Bankovnictví již více než deset let stále více využívá platformy umělé inteligence (AI) a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Na nedávné obchodní snídani pořádané SAS Institute, světovým lídrem v oblasti umělé inteligence, strojového učení a analýzy dat, ve spolupráci s Českým institutem ředitelů vyšlo najevo, že i větší banky používají až 40 různých nástrojů umělé inteligence a strojového učení. Regulační prostředí však představuje výzvu pro další expanzi AI v této oblasti.

„Jednou ze stěžejních otázek současného prudkého rozvoje umělé inteligence je vysvětlitelnost. U některých typů AI nedokážeme přesně vysvětlit, jak ke svým závěrům dospěla. Došli jsme tak do stavu, kdy se uživatelé umělé inteligence musí rozhodnout mezi potenciálně výkonnější formou AI a částečnou ztrátou kontroly nad výstupy, nebo standardními modely umělé inteligence, u které výstupy dokážeme přesně vysvětlit. Stále naléhavější otázkou tedy v oblasti AI je použití různých typů modelů v různých situacích a to, kdo má zodpovědnost za rozhodování AI,“ uvedl Luděk Šafář, CE Presales Director, SAS Institute ČR.

Money 20/20 Europe - Fintree

AI ve světě bankovnictví

Ve světě bankovnictví je schopnost poskytovat jasná a stručná vysvětlení pro rozhodování řízené umělou inteligencí nanejvýš důležitá. Zajištění toho, aby regulační orgány byly vždy informovány o důvodech těchto rozhodnutí, je zásadní pro udržení úrovně konzistentnosti při jejich uplatňování. Jak dokazují neblahé zkušenosti ve Spojených státech, kde chybná implementace umělé inteligence vedla k nespravedlivému zacházení při hodnocení úvěrového rizika, je jasné, že neochvějný závazek k vysvětlování je nezbytný.

Rychlý pokrok umělé inteligence vedl mnohé k přesvědčení, že rozhodování bude brzy předáno těmto pokročilým systémům. Aby bylo zajištěno odpovědné a etické používání umělé inteligence v odvětvích, jako je bankovnictví, zdravotnictví a veřejná sféra, musí být zavedena vhodná regulace a opatření transparentnosti. Naneštěstí budou podvodníci nadále využívat tyto výkonné technologie pro svůj vlastní zisk, což bude vyžadovat zvýšenou ostražitost při předcházení sofistikovaným a nezákonným činnostem.

Vzhledem k tomu, že používání umělé inteligence v cílených podvodech stále eskaluje, může být pro jednotlivce stále obtížnější rozeznat skutečnou identitu těch, se kterými přicházejí do styku. To vzbuzuje u běžného občana obavy, protože to zvyšuje riziko, že se stane obětí takové taktiky. Je proto nezbytné, aby jednotlivci při správě svých financí postupovali obezřetně, dodržovali bezpečnostní protokoly a v případě pochybností vyhledali radu od své finanční instituce. Toto nejen radí banky, ale je to nezbytné opatření, jak se chránit před případnou újmou.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!