Ahoj Juraji, jsem rád, že si přijal pozvání k rozhovoru na Fintree.cz. Společně se již nějakou dobu potkáváme na krypto a FinTech meetupech, jako je třeba Chaincamp. Naše rozhovory jsou vždy zajímavé a proto jsem rád, že tím dnešním umožníme i našim čtenářům podívat se “pod pokličku” Fumbi a indexovému investování do kryptoměn.
Můžeš nám Fumbi představit ve třech větách? Osobně, kdybych měl Fumbi někomu rychle přiblížit, tak bych řekl, že Fumbi je takové Fondee nebo Portu v kryptosvětě.
Opravdu se snažíme dosáhnout podobného efektu, jako při pasivním investování přes ETF. Ale po formální stránce je to spíše kombinace brokerské, úschovné a poradenské služby, protože kolektivní investování v oblasti kryptoměn zatím není z právního hlediska možné. V každém případě umíme hodnotu své investice do krypta navázat na růst celého trhu, podobně jako je to u akciových indexů.
Jak tě myšlenka na Fumbi napadla? Máš nějaký zahraniční vzor?
Hledal jsem způsob, jak co nejbezpečněji investovat do krypta pro sebe a své tehdejší zaměstnavatele. Podobné projekty tehdy příliš neexistovaly a ty, které byly na trhu, nesplňovaly žádné parametry bezpečné služby. Postupně jsem se utvrdil v názoru, že dostupné možnosti jsou vhodné spíše pro krypto experty než pro investory. A odtud byl už jen krok k založení Fumbi.
Jaký je tvůj background? Jak si se ke kryptu dostal?
Předtím jsem dlouhé roky pracoval jako CFO v rámci různých projektů švýcarského VC fondu BaseTech Ventures. Ke kryptoměnám jsem se dostal právě proto, že jsme se o ně začali zajímat a zkoumat je. Jakmile jsem pochopil, že se jedná o skutečně zásadní objev, který posouvá celou naši civilizaci, přestal jsem se věnovat ostatním činnostem a začal se soustředit jen na krypto.
Máte několik produktů/služeb, který je nejvyužívanější a proč?
Naší vlajkovou lodí je Fumbi Index Portfolio. Jedná se o dynamický koš kryptoměn, jehož účelem je reprezentovat vývoj celého trhu. Vedle toho nabízíme možnost investovat do některých kryptoměn také samostatně v rámci služby Vlastní volba, což je důležité zejména pro firemní zákazníky, kterým zatím indexové produkty nenabízíme. U fyzických osob je ale Fumbi Index Portfolio výrazně nejoblíbenější produkt.
Podívejme se společně na nějaká čísla. Kolik máte aktivních uživatelů? Aktuální aktiva pod správou? Jejich pravidelné úložky?
Registrovaných uživatelů máme v současné chvíli přes 75 000, těch aktivních je o něco méně než polovina. Aktiva ve správě u nás není zcela přesný výraz, spíše bych použil hodnotu kryptoměn v úschově. Ta se momentálně blíží jedné miliardě korun.
Zdroj: Fumbi
Důležité pro všechny, kdo nejsou Bitcoin maximalisti je, kolik altcoinů si můžu na Fumbi pořídit? Jak vybíráte jednotlivé coiny do indexů?
Fumbi Index Portfolio prochází každý kvartál rekompozicí. Při ní vybíráme do portfolia aktiva podle různých formálních a fundamentálních kritérií. Počet aktiv v indexu je variabilní a pohybuje se mezi 25 až 30 podle toho, kolik z nich splňují naše kritéria. Jedno z nich je vždy Bitcoin, ostatní jsou samozřejmě alty. Při kupování samostatných kryptoměn nabízíme kromě Bitcoinu pouze Ether, Cardano a Polkadot. Zvažujeme zařazení Solany a Luny.
Kde veškeré kryptoměny skladujete? Na stránkách vidím, že spolupracujete s Ledger?
Pozor, odpověď na tuto otázku je klíčem k pochopení toho, co vlastně děláme! Ale vážně, málokdo si dnes uvědomuje rozdíl mezi technologiemi pro institucionální správu kryptoměn jako je Ledger Vault, Fireblocks nebo Curv a mezi retailovými zařízeními jako jsou notoricky známé Trezor nebo Ledger Nano. Námi implementované technologie umožňují nastavovat robustní a neporušitelné autorizační toky napříč odděleními, přiřazovat všechny podpisy konkrétním osobám, whitelistovat adresy pro výběry přímo do TAP (transaction authorization policy), která přes multi-party computing zašifrovává privátní klíče. Taková forma úschovy je nesrovnatelně bezpečnější než cokoli, co si umíte postavit na retailových zařízeních. Díky tomu je dokonce pojištěna přímo na straně poskytovatelů technologie, ať už je to Ledger nebo Fireblocks.
V kryptosvětě je bezpečnost na prvním místě. Už vás někdo zkoušel hacknout?
Ano. Technologie úschovy se pravděpodobně hacknout nedají, ale upozorňujeme naše klienty, aby byli opatrní ohledně svých přístupů. Není to však takový problém jako u burz, protože výběry vyplácíme jen na bankovní účty, ze kterých přišel vklad, a výběry kryptoměn realizujeme s delším časovým odstupem a až po notářském ověření identity.
Jakou má Fumbi licenci? Spolupracujete nějak se Národní bankou Slovenska?
Máme živnost na poskytování směnárenských služeb a služeb úschovy virtuálních měn, což z nás zároveň činí povinnou osobou ve smyslu AML5 směrnice a příslušných lokálních zákonů. Říci, že s NBS spolupracujeme, je asi příliš silné, spíše se snažíme na různých platformách pravidelně komunikovat a posouvat téma kryptoaktiv vpřed. Velmi mě zároveň těší spolupráce na půdě FinTech Hubu, kde se setkáváme i se zástupci jiných institucí.
V kolika zemích je Fumbi aktivní a co chystáte za novinky?
Jednotlivé trhy otevíráme postupně na základě důsledné analýzy místní legislativy a přístupu institucí, které regulují různé finanční služby, které se týkají oblasti naší činnosti. Momentálně máme otevřeno Slovensko a Česko, a do jisté míry i Polsko. Chystáme velké rozšíření našich služeb pro zákazníky, ale v této fázi ještě nemůžu říct víc.
Je něco, co by si chtěl vzkázat našim čtenářům?
Určitě. Jsem přesvědčený, že kryptoměny jsou jedním ze zásadních vynálezů lidstva a do budoucna mohou hodně ovlivnit to, jakým způsobem žijeme. Proto si myslím, že je pro každého důležité alespoň rámcově pochopit, v čem spočívá jejich hodnota a jak fungují. Současně si tím můžete vybudovat také imunitu vůči různým podvodníkům, kteří se na trhu s kryptoměnami objevují. Do budoucna se chceme právě proto také více věnovat edukaci široké veřejnosti.