Obsah

  1. Co je MetaMask?
  2. Jak peněženku MetaMask založit?
  3. Uživatelské rozhraní MetaMasku
  4. Jak přijmout kryptoměny
  5. Odeslání kryptoměn z peněženky
  6. Swap – směna kryptoměn
  7. Napojení Metamasku na Hardwarovou peněženku
  8. Výhody
  9. Nevýhody
  10. Shrnutí recenze

Co je MetaMask?

MetaMask je asi jednou z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších softwarových peněženek. Tato peněženka funguje také jako rozšíření do internetového prohlížeče. MetaMask je důvěryhodná peněženka, přes kterou se jednoduše napojíte jak na většinu DeFi projektů, tak na NFT tržiště jako Rarible. Po vizuální stránce je tato peněženka velice přívětivá a její rozhraní je jednoduché s podporou českého jazyka.

Díky podpoře Etherea a na něm fungujících kryptoměn (ERC-20 tokeny), můžete na MetaMasku držet stovky různých kryptoměn a všemožných ICO tokenů, jež jste nasbírali. Kromě toho je možné MetaMask také napojit i na jiné blockchainy, jako třeba Binance Smart Chain a využívat tak i BEP-20 tokeny.

Jak peněženku MetaMask založit?

Krok 1. instalace

V tomto návodu budeme instalovat MetaMask do prohlížeče. Založení peněženky ovšem můžete udělat obdobně i pomocí mobilní aplikace. Používat budeme prohlížeč Brave, který funguje na chromiu a je velice rychlý a anonymní. Úplně stejně provedete instalaci na prohlížeči Chrome.

V oficiálním chrome storu stáhnete rozšíření do prohlížeče. Rozšíření si nainstalujte a po úspěšné instalaci se vám objeví v pravém horním rohu lišty prohlížeče logo lišky, což je ikona této peněženky.

metamask

Zdroj: vlastní

Krok 2. vytvoření peněženky

Po úspěšné instalaci otevřete MetaMask a klikněte na tlačítko Get started, poté na tlačítko 2. Create new wallet. První tlačítko ( 1. Import wallet) volíte tehdy, pokud účet máte například na jiném počítači a na tomto počítači ji chcete využívat také.

Dalším krokem je možnost sdílení anonymizovaných dat s vývojáři. To můžete přijmout, či odmítnout.

Metamask

Zdroj: vlastní

Krok 3. vytvoření hesla

Tento krok je velice důležitý, takže si na něj vyhraďte chvíli nerušeného času. Tvorba hesla, pomocí kterého se do peněženky budete přihlašovat, a odsouhlasení podmínek pro užívání. Následně vás peněženka navede na instruktážní video (v angličtině), které je pro začátečníky velice dobré.

Následuje nejdůležitější část celého procesu, která bude vypadat takto:

metamask seed

Zdroj: vlastní

Po kliknutí na šedé políčko se zámkem – reveal vám bude odhalena seed phrase spojená s touto konkrétní peněženkou. Seed Phrase je 12 slov, které jsou klíčem k vaší peněžence. Doporučujeme těchto 12 slov poznamenat na bezpečné místo. Bez těchto 12 slov již neobnovíte přístup k vaší peněžence v případě zapomenutí hesla.

Seed phrase je nutné potvrdit a tímto posledním krokem budete přemístěni naposled = vaše peněženka je tímto vytvořena.

MetaMask congrats

Zdroj: vlastní

Uživatelské rozhraní MetaMasku

Tato softwarová peněženka disponuje velice přátelským rozhraním. Rozhraní je velice jednoduché, stručné a přehledné. Neobsahuje přehršel zbytečných záložek a důležité informace naleznete velmi snadno. Jakmile se naučíte peněženku ovládat, můžete se pustit do rozšířených možností, jako je nákup a držení NFT nebo DeFi projekty.

Hodnotu vaší peněženky uvidíte hned po otevření peněženky. Aktuální hodnota držených kryptoměn je automaticky přepočtena do uživatelem zvolené fiat měny.

metamask

Zdroj: MetaMask

Jak přijmout kryptoměny

Úkol zní jasně – přijmout kryptoměnu. Vyzkoušíme si to tedy na příjmu Ehterea (případně jiných tokenů). Způsoby jak kryptoměnu do MetaMasku dostat jsou dva.

