Tuzemský FinTech Twisto, který více než sedm let nabízí řešení odložených plateb a správu financí, nově získal 650 milionů korun pro další růst v České republice. Hlavní roli hrála J&T Banka, jež poskytla úvěr ve výši 450 milionů korun, další finance poskytl venture debt fond Orbit Capital.

„O získání podobného financování jsme se snažili několik posledních let. Budování platební společnosti je kapitálově velmi intenzivní a díky výhodnému úvěrování můžeme efektivněji růst. Doufáme, že tato spolupráce s J&T Bankou nám do budoucna otevře dveře financování i mimo Českou republiku,“ komentuje transakci zakladatel a CEO Twista Michal Šmída. Získanými prostředky Twisto také vyplácí neveřejnou emisi dluhopisů v hodnotě 156 milionů korun. Tyto dluhopisy firma vydala v roce 2018 společně s investiční společností Conseq.

Jak Twisto naloží se získanými prostředky?

Finanční prostředky využije FinTech k financování akvizice svých tuzemských klientů. Tito zákazníci Twista mohou nakupovat na e-shopech jedním kliknutím, bez registrace a s odloženou platbou za čtrnáct dní. Registrovaní pak mají k dispozici celý ekosystém služeb nabízející platební kartu, rozdělení nákupů na třetiny bez jakéhokoliv navýšení, platbu složenek a faktur vyfotografováním a řadu dalších funkcí, to vše s odloženou splatností až 45 dní. Twisto je tuzemskou jedničkou platební metody z kategorie BNPL (Buy Now Pay Later).

Další možností je úvěrové financování aktivit v Polsku, kde FinTech působí od roku 2018 a dnes nabízí stejný ekosystém jako v Česku.

Twisto prehled

Zdroj: Twisto.cz

„Aktivity Consequ sice nespočívají primárně v podpoře českých startupů, přesto jsme v této oblasti stále aktivnější s tím, jak tento trh v ČR roste. Spolupráce s Twistem začala již v roce 2017 konstrukcí neveřejné emise zajištěného korporátního dluhopisu, který byl následně úspěšně distribuován našim klientům a do našich fondů. Jsme rádi, že se od té doby Twisto posunulo do mnohem vyspělejší firmy a že jsme mohli tento rozvoj akcelerovat. Tak silného fintechu se určitě nechceme vzdát a rádi mu dále poskytujeme financování skrze fond kvalifikovaných investorů Orbit Capital, Conseq Venture Debt, popisuje Tomáš Kálal, Conseq Investment Management, a. s. 

„S Twistem spolupracujeme již nějakou dobu a s radostí sledujeme, jak se z hvězdy českého technologického nebe stává významný regionální hráč. Jsme velmi rádi, že naše financování umožní oslovit další statisíce zákazníků a přinést jim služby, které jinde nedostanou. Partnerství s Twistem je pro nás učebnicový příklad, jak využívat venture debt pro akceleraci růstu firmy a při tom minimalizovat negativní dopad na ředění podílů stávajících akcionářů,“ říká Radovan Nesrsta, partner ve venture debt fondu Orbit Capital.

Twisto své fungování a především růst doposud financovalo z přímých investic od českých, ale i světových investorů. V rámci dluhového financování v historii získalo, mimo zmiňovaných dluhopisů, také finanční prostředky od takzvaných venture debt fondů, a to od českého Orbit Capital, respektive jeho podfondu Conseq Venture Debt, a britského Kreos Capital.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Twisto - Recenze

Více o Twistu se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Hodnocení
Přečíst recenzi