Investor může být dneska úplně každý. Investiční platformy se rozrostly jako houby po dešti, ale stejně tak nabobtnal počet jednotlivých produktů ETF. Jejich množství již přesáhlo hranici dvou tisíc. Není se tak čemu divit, když někdo řekne, že je pro něj celé prostředí těchto fondů matoucí. 

JustETF je v tomto naprostá spása. Portál slouží jako velice příjemný a přehledný srovnávač, který podle jednotlivých parametrů ukáže přesně to, co zrovna hledáte. Kromě tohoto nabízí i vzdělávání, mobilní aplikaci a mnoho dalších služeb. Pojďme se na tuto platformu společně podívat.

Co je portál JustETF a jak vám může pomoci

Jak již bylo řečeno, veřejně obchodovaných fondů ETF je dnes spousta. Pokud budete chtít vysokou diverzifikaci ve všech směrech, najdete nespočet ETF fondů, které vám s tím pomohou. Jak ale vybrat te optimální? Některé jsou akumulační, zatímco jiné distribuují dividendy. U jedné skupiny budete investovat do akcií podle tržní kapitalizace, jiná ETF zase nakupují společnosti rovnoměrně.

Aby měl člověk skutečně informovaný náhled na celou situaci, musel by strávit alespoň desítky hodin sháněním údajů o jednotlivých službách, a i přesto by se pravděpodobně někde ošidil.

JustETF se soustředí přesně na tento problém. Služba je zaměřena výhradně na veřejně obchodovatelné fondy, o kterých dodává dostatečně podrobné a srozumitelné informace na to, aby se mohl každý rozhodnout, jestli chce investovat, nebo nikoliv.

Fondy, které si můžete skutečně koupit

Na světě existuje velká spousta fondů. Kromě toho ale na skoro každém metru čtverečním sídlí nějaká autorita, která rozhoduje o legislativě. Není nic zvláštního, když nějaký produkt lze obchodovat v USA, zatímco v Evropské unii je jeho distribuce zakázaná.

Naštěstí pro nás je JustETF plně kompatibilní s těmito požadavky. Ve srovnávači si můžete najít produkty i podle toho, v jakém státě a na jaké burze se obchodují, přičemž všechny z nich můžete obchodovat v Evropské unii.

Pokud chcete mít skutečně jistotu, zaměřte se na fondy s koncovkou UCITS, které splňují všechna nařízení EU o kolektivním investování a mají tak volné pole působnosti.

Vše důležité je plně zdarma

Na celé službě je také přitažlivé to, že své hlavní funkce nabízí plně zdarma k dispozici každému, kdo se na stránku dostane. Abyste mohli využít srovnávač, nemusíte se nikde registrovat či přihlašovat. To stejné platí i pro ostatní nástroje.

Portál musí přirozeně nějak vydělávat, takže zde existuje možnost prémium účtu, který vám otevře další podrobnosti a funkce. Ty už jsou ale spíše doplňkového charakteru a jejich absence nijak neubírá hodnotě, jakou JustETF přináší.

Jak můžete vidět, prémiové členství se dělí na tři kategorie. Jakmile si trochu připlatíte, získáte především personalizované služby – neomezené množství watchlistů na sledování aktiv, simulace vývoje ceny vašich portfolií apod. JustETF tak může sloužit i jako relativně výkonný software pro plánování vašich investic, který bude všude s vámi bez ohledu na to, z jakého počítače do služby přistupujete.

Nejen ETF fondy

Základním prvkem celé aplikace JustETF jsou logicky veřejně obchodovatelné fondy ETF. Služba ale nezapomněla i na ostatní typy produktů, které spadají pod stejnou kategorii.

Jak můžete z infografiky níže vidět, ETF fondy jsou pouze jednou podsložkou velké skupiny, která se v překladu nazývá veřejně obchodovatelné produkty.

Pod tímto názvem lze najít ETF fondy, které cílí na standardní třídy aktiv jako dluhopisy či akcie. Dále jsou zde ETC, tedy produkty, které se soustředí na komoditní trh. 

Poslední skupinou jsou ETN. Ty se trochu liší, neboť jde spíše o dluhové cenné papíry, které sledují cenu podkladového aktiva. Momentálně můžete tento typ produktu nalézt třeba u kryptoměn.

Srovnávač – Zadej parametry, najdi a investuj

Pokud by služba JustETF neměla svůj komplimenty ověnčený srovnávač, šlo by jen o další finanční aplikaci, která by se nijak nelišila od zbytku. Právě screener je to, co dělá z JustETF tolik nápomocného společníka. 

Na srovnávač se dostanete z úvodní stránky tak, že v pravém horním rohu kliknete na tlačítko “ETF Screener”. Jakmile tak uděláte, otevře se před vámi následující obrazovka.

Jak můžete vidět, rozložení je vcelku standardní. Uprostřed obrazovky najdete jednotlivé fondy a základní detaily k nim (například měnu fondu, tržní kapitalizaci, průměrnou roční nákladovost a jednoroční zhodnocení v procentech).

Na levém okraji se nachází systém filtrů. Jak si můžete všimnout, jsou zde všechny velké třídy aktiv. Nejvíce ETF fondů je v kategorii Equity, která představuje produkty zaměřené na akcie.

