1. Co je BlueWallet
  2. Co je LightningNetwork
  3. Jak si založit peněženku a co vše umí
  4. Jak si peněženku nabít
  5. Jak odesílat a přijímat transakce
  6. Výhody
  7. Nevýhody
  8. Shrnutí

Co je BlueWallet

BlueWallet non-custodial kryptoměnová peněženka je určená pro Bitcoin. Non-custodial znamená, že si její uživatelé musí seed (přístupové údaje k peněžence) uchovávat svépomocí. Jedná se o softwarovou peněženku, ke které však lze připojit i peněženku hardwarovou v režimu watch-only. Většina uživatelů ji však nejspíše používá pro platby přes Lightning Network v mobilní aplikaci. K dispozici jsou aplikace pro desktop, iOS i Android. My v redakci jsme testovali aplikaci pro iOS.

Co je to Lightning Network

Idea, která stojí za Lightning Network, je taková, že není potřeba zaznamenávat každou jednotlivou transakci na hlavní blockchain Bitcoinu. Namísto toho přidává Lightning Network nad Bitcoin jakousi pomyslnou další vrstvu, na které mohou vznikat kanály pro platby mezi dvěma účastníky. Tyto kanály mohou existovat po neomezeně dlouhou dobu, a protože jsou otevřeny pouze mezi dvěma lidmi, budou platby téměř okamžité a poplatky extrémně nízké.

Nízké poplatky a vysoká rychlost jsou hlavní motivací, proč přes tuto síť platit i za menší položky, jako je například káva. V redakci Fintree jsme si měli možnost toto vyzkoušet na Chaincampu a na Cryptonight 2021.

Jak si založit peněženku a co vše umí

Tvorba peněženky je v prvním kroku poměrně intuitivní a hezky zpracovaná. Modré tlačítko pro přidání nové peněženky hezky vystupuje z okolního uživatelského prostředí a zkoumavější jedinci si všimnou i popisku, který nás utvrzuje v tom, že si peněženek opravdu můžeme zdarma vytvořit kolik chceme.

V dalším kroku však již někteří méně zkušení uživatelé mohou zaváhat, kterou variantu peněženky zvolit. Naštěstí je zde však alespoň krátce uvedeno, k čemu který typ slouží. Pokud plánujete mít více peněženek, doporučujeme si je i přehledně pojmenovat.

Po vytvoření Bitcoin peněženky dostaneme klasický seed, který prosím určitě nescreenujte, ale opište si jej na papír nebo jiný nedigitální prostředek dle vašeho uvážení a bezpečně uchovejte. Nejvyšší bezpečnosti samozřejmě dosáhnete pouze s využitím hardwarové peněženky

V případě vytvoření Lightning Network peněženky nám aplikace namísto klasického seedu předloží zálohovací QRkód, u kterého nám tedy nezbývá moc jiných možností než pořídit již zmiňovaný screenshot. Nadšenci si jej mohou například vyfotit pro vyšší bezpečnost na analogový fotoaparát. My však nedoporučujeme na softwarových peněženkách mít obecně větší obnos než pro běžnou spotřebu. Pro větší částky je určitě vhodné si pořídit peněženku hardwarovou.

I po založení si několika peněženek je poměrně snadné se mezi nimi vyznat a přepínat, jelikož jsou přehledně odlišeny jmény a barvy dle typu. Potěší také možnost sledovat všechny transakce na jednom místě nebo transakce pouze pro danou peněženku po rozkliknutí.

V detailu peněženky je možné vidět její aktuální zůstatek a historii transakcí. Zde vám prozradíme skvělou funkci, na kterou se nám podařilo přijít až po chvíli testování. Pokud vám nevyhovuje jednotka, ve které se zobrazuje zůstatek, tak na něj stačí kliknout a jednotka se změní. Na danou jednotku se automaticky změní i historie transakcí, což je velmi užitečné. K dispozici jsou Satoshi, Bitcoin a FIAT měna, kterou si lze zvolit v nastavení. Zde je vhodné doplnit, že BlueWallet nabízí také množství jazykových mutací. Ta česká však zatím není příliš odladěná a my tedy testujeme anglickou.

Tlačítka „Marketplace“ a „LApp Browser“, které nám přišly na této obrazovce nejvíce dominantní bohužel směřují na funkce, pro které jsme nenašli velmi praktické využití. Oproti tomu velmi důležité tlačítko pro správu prostředků je v uživatelském prostředí mírně utopené. Po kliknutí na tři tečky v pravém horním rohu je možné peněženku přejmenovat, zálohovat či odstranit. Nejvíce však využijete tlačítka ve spodní části obrazovky pro přijímání a odesílání transakcí. O tom však až v další části recenze.

Jak si peněženku nabít

Většina z nás nejspíš zvolí možnost si peněženku dobít z externí peněženky například na nějaké burze jako je Coinbase či Binance nebo pomocí kreditní karty. Která z možností je lepší záleží na vaší situaci a také na aktuální výši poplatků na Bitcoin síti. My jsme testovali možnost dobití peněženky pomocí kreditní karty, což vyšlo se vším všudy zhruba na 8$. Poplatky za převod Bitcoinu z burzy však mohou být často i několikanásobně vyšší. Existuje i možnost do nové peněženky převést prostředky z již existující peněženky v BlueWallet. Tato funkce nejspíše přibyla až některé z posledních aktualizací, jelikož jsme ji na Chaincampu nemohli najít (vliv mohl hrát i počet zkonzumovaných piv).

