jakým lidé investují do nemovitostí.

Proč se Investbay rozhodla vstoupit do České fintechové asociace a jaké výhody to přináší?

Vstupem do České fintechové asociace získáváme cenné kontakty a možnost spolupráce s dalšími hráči na poli fintechu. To nám pomáhá posílit naši pozici a přinášet lepší služby našim klientům. Jsme součástí komunity, která aktivně přispívá k rozvoji finančního trhu v České republice.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.