Jak se ochránit proti současné vysoké inflaci? Na to jsme se v rozhovoru ptali analytika Purple Trading Petra Lajska.

Dobrý den, můžete se našim čtenářům v krátkosti představit?

Dobrý den, na finančních trzích jsem začal pracovat v roce 2015, tedy rok poté, co jsem uskutečnil své první obchody. Nejprve jsem začínal aktivně obchodovat na grafech ve forexovém trhu, postupně jsem začal také pasivně investovat do akcií a ETF fondů. Aktuálně je pro mě možná nejzajímavějším trhem ropa. Kromě tradingu a investic se však věnují také analýzám trhů, to je ostatně má hlavní pracovní náplň – pracuji totiž jako hlavní analytik brokera Purple Trading. Zde mám na starosti vystupování v médiích, vzdělávání investorů a také natáčení pravidelných videí na YouTube. To s názvem Investiční Memento pravidelně sdílím také zde na Fintree.

Broker Purple Trading není na českém trhu žádným nováčkem. Pokud vás ale čtenáři ještě neznají, mohl byste firmu představit?

Purple Trading je vlastně trochu takovým outsiderem mezi ostatními brokery na našem trhu. Jednak kvůli tomu, že má ryze československé kořeny (myšlenky na jeho založení se zrodily v Brně v hlavách party českých a slovenských tradingových nadšenců) a hlavně kvůli způsobu, jakým u nás v Purple přistupujeme k zákazníkovi. Purple Trading je také součástí ekosystému Purple firem, z nichž například Purple Technology vaši čtenáři možná také znají.

Pokud Purple někteří z vašich čtenářů znají, pak je vysoká pravděpodobnost, že je to díky webináři, který sledovali či ebooku, který si přečetli. Purple Trading se totiž snaží obchodníky především vzdělávat a poskytovat jim všechny podmínky potřebné k tomu, aby byli pokud možno co nejúspěšnější.

Kromě jakéhosi mravního kompasu nás k tomu vede i fakt, že model fungování brokera Purple je na bázi tzv. STP. Ve zkratce to znamená, že Purple jako broker objednávky svých klientů pouze předává do trhu a netvoří k nim přímo protistranu. Takže pokud klientovi obchod nevyjde, jeho peníze nepřipadnou nám jakožto brokerovi, ale posíláme je do mezibankovního trhu. Nemáme tak absolutně žádný důvod snažit se klientům házet klacky pod nohy, abychom pak shrábli jejich prohrané peníze.

Je to vlastně právě naopak. U modelu STP má broker nepatrnou marži na každém provedeném obchodu klienta, což lze poznat na trochu vyšších spreadech. To vlastně ve výsledku znamená jediné – broker na modelu STP má zájem na tom, aby u něj obchodníci zůstávali co nejdéle a byli aktivní. Zde se tak dostávám oklikou zpět k tomu, proč v Purple Trading děláme vše pro to, aby se našim obchodníkům dařilo a byli spokojení.

Nováčci, kteří k nám přijdou propálit účet pro nás zkrátka nejsou rentabilní. Naopak nováčci (ale i pokročilí), které si postupně vzděláme a naučíme je, jak dlouhodobě (a pokud možno ziskově) obchodovat, to už je jiná!

Jak jste se poprvé dostal k obchodování potažmo k investicím?

K tradingu jsem se dostal poprvé v roce 2014, kdy jsem se stal členem tehdy nově založeného univerzitního investičního klubu. V té době jsem neměl moc zkušeností, ale i díky zkušenějším členům jsem do toho začal postupně pronikat. Už v začátcích mě svět tradingu a investic doslova fascinoval. To všechno umocňoval fakt, že jsem byl obklopen skupinou stejně smýšlejících jedinců, což zpětně považuji za velice důležité. Takže jsem se do toho opřel a začal dřít a na vlastní pěst se vzdělávat.

Napadá vás nějaká rada těm, kteří chtějí s finančními trhy začít?

Najděte si relevantní informační zdroje a z těch se začněte učit. Během toho začněte přemýšlet nad tím, který trh byste chtěli zkusit obchodovat a tomu se začněte věnovat. K tomu určitě využijte demo účet, ale nebuďte na něm až příliš dlouho – psychologie tradingu je totiž stežejní aspekt obchodování, který se však na demu nenaučíte. Ta reálná škola je pak obchodování na ostrém účtu s reálnými penězi.

Aktuálně je asi nejžhavějším tématem inflace. Co je podle vás nejlepší cesta, jak se před ní jako běžný člověk ochránit?

V prostředí vysoké inflace obecně platí pravidlo, že nejhorší je nedělat nic a úspory nechat ležet na běžném účtu nebo je mít v hotovosti někde schované. V takovém případě nedochází k žádnému zhodnocení a peníze ztrácí svou kupní sílu. Vzhledem k nejistotě kolem případné recese by měl mít v nejlepším případě každý dostatečnou finanční rezervu, ideálně pak kolem 6 platů uložených třeba na spořícím účtu. Zde jsou nyní docela zajímavé úroky. Zbytek peněz by pak měl být investován.

Pokud je inflace 15 % a my chceme výnos nad ni, tak bychom měli své peníze aktivně spravovat. Díky investicím se vám může podařit inflaci dokonce i překonat. Každý investor by měl ale pamatovat na to, že výnosy z investic nejsou garantované a řídí se situací na trhu.

Mezi Čechy jsou velmi oblíbené investice do realit, jaký je váš názor na ně?