Nabití přes kreditní kartu by mohlo být rozhodně hladší. Již při prvním kroku vás aplikace navnadí, abyste si nabili rovnou 7500 Kč, což nám přišlo poměrně mnoho. Nákup Bitcoinu zprostředkovává pro BlueWallet MoonPay, což může být trochu zmatečné. Musíte si také ověřit e-mail a vyplnit fakturační údaje. Dobíjeli jsme pouze za 1000 Kč a při této částce jsme naštěstí nemuseli procházet přes žádné KYC. V aplikaci je dostupná i možnost platby přes Apple pay, která však i při opakovaných pokusech nefungovala. Museli jsme tedy do aplikace zadat karetní údaje a platba již proběhla v pořádku. Po pár minutách od platby již byly zakoupené Bitcoiny v peněžence. V celém procesu nás nejvíce šokovala především výše poplatků. Z přiloženého screenshotu můžete vidět, že při koupi BTC o hodnotě 750 Kč byly poplatky vypočítány celkem na 133 Kč, což je více než 17 % z celkové částky.

Jak odesílat a přijímat transakce

Hlavní funkci každé peněženky, kterou je přijímání a odesílání prostředků zvládne v BlueWallet opravdu každý během pár vteřin. Popíšeme především platbu přes Lightning Network, jelikož pro tento účel většina uživatelů BlueWallet nejspíše použije. Pokud si přejete prostředky přijímat, tak stačí kliknout na tlačítko „receive“, vyplnit požadovanou částku, kterou lze opět zadat v několika jednotkách a vygenerovat si platební QR kód. Kód už pak jen stačí ukázat nebo sdílet s protistranou.

Pokud chcete prostředky odeslat, musíte mít již výše zmíněný QRkód, naskenovat jej a potvrdit platbu. Stačí vyčkat opravdu nižší jednotky vteřin a prostředky jsou již na peněžence příjemce. To vše za zanedbatelný poplatek, který nás vyšel v řádech desítek haléřů koruny české. Při skenování QR kódu můžete mít problémy s ostřením. Fotoaparát v BlueWallet bohužel ostří daleko hůře než v nativní aplikaci a často nám trvalo několik vteřin, než se povedlo QR kód naskenovat. Máme však již jeden tip – na tlačítko scan klikejte až po namíření na QR kód z blízka.

Aplikace není v některých případech úplně intuitivní a pokud se například překliknete a místo na tlačítko „send“ kliknete na tlačítko „receive“ a QR, kód zde naskenujete, tak aplikace vypíše nesmyslný error. Proč je v sekci pro přijímání transakcí možnost skenování QRkódů nám je poněkud záhadou. Taktéž je možné poslat si prostředky sám sobě na tu samou peněženku.

Výhody

  • Jednoduché uživatelské rozhraní
  • Podpora iOS, Android i desktop zařízení
  • Přepínání jednotek
  • Souhrnná historie transakcí i jednotlivá pro konkrétní peněženku
  • Podpora několika jazyků a FIAT měn
  • Nabití bez nutnosti KYC
  • Lightmode/darkmode

Nevýhody

  • Vysoké poplatky za dobití
  • Bug při dobití přes Apple pay
  • Aplikace umožňuje udělat uživateli chybu, kterou vysvětlí nesmyslnou chybovou hláškou
  • V historii transakcí by mohlo být více informací o transakci

Shrnutí

Pomineme-li drobné nedostatky, tak pro praktické použití je BlueWallet super aplikace. Největším problémem bylo špatné ostření fotoaparátu v aplikaci, ale i přes tento problém se nám podařilo několikrát přes Lightning Network zaplatit. Jinak samotná platba fungovala hladce, a hlavně rychle a za nízké poplatky.

To se již však nedá říct o samotném procesu nabití prostředků za pomocí kreditní karty, který byl mírně zmatečný, zdlouhavý a platba přes Apple pay vůbec nefungovala. Nicméně tímto procesem neprocházíte zase tak často a na vysoké poplatky jsme v krypto světě zvyklí. 

Samotné ovládání aplikace, management peněženek a provázání hlavních funkcí je jednoduché a intuitivní. Velmi se nám líbilo, že se BlueWallet nesnaží být super aplikací na všechno, ale soustředí se prostě na to, aby byla dobrou peněženkou.

Líbila se vám recenze? Podpořte nás pomocí LN!

Přednastavená částka pro podporu je 4000 sats – ekvivalent 1 kávy.

Avatar Autor
Ondřej Mikulčík

Věnuje se trendu digitální ekonomiky. Zvyšuje povědomí o FinTechu, kryptoměnách a blockchainu. Živí se jako FinTech projektový manažer v Asociaci CTIT.

Blue Wallet

Vyzkoušejte sílu Lightning network s Blue Wallet! Pokud se vám recenze líbila, můžete i nás podpořit pomocí LN a vyzkoušet si tak svou platbu!

Vyzkoušet Blue Wallet