Petr Beneš je brněnský podnikatel, který stojí za založením či spoluzaložením společností NetWings, FinProSystem a Czech Export Services. Kromě toho je také již řadu let aktivní v oblastech těžby a obchodování kryptoměn pod brandem Cryptology, na což se zaměříme v tomto rozhovoru. Z mimopracovního života na Petra můžeme prozradit například to, že je vášnivým hráčem golfu na poloprofesionální úrovni.

Hezký den Petře, jsme rádi, že jste přijal pozvání k rozhovoru pro magazín Fintree. Máte toho pod svými křídly opravdu hodně. Jaký je váš příběh a jakou mají mezi sebou jednotlivé Vaše společnosti a aktivity synergii?

Dobrý den, děkuji za oslovení. Když to vezmeme průřezem, tak je toho opravdu hodně, to máte pravdu. Všechny projekty však spojuje synergie, a to – digitalizace nebo využívání technologii, které si společnosti mezi sebou propůjčují a především lidi – tj. odborníci, kteří mezi projekty také kolují. Například jedna firma využívá třeba hostingu druhé společnosti nebo si půjčuje vývojaře druhé společnosti a podobně.

Klíčové je pak to, že máte velmi nízké náklady na aplikaci dané věci/technologie a můžete velmi rychle rozvíjet svůj business. To je právě i způsob, jakým jako “smart money” lezu jako investor do nových projektů – nepřinesu jen kontakty a peníze, ale především zkušenosti, lidi a technologie stojící za mnou ve firmách.

Máte letité zkušenosti s těžbou kryptoměn pomocí grafických karet. Jaké jsou aktuální trendy v této oblasti a kam se přesunují GPU těžaři po přechodu Etherea na Proof of Stake? 

Těžbě krypta především na GPU čipech se věnuji již více jak 6 let. Krom farmy tady na Moravě, která čítá přes 2000 karet, se věnuji celkově i vzdělávání lidí v oblasti krypta i pomoci se zabezpečením peněženek nebo s převody. Aktuální trendy po ukončení těžby ETH jsou takové, že těžaři (GPU) hledají nově měny, které by byly rentabilní – jako je třeba Monero, ETHpW, Kaspa, NEOX, Nexa, Flux, Ergo apod – časem uvidíme, která hvězda bude nejzajímavější. Z osobních preferencí vidím velmi nadějnou Kaspu, protože jednak se mi tento projekt velmi libí, ale druhotně Kaspa využívá oba HW faktory grafické karty – jak CPU tak i Memory, tím pádem je efektivnější než dříve byla těžba ETH.

A kam zmizeli těžaři z ČR? Většinou své kontejnery odvezli do Venezuely, Norska nebo jinam, kde je elektřina levnější. Je samozřejmě třeba rozlišovat zda to jsou GPU nebo ASIC těžaři.

ilustrace těžby kryptoměn

V současné době jsme svědky zdražování téměř všeho včetně elektrické energie, která je pro těžbu kryptoměn zásadní. Zároveň je většina kryptoměn na zlomcích ceny oproti svým all-time highs. Je v důsledku toho těžba stále rentabilní?

Aktuálně jsme kupodivu rentabilní pouze u určitých grafik a to na měně NEXA, možná ještě na jedné, dvou měnách. Jinak zbytek je tzv. pod vodou – těžbu dotujete. Samozřejmě u rentabilních měn přehazujeme vše buď na USD nebo BTC, skrz omezení rizika.

Naštěstí máme ještě fixovanou energii do konce roku 23 na úrovni kolem 2Kč/kWh, takže se nám dýchá mnohem lépe než ostatním na trhu, kteří to většinou zabalili. 

Sám jsem zvažoval tento business exitovat a obě farmy s fixovanou energií prodat, tak kdyby se nějaký čtenář ozval, můžeme se o exitu bavit.

Aktuálně se také spolupodílíte na provozu automatizovaného trading bota pro obchodování kryptoměn. Je opravdu možné, aby algoritmy byly v obchodování dlouhodobě úspěšné? Z našich zkušeností fungují bohužel vždy jen omezenou dobu.  

Upřímně, ruku na srdce – sám jsem tomu také nevěřil, protože jsem pragmatik. Je také třeba říci, že jsem hledal poměrně dlouho. Protože jako těžař máte poměrně dost “krypta” které se vám válí na pěněžence a vlastně nikterak na nich nevyděláváte, tak jsem chtěl být efektivní a zužitkovat toto krypto nejem hodlingem (držením). Tak jsem zkoušel xy tradovacích botů/robotů. Problém však byl v tom, že drtivá většina z nich chtěla peníze na jejich účet (peníze ztrácíte z dohledu), nebo měli velkou volatilitu či velmi nízký výkon na úrovni 1-2% měsíčně, což mi přišlo málo, na to že jsme v kryptu. 