Zde vidím dvě roviny – pokud někdo má několik milionů na účtě v bance, tak rozhodně dává smysl nákup investičního bytu. V bance jsou pojištěné vklady do 100 tisíc eur, mít tam více už asi nedává smysl. Pak máte krásnou dividendu ve formě nájmu i kapitálový zisk ve formě zhodnocení bytu. S hypotékou bych ale počkal – jsou extrémně drahé a zájem o ně meziročně výrazně spadl, byty přitom příliš nezlevňují, někde dokonce zdražují.

Srovnání s inflací je pak kruté i pro nemovitostní fondy. Dlouhodobý průměrný roční výnos těchto fondů je kolem 4-5 %, letos to bude asi díky inflačním doložkám o něco více, ale stále výrazně pod úrovní inflace. Důležitá je u takové investice řádná due dilligence – prohlédnout si majetek fondu, jeho historii a nehledět pouze na výnos nebo doporučení poradce.

A co cenné kovy a stále oblíbenější alternativní investice?

Mezi Čechy jsou vysoce oblíbené investice do cenných kovů, zejména pak zlata. Už ke konci minulého roku jsem říkal, že zlato může být extra zajímavé a to se potvrdilo. Pro jeho růst cen bylo splněno hned několik faktorů. Zlatu pomáhá oslabující americký dolar a také růst čínské poptávky, která buduje své rezervy mílovými kroky. Neustále navíc panuje výrazně geopolitické napětí. K tomu se navíc přidala i velká nervozita kolem US bank. Většina zmíněných faktorů by měla přetrvávat i po většinu roku 2023.

Otázkou však je chování zlata při případné recesi. Zlato může zafungovat jako aktivum, kam investoři budou přesouvat svůj kapitál. Nesmíme ale také zapomenout na využití zlata ve šperkařství – tedy průmyslu, který může projít velkým propadem. I reakce zlata na poslední dvě krize byla rozdílná. Při velké finanční krizi v roce 2008 cena zlata spadla o přibližně 30 %. Při korovirovém roce 2020 pak sice cena zlata bleskově spadla ze 1700 USD na 1450 USD, velmi rychle pak však dosáhla na historické maximum u 2100 USD. Negativem je pak jeho nulový pravidelný výnos, problematika skladování a také fakt, že jej investor ve formě cihliček a mincí kupuje s masivní přirážkou.

Stříbro můžeme popsat dvěma charakteristikami – uchovatel hodnoty a průmyslový kov. Podobně jako zlato, palladium a platina patří i stříbro mezi cenné kovy. Ve srovnání se zlatem však stříbro neplní úlohu bezpečného přístavu tak dobře. Stříbra je mnohem více a jedná se navíc o kov, který je díky svým vlastnostem hojně využíván v průmyslu. Každý obchodník tak na tento kov musí nahlížet ze dvou stran. Pokud se bude dařit zlatu, tak stejné faktory mohou pomoci i cenám stříbra.

Cenné kovy tak mohou být zajímavou diverzifikací, určitě bych do nich však nedával většinu svého majetku. Pro aktivnější obchodníky může být naopak zajímavá spekulace na ceny zlata například pomocí futures.

A jaké další alternativní investice Češi kupují?

Jedná se například o známky, víno, whisky, umění, veterány nebo třeba kabelky. Z pohledu do historie možná překvapivě právě tato aktiva (známky, víno) nejlépe porážejí inflaci. Jsou ale hůře ocenitelné – neexistuje žádná centrální burza, nenesou žádný pravidelný výnos, jsou méně likvidní a je zde také onen faktor skladování. Investor může mít takové aktivum buď schované doma, nebo si platit úschovnou schránku. Zde bych asi poradil lidem kupovat opravdu jen věci, ve kterých se vyznají a brát to spíše jako koníček. Já osobně například kupuji láhve whisky od jedné značky, nějaký obrovský zisk od toho však neočekávám.

Kromě obchodování jste i autorem zpravodajského YouTube pořadu Investiční Memento. Můžete ho trochu přiblížit pro ty, kteří ho zatím neznají?

Investiční memento je mnohem více než zpravodajství z investičních trhů. Je to taková psychologická sonda do přemýšlení investorů, analytiků a obchodníků, která rozebírá memes a vtípky. Ty členové této komunity vytvářejí za účelem pobavení se nad nejdůležitějšími zprávami, které daný týden hýbaly trhy. Memečka pro vás sám vybírám na různých fórech a sociálních sítích a poté komentuji a udává k nim kontext.

Součástí investičního mementa je samozřejmě i výhled na další týden v podobě zmínky o nejdůležitějších nadcházejících makroekonomických událostech či v podobě výčtu akciových společností, které budou zveřejňovat své hospodářské výsledky. Tento pořad je tak vhodný zejména pro ty, kteří se věnují obchodování na akciových trzích. Často ale komentuji i svět kryptoměn, který je na memečka opravdu velmi štědrý. Proto se určitě nezapomeňte dívat, nový díl investičního mementa vychází každý pátek kolem oběda.

Jak jste na tento nápad vlastně přišel?

Sociální média využívám dost hojně jako zdroj informací již delší dobu. Zejména Twitter je pro mě možná zdrojem informací číslo jedna, co se týká i nefinančních zpráv. Publikum na Twitteru je však dost kreativní i co se týká memeček a každý týden se jich u těch nejdůležitějších zpráv objeví opravdu hodně. Sleduji i pár účtů na Instagramu, které se věnují vyloženě jen memečkám ze světa financí. Napadlo mě to tak dát dohromady a pokusit se takovou odlehčenější formou uvést sledující do obrazu aktuálního dění na trzích.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.

Purple Trading

Široký výběr měnových párů, nízké spready a rychlá exekuce příkazů. To je Purple.

Hodnocení
Přečíst recenzi