Pokud jednu z kategorií rozkliknete, dostanete se na ještě podrobnější členění. U skupiny ETF, která investuje do dluhopisů, můžete najít rozdělení např. podle regionu, měny, doby splatnosti apod.

Aby toho nebylo málo, je zde i nastavení týkající se vlastností samotných ETF fondů. Podle nich můžete podstatně více upřesnit vaše vyhledávání. Chcete se zaměřit na produkty týkající se udržitelnosti? Klidně můžete, žádný problém. Co takhle filtrovat fondy podle velikosti spravovaného majetku? Dvě kliknutí a máte vše potřebné před sebou.

Kromě jiného si můžete nastavit i to, jestli bude ETF investovat do dlouhých pozic, krátkých pozic nebo bude aktivně řízené. Jak Jistě vidíte, možností, jak filtrovat výsledky, je spousta a vybere si opravdu každý.

Profil produktu

Máte vybrané ETF, které potřebujete? V tom případě není na co čekat. Fond si rozklikněte a přesuňte se na daný profil. Zde najdete veškeré potřebné detaily o produktu. Stránka začíná běžným popisem základních charakteristik.

Když půjdete o něco níže, naleznete složení ETF fondu. Náš výběr padl na produkt sledující S&P 500 od společnosti iShares. Z těchto důvodů zde máme rozdělení podle jednotlivých akcií, geografie a oboru, ve kterém firmy podnikají.

V dalších oknech naleznete například burzu, kde je ETF fond obchodovaný, graf vývoje ceny či vyjádření výnosů a ztrát podle jednotlivých let a měsíců.

Podobně podrobné rozdělení najdete u všech zalistovaných produktů. Údaje se samozřejmě budou lišit podle jednotlivých skupin aktiv, nicméně struktura nebude zas tak rozdílná.

Další nástroje portálu JustETF

Ačkoliv je srovnávač tím hlavním, rozhodně nejde o jedinou službu, kterou JustETF nabízí. S čím dalším vám může tato firma pomoci?

Mobilní aplikace JustETF

Dnešní doba přeje zejména mobilním řešením. Jen málokdo najde ve svém okolí někoho, kdo s sebou každý den nemá chytrý telefon. Firma JustETF se tomuto trendu z logických důvodů přizpůsobila a začala nabízet mobilní aplikaci. S tou budete mít své portfolio a sledované akcie na dosah ruky odkudkoliv.

Sledování portfolia

Pokud hledáte systém na správu a sledování vlastního portfolia, pak by vás mohla aplikace JustETF zajímat i v tomto směru. Každému uživateli je umožněna tvorba několika personalizovaných věcí, jakými je například watchlist či portfolio. U účtů zdarma jde o poměrně osekané služby, které jsou vhodné pro základní sledování, ale už zde nenajdete žádné pokročilé nástroje. To vše se mění ve chvíli, kdy si zaplatíte za prémiové funkce.

Za cenu několika eur měsíčně můžete do své výbavy získat analytické nástroje, kterými je například simulace vývoje vašeho sestaveného portfolia, porovnávací a benchmarkové nástroje či možnosti pro rebalancování jednotlivých aktiv. Stejně tak vám dá aplikace pohled na rizikovost, cykličnost a odemkne vám možnost upozornění na důležité události skrze emailové zprávy.

Vzdělávání

Vzdělávání je velkou částí fintechových služeb a jen málokdy najdete firmu, která se tímto směrem ve financích nepouští. Ačkoliv se nejedná o jakkoliv velkou sekci JustETF, i přesto může některým uživatelům pomoct.

Sekci vzdělávání najdete v zápatí. Rozebírají se zde naprosto základní věci jako popis fungování ETF fondů, ale také pokročilejší koncepty jako vliv měnového rizika na výnosy apod. Paralelně s tím také funguje blog JustETF, na kterém vychází články zabývající se související tématikou.

Má služba JustETF smysl?

Dle našeho názoru je JustETF skvělým pomocníkem při tvorbě portfolia. Výkonný srovnávač umožňuje filtrování podle mnoha kritérií a uživateli dá možnost přesně zacílit na to, co potřebuje. Ostatní nástroje jsou spíše vedlejší a najdete je i u jiných společností.

Jako celek je JustETF opravdu povedeným portálem, který stojí minimálně za vyzkoušení.

Často kladené otázky (FAQ)

Abyste nemuseli zdlouhavě hledat odpovědi na základní otázky, připravili jsme pro vás toto krátké FAQ, ve kterém si odpovíme na vše podstatné.

Je portál JustETF brokerská společnost jako např. Patria?

JustETF je především srovnávač. Jako takový žádné brokerské služby bohužel nenabízí. 

Je služba zadarmo, nebo musím něco platit?

Hlavní službou JustETF je srovnávač, který je naštěstí celý zadarmo. Stejně tak není potřeba platit za prohlížení profilů jednotlivých ETF fondů a v základu jsou odemknuté i některé možnosti tvorby portfolia apod. Pokud však chcete, můžete si koupit prémiový účet, ve kterém získáte mnoho analytických nástrojů apod.

Můžu nakupovat vše, co je na JustETF zalistováno?

Teoreticky ano, nicméně mohou se objevit nějaká osobní omezení. Často se ETF fondy obchodují pouze na některých burzách a váš broker nemusí být na tyto systémy napojený. Z pohledu legislativy byste ale neměli narazit na nic, co by ji snad porušovalo.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!