No, a pak jsem jednou cca 2 roky zpět koupil farmu od jednoho člověka tady v ČR, který mi říkal, já to prodávám, protože traduju už 6 let a trading mi vydělává více peněz něž těžba – což mne zarazilo. Tak jsem byl zvědavý, co za tím stojí. 

No a z ručního tradingu a arbitrážního bota tento člověk postupem času za 1,5 roku postavil tradovacího scalping bota běžícího na burze Binance.

Bota již sám používám od března 2022 a v době kdy jsem do něj vstupoval jsem viděl 8 měsíční historii, která dnes je již 20ti měsíční, což si myslím již dokazuje značnou funčknost a fundament běžící v pozadí bota. 

Výkon bota mi dlouhodobě vychází 5-9 % MĚSÍČNĚ, což je to, co jsem od toho očekával. Samozřejmě jsme v kryptu, tak je tu značná rizikovost.

Jak to funguje v praxi? Svět kryptoměn je plný podvodů a člověk nemůže nikomu věřit. Musím si kupovat nějaký speciální token nebo si zakládat účet na nějaké nové burze?

Klient si založí svůj účet na burze Binance, kam si sám nebo s mojí pomocí nalije USDT (nikoliv rizikové krypto) ve výši 10.000 USDT. Následně přes API v rámci Futures subúčtu klientovi obchodujeme cca 20-30 měn formou scalpingových transakcí – miniaturní obchody ale 70-120 obchodů denně. Tudíž to není dlouhodobá strategie, ale opravdu scalpingový tradovací bot, který primárně žije z volatility daných měn.

Měny vybíráme z TOP 150ky dle MarketCupu, samozřejmě vynecháváme centralizované, nebo špatně hodnocené měny.

Aktuálně tento bot má úspěšnost obchodů kolem 83-87% v rámci měsíce, což klient vidí sám v rámci svého Binance účtu.

A co je na tom kouzelné je to, že klient má zisk u sebe. A co z toho máme my za provoz tohoto bota? My si bereme provizi ze zisku, kterou vyplácí klient nám, nikoliv my jemu.

Takže tím je systém 100 % transparentní, klient má peníze na svém Binance účtu a má nad nimi kontrolu.

Jaký je Váš výhled do budoucna, co se týče kryptoměn? Myslíte si, že se reálně budou používat pro platební styk a podobně?

Vidím jej dobře a pozitivně. Když konzultuji klienty, tak vidím, že defacto investoři nemají do čeho finance investovat – zlato nefunguje, nemovitosti stagnují, akcie po tom velkém propadu se z toho dna budou zvedat dlouho. A každý druhý se mne ptá – do čeho mám tedy investovat? Tak jim říkám, jak jsem začal před rokem investovat já s doporučením toho, že za 12 měsíců na účtu by měli mít 100 % navíc a tak si původní vklad mohou vytáhnout a nechat tam pouze rizikové peníze. 

V blízké budoucnosti vidím, že nás snad už žádné pády kryptoburz jako FTX nečekají, i Crypto.com vypadá již stabilně i s tak velkou útratou na marketing. A po zavedení Proof of reserve si myslím, že to trh zotavilo po stránce důvěry.

Očekávám postupný růst BTC a tím pádem se zvedne celý kryptotrh, který vždy BTC táhl.

Ohledně pletbního styku – myslím že každá lepší burza nabízí VISA/Mastercard platební kartu, která je přímo navázaná na váš účet na burze, z kterého můžete platit. Nehledě na to, že ty lepší vás dokonce odmění formou cashbacku za placené útraty z této karty. Takže sice platíte kartou, ale odečítají se vám krypto coiny. Je to o vašem nastavení.

Sám takto platím přes Binance kartu a odečítají se mi USDT, které získávám z kryptorobota a udržuji si kapitál tak, aby tam dlouhodobě rostl.

Každá lepší burza zároveň nabízí oddělení účtů neboli subúčty, tak není problém investiční kapitál oddělit od toho “utrácecího”.

Věřím, že vzdělávání a důvěra lidí v kryptosvět, který nezná slovo inflace nebo tisk peněz bude po vyřešení problémů s pádem FTX lepší. Od nového roku je znát, že tato skepse a černá mlha se rozplývá. Jsem rád, že i na vysokých školách se již studenti o kryptu učí jako o dalším nástroji jako jsou akcie, dluhopisy apod.

Zdroj: Rozhovor Petr Beneš – kryptoměny od těžby až po trading bota

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!