  1. Ethereum můžete nakoupit přímo v aplikaci a zaplatit za ně platební kartou, což kvůli vysokému poplatku značně nedoporučujeme – chápeme ovšem, že někdy jsou příležitosti, kdy je rychlost přednější a vyplatí se připlatit si.
  2. Poslání kryptoměn převodem z jiné směnárny jako je například Coinbase a Binance nebo vámi vlastněné peněženky.

Pokud chcete Ethereum přijmout, tak stačí získat adresu vaší peněženky a tu poslat odesílateli. Otevřete tedy MetaMask a klikněte na text Account 1 a kopírovat do schránky. 

příjmat eth metamask

Zdroj: vlastní

Odeslání kryptoměn z peněženky

Pokud chcete své kryptoměny poslat dále, třeba kamarádovi, na burzu, do hardwarové peněženky, potom využijte tlačítko Send. Po kliknutí na tlačítko vložíte adresu příjemce a je vystaráno.

Ethereum Gas explained - AirdropAlert

Zdroj: AirdropAlert

Jak můžete vidět na ukázce výše, při odesílání dostanete hned několik možností, se kterými si můžete pohrát.

  1. Výběr kryptoměny – v peněžence MetaMask můžete mít mnoho různých tokenů od ETH, DAI, BAT a dalších. V první řadě si vyberte, kterou kryptoměnu chcete poslat.
  2. Volba částky (množství) jež chcete zaslat – Upravíte částku, dle svých potřeb.
  3. Rychlost provedení transakce – zvolíte si rychlost, kterou chcete, aby vaše kryptoměna byla doručena. Rychlost ovlivňuje výši poplatku, jež zaplatíte.

Swap – směna kryptoměn

Funkce Swap vám umožní měnit tokeny, jež jsou v nabídce decentralizovaných burz jako UniSwap nebo AirSwap. MetaMask přitom za uživatele prozkoumá nabídky tokenů na trhu a uživatel tak získá nejlepší nabídky, dle aktuálních okolností na trhu. Metamask tedy funguje jako prostředník, který vyhledává nejlepší ceny na trhu – přirovnal bych to k funkci takové Heureky.

Po kliknutí na tlačítko Swap si můžete vybrat, jakou kryptoměnu chcete směnit a jakou kryptoměnou budete platit. Provádíte tedy směnu jednoho tokenu za druhý. Podrobný návod naleznete ve videu.

Zdroj: Metamask

Napojení Metamasku na Hardwarovou peněženku

Pokud vám na bezpečnosti záleží stejně jako nám, tak musíte ocenit možnost napojení Metamasku na hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Princip je jednoduchý:

  • Privátní klíče jsou uloženy v bezpečném hardware zařízení.
  • Seed se nikdy do vašeho počítače nedostane a rovněž je v bezpečí.
  • Pomocí rozšíření MetaMask je možné transakce vytvářet, podepsat je však můžete až na dané peněžence.

Propojení s hardwarovou peněženkou Trezor nebo Ledger je výhodné kvůli bezpečnosti. Následně ovšem všechny transakce musíte podepisovat v hardwarové peněžence.

The Safest Way to Use MetaMask With Ledger Hardware Wallet | Ledger

Zdroj: Ledger

Výhody

  • Možnost správy tisíce tokenů a kryptoměn
  • Možnost zvýšit zabezpečení pomocí propojení s Hardware Wallet
  • Open-Source projekt – komunita vidí kód a má možnost rozvíjet tento projekt
  • Uživatel peněženky sám drží privátní klíče
  • Možnost provádět SWAP kryptoměn na různých burzách
  • Velká podpora DeFi projektů

Nevýhody

  • Nemožnost uchovávat Bitcoin nebo Litecoin a další kryptoměny

Shrnutí recenze

Softwarová peněženka MetaMask patří mezi stálice softwarových peněženek. Její uživatelská přívětivost je na vysoké úrovni, tudíž správu kryptoměn zde zvládne i začátečník. Velice oceňujeme možnost zvýšení zabezpečení pomocí připojení k hardware wallet jako je Trezor. Velké pozitivum je také propojení mezi burzami, defi projekty. Z našeho pohledu se jedná o peněženku, která nabízí velkou škálu možností pro nakládání s kryptem. Mezi značné nevýhody patří nemožnost uchovávat Bitcoin.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!