Venture kapitálový fond Purple Ventures 2, který plánuje během následujících čtyř let investovat miliardu korun do startupů v rané fázi vývoje, oznámil své první investice. Fond, který založili David Kašper, Jakub Nytra a Filip Řehoř ze skupiny Purple, byl spuštěn v květnu a již poskytl 48 milionů korun třem firmám zaměřeným na chytrou energetiku, cloudový HR systém a řízení hybridních eventů.

Nejnovější investice Purple Ventures směřuje do startupu iVent Pro, který nabízí cloudový systém pro správu virtuálních a hybridních konferencí určených univerzitám, firmám a veřejnému sektoru. „iVent Pro velmi dobře podchytil požadavky zákazníků v po-covidové době a má skvělý produkt pro online a hybridní eventy. Nabízí možnost vytvářet si neomezeně vlastní eventy, a tím snižovat celkové náklady na pořádání akcí. Investovali jsme do týmu s obrovskými zkušenostmi v tomto oboru a těšíme se, kam se povede produkt posunout,“ uvedl Jan Davídek, partner Purple Ventures.

Další významnou investici obdržela dosud nejmenovaná firma, která vyvíjí SaaS systém pro moderní personalistiku s využitím umělé inteligence pro automatizaci a digitalizaci HR procesů. Své plány hodlá představit ještě tento rok. Celková investice Purple Ventures do iVent Pro a tohoto HR řešení činí 1,25 milionu eur.

První investice fondu šla v květnu do české energetické společnosti Delta Green, společně s Tilia Impact Ventures a Credo Ventures. Delta Green, jako agregátor flexibility, vyrovnává energetickou síť zapojováním domácností s fotovoltaikou, bateriemi, tepelnými čerpadly či elektromobily, které sdružuje do velké virtuální baterie. Domácnostem umožňuje Delta Green vydělávat či šetřit tisíce korun ročně. Investice ve výši 2,2 milionu eur bude použita na expanzi do západní Evropy a dokončení softwaru pro vyrovnávání energetické sítě.

„Delta Green jsme intenzivně sledovali přes dva roky a musíme ocenit jejich konzistentně profesionální přístup. Jsme rádi, že s nimi nyní můžeme být součástí kýženého posunu klasické energetiky do distribuované, bezemisní formy, která je postavena na obnovitelných zdrojích a agregované flexibilní výrobě i spotřebě. Zakladatelé Delta Green mají skvělé technické, manažerské i obchodní a marketingové dovednosti, a navíc jsou sehraným manažerským týmem, u kterého pevně věříme, že má schopnost své odvětví efektivně disruptovat,“ řekl Jan Staněk, spoluzakladatel a vedoucí partner Purple Ventures.

40 milionů eur pro firmy ze střední a východní Evropy

Purple Ventures plánují v příštích letech investovat do zhruba 60 startupů v rané fázi vývoje (pre-seed a seed). Fond, s kapitálem přes 40 milionů eur, tedy více než miliardou korun, se zaměřuje na firmy s vlastním softwarovým řešením, které mají globální ambice a často již generují první příjmy. Purple Ventures se soustředí na digitální zdraví, moderní energetiku, tzv. creator economy a bezpečnost.

Zakladatelé finanční skupiny Purple zahájili podnikání v oblasti fintechu v roce 2007. Skupina od té doby vybudovala několik regulovaných brokerů pro obchodování na finančních trzích, platební instituci a venture kapitálový fond, který investoval do více než třiceti subjektů. Nový venture kapitálový fond je poprvé otevřen i externím kvalifikovaným investorům, což umožní vytvořit dostatečně velké a diverzifikované portfolio a zvýšit šanci na dosažení stanovených cílů. Skupina Purple do fondu investuje přibližně 14 milionů eur vlastních prostředků jako hlavní investor.

Avatar Autor
Redakce

Autorem je redakce fintech magazínu Fintree.