Startupový akcelerátor Start it @ČSOB společně s inkubátory vybraných českých vysokých škol pomůže urychlit a zefektivnit podporu a rozvoj startupů v České republice a posílit jejich šance k úspěchu na trhu. Za společným projektem Start it @UNI stojí vedle ČSOB i Vysoká škola ekonomická v Praze nebo Česká zemědělská univerzita v Praze.

„Česká ekonomika musí projít zásadní proměnou – musí být mnohem více inovativní a produktivní s větším podílem výroby a služeb s vyšší přidanou hodnotou. Právě startupy mají velký inovační potenciál, který ale bez expertní pomoci častokrát přichází vniveč. Proto přicházíme s projektem Start it @UNI, kterým chceme pomáhat začínajícím neotřelým nápadům nejen k rozjezdu, ale hlavně k prosazení se na trhu,“ říkáMichaela Bauer, členka představenstva ČSOB  zodpovědná za digitalizaci a inovace.

Start it – situace na trhu a spolupráce s univerzitou

K hlavním problémům, kvůli kterým končí startupy předčasně, patří špatně zmapovaná situace na trhu. „Přes 90 procent startupů obvykle nepřežije a nejčastějším důvodem (42 %) bývá nedostatek koupěschopné poptávky na trhu, což lze v mnoha případech včas zjistit. Dalším častým důvodem (19 %) je pak nesprávný tým,“ uvádí Zuzana Paulovics, lídryně Start it @ČSOB s tím, že právě na tuto oblast se chce Start it @UNI zaměřit. Vedle toho chceme získat pro podnikání i více mladých. Nyní sice tvoří vysokoškoláci 77 procent startupistů, ale jen pětina z nich má pod 30 let,“ dodává Zuzana Paulovics.

Na spolupráci s ČSOB se velmi těším a jsem si jistý, že bude přínosná. Sebelepší univerzita nemůže studenty zcela připravit na nástrahy v podnikání a všichni víme, že právě rady zkušených bankéřů a byznysmenů jsou k nezaplacení. Startupistům kolikrát pomůže i nějaký detail nebo povzbuzení, protože jsou často k úspěchu blízko, jen si to neuvědomují,” míní Ota Novotný, prorektor VŠE.

Pilířem programu Start it @UNI  budou tzv. Validation Camps, které se uskuteční hned ve třech univerzitních městech. Studenti si na nich budou moci sestavit životaschopný tým a zjistí, jak ověřit skutečný byznysový potenciál svých nápadů. První Validation Camp se uskuteční už 25. až 27. listopadu v Praze. Další je plánován na únor v Brně.

ČSOB vkládá do projektu i finanční injekci v podobě tzv. Validation Money. Ty mohou získat studenti z celé České republiky a využít je na zmapování poptávky po svém nápadu. K dispozici jim budou i zkušení mentoři v rámci vzdělávacích akcí, které Start it @ČSOB pořádá.

Akcelerátor Start it @ČSOB je určen pro začínající a inovativní firmy, které hledají způsob, jak rozjet udržitelně a ziskově svůj byznys. Vychází ze Start it @KBC, projektu mateřské společnosti skupiny ČSOB, který je největším akcelerátorem na belgickém trhu. Během čtyř let prošlo programem Start it @ČSOB už 63 startupů, přičemž o účast usilovaly na čtyři stovky projektů. 

start it

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů v online prostředí i na pobočkách. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním banko pojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna přes pojištění od ČSOB Pojišťovny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance. Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní banko-pojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj: TZ ČSOB

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!