Trh s kryptoaktivy minulý týden čelil velkému výprodeji, který umocnil setrvávající potíže trhu od začátku roku.

Hodnota bitcoinu se v posledních dnech propadla o 16 %, přičemž na začátku týdne se obchodovala až kolem 39 000 amerických dolarů. Od čtvrtka se pohybuje směrem dolů a v současné době se obchoduje těsně nad úrovní 33 000 dolarů. Oproti svému historickému maximu (ATH) z listopadu loňského roku je nyní o více než 50 % níže. 

Ether od čtvrtka utrpěl vážnější pokles o zhruba 17 %, protože toto kryptoaktivum se potýká s mnoha překážkami na trhu. Ether se ve čtvrtek obchodoval až na úrovni kolem 2 900 dolarů, ale od té doby se propadl a obchoduje se těsně nad hranicí 2 400 dolarů.

Obavy investorů do kryptoaktiv nyní vyvolává otázka, kdy tento propad skončí. Trh se ocitl v širší nepřízni investičních trhů, které bojují o to, kde je komfortní úroveň v důsledku zvyšování úrokových sazeb, jehož cílem je potlačit prudce rostoucí inflaci v celém západním světě. 

Trh se nyní pohybuje těsněji s dalšími významnými rizikovými aktivy, jako jsou technologické a jiné akcie. To svědčí o významném posunu v přítomnosti institucí na trhu s kryptoaktivy, které nyní představují mnohem větší podíl vlastnictví a mají tendenci spojovat své rozhodování o kryptoaktivách s jinými významnými aktivy.

I když to možná není útěcha pro investory do kryptoaktiv, kteří čelí výrazným propadům, je při širším pohledu zřejmé, že drobní investoři již nečelí trhu sami a samotná přítomnost institucí jako držitelů je pozitivní pro dlouhodobou hodnotu a potenciál. 

Volatilita a nedostatečná výkonnost trhu má tendenci se časem korigovat, takže nyní je pro investory klíčové, aby se ujistili, že jsou se svými investicemi spokojeni a jsou připraveni držet svůj kurs i přes další budoucí volatilitu. 

Nestabilita trhu ohrožuje vázanost UST na stablecoin

Nejistota na trhu s kryptoaktivy pokračuje a to způsobilo, že stablecoin UST na krátkou dobu ztratil svůj fixní kurz vůči americkému dolaru.

UST je jedním z koše stablecoinů, což jsou v podstatě digitální tokeny, které zrcadlí hodnotu tradičních fiat měn. UST používá koš aktiv, aby udržel fixaci na USD, ale ta je zkoušena nepříznivými tržními podmínkami.

O víkendu došlo k dumpingu aktiv na různých platformách a k jejich odstranění z poolů likvidity. 150 milionů amerických dolarů stáhl sponzor stablecoinu, společnost Terraform Labs (TFL), která peníze znovu uložila, jakmile si uvědomila, že UST se zbavuje fixace.

Není to jediný případ, kdy stablecoin dočasně opustil fixaci své hodnoty na USD.
Ale v prostředí strachu a nejistoty na kryptotrhu je to v současné době pravděpodobnější. TFL má nyní za úkol, podobně jako národní stát s fiat měnou, pevný kurz bránit.

To v podstatě znamená pumpovat do něj aktiva, aby si udržel svou hodnotu. Znepokojující je, že když země čelí měnové krizi, může své peníze bránit jen po omezenou dobu, než jejich cena nakonec klesne. To může být brzy případ UST v závislosti na rezervách TFL. 

Společnost Meta spustí podporu NFT

Objevují se zprávy, že by mohla být v blízké době spuštěna podpora NFT na platformách společnosti Meta, jako je Facebook a Instagram. Podle zprávy CoinDesk budou plány využívat blockchainy jako Solana, Ethereum Flow a Polygon. Pilotní schéma má být spuštěno již dnes. 

Přichází ve složité době pro trh s NFT. Uprostřed širšího výprodeje kryptoaktiv – a vlastně i tradičních aktiv – zaznamenaly NFT výrazný pokles tržní hodnoty. Ale některá spuštění, která stále probíhají, jsou stále svědky opravdu silné poptávky, což naznačuje, že chuť držet některá z těchto aktiv pořád existuje. 

Dopad toho, žeí Meta uvádí na trh NFT nemusí nutně změnit tvář trhu, ale pravděpodobně pomůže takříkajíc promazat jeho kola. Jakákoli příležitost, aby se tato technologie stala snáze dostupnou pro běžné lidi, je dobrá věc a pomáhá budoucímu potenciálu trhu. 

Gucci začne přijímat kryptoměny

Módní značka Gucci oznámila, že v některých svých obchodech v USA plánuje přijímat platby v kryptoměnách. Zákazníci budou moci platit kryptoaktivy, jako jsou bitcoin, dogecoin, ether, litecoin a shiba inu. Tato služba má být spuštěna v pobočce v Los Angeles a také v New Yorku. 

Přestože krok luxusní značky do oblasti kryptoaktiv pravděpodobně nebude zlomem, který protrhne hráz používání kryptoaktiv, je pozoruhodným milníkem, že se do této oblasti zapojuje takový trendsetter, jako je Gucci.

Zatímco výpady luxusních značek do oblasti NFT byly v uplynulém roce poměrně časté, v oblasti krypto plateb stále široce zaostávají. Módní značky jako Gucci se živí tím, že jsou trendsetteři, takže bude zajímavé sledovat, zda je budou následovat další módní domy, aby s nimi udržely krok. 

Avatar Autor
Simon Peters

Je analytikem kryptoaktiv pro společnost eToro s detailními znalostmi souvisejících trhů a průmyslu. Jeho prací v eToru je mimo jiné i pomáhat bonitním klientům s investicemi do kryptoaktiv. Simon vystudoval strojní inženýrství na Brunelově univerzitě v Londýně a má certifikát CFA UK Level 4 v oblasti řízení investic.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!