Zdroj: Peggy_Marco na Pixabay.com

Aktuální průzkum agentury STEM/MARK pro provozovatele bankomatů Euronet ukázal, že alespoň jednou týdně platí v hotovosti až 89 % Čechů. To potvrzují statistiky České národní banky, podle kterých počet i hodnota bankovek a mincí v oběhu loni stouply.

Ač by se na první pohled mohlo zdát, že hotovosti již dávno odzvonilo, opak je pravdou. Čtvrtina Čechů stále nedá na bankovky a mince dopustit a vyloženě je preferuje před platbou kartou. Ve věkové kategorii 30 až 44 let je to dokonce třetina. Podle výzkumu agentury STEM/MARK denně využívá platbu v hotovosti 1 ze 4 lidí, z nich 30 % mužů, ale pouze 19 % žen. V minimálně týdenní frekvenci se jedná až o 89 % lidí.

Hlavní důvod, proč lidé platí hotově, nepřekvapí – obchodníci platbu kartou nepřijímají. Pro 30 % z nich bývá důvodem také potřeba rozměnit si. Načež každý pátý člověk platí ze zvyku nebo má rád větší kontrolu nad svými financemi. Nejčastěji spontánně uváděným důvodem je platba drobné částky, někdy spojovaná s poplatky za platbu kartou. Na druhou stranu jiný průzkum nedávno naopak ukázal, že 66 % Čechů preferuje elektronickou platbu.

V malých městech platba kartou stále není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. Bankomatů je ale stále minimum a obyvatelé musí dojíždět do větších měst. To stojí jak čas, tak dodatečné náklady,“ komentuje Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.

Hotovost lidé stále nejčastěji získají z bankomatu

88 % Čechů si stále fyzické peníze opatřuje výběrem z bankomatu. V menší míře poté dostávají výplatu na ruku nebo navštěvují poštu. Nejčastější frekvence výběru je poté 1krát měsíčně.

Ondřej Kozák k tomu dodává: „V Praze je největší množství bankomatů v republice, takže dává smysl, že právě tam se hotovost vybírá nejčastěji. Ač řada podniků kartu už přijímá, spousta služeb požaduje stále hotovost.“

Kvantitativní průzkum provedla agentura STEM/MARK v květnu 2022 mezi 506 respondenty. Cílem průzkumu bylo zjistit, jak lidé používají hotovost a zachytit změny ve využívání bankomatů v poslední době.

Zdroj: Tisková zpráva

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!