Česká e-commerce je na cestě k černým číslům, v prvním kvartále meziročně rostla o 4 %. E-shopaři věří, že pozitivní směr přetrvá. Naději směřují k sezóně, na kterou se intenzivně připravují už od začátku roku. Inspiraci jim letos předají odborníci na jedenáctém ročníku komunitní e-commerce konferenci ShopCamp. O své zkušenosti s řízením miliardového CZC se podělí Jirka Dvořáková, uslyšíte i zástupce Lega a Ovečkárny a nebudou chybět praktické workshopy zaměřené na marketplacy nebo GA4. 

E-commerce opět roste

E-commerce v posledních dvou letech klesala, podle dat Heureky to bylo mezi lety 2021 a 2022 o 11,7 %. V roce 2023 prodaly e-shopy zboží za 185 mld., což je o 6,1 % méně než v roce 2022. Nyní je česká e-commerce opět na dobré cestě. V posledním kvartálu roku 2023, který je tradičně pro e-shopy nejsilnější, rostl obrat o 2 %, v první, letošní kvartálu dokonce o 4 %.

Aktuální výzvy a dopad na české e-shopy

Tuzemskou online scénu výrazně ovlivňuje vstup zahraničních marketplaců, investice Temu do reklamy zvyšuje e-shopům marketingové náklady až o desítky procent. Pokud chtějí české e-shopy ustát boj se zahraničními giganty, musí vynaložit extra úsilí. Výkonný ředitel společnosti Shopsys Matěj Kapošváry dodává: „Pravděpodobně již definitivně končí éra e-shopů, které měly svou konkurenční výhodu postavenou čistě na nízké ceně. Je potřeba nabídnout kvalitní službu a držet tempo se standardy, které nastavují lídři trhu.

Další citelnou změnou je zvýšená citlivost na cenu způsobená makroekonomickými okolnostmi. Podle dat APEKu se 66 % zákazníků snaží nakupovat zejména zboží ve slevách a dávají přednost levnějším výrobkům, což opět nahrává zahraničním marketplacům. Českou e-commerce čeká další náročný rok, ale pravděpodobně z něj vyjde dobře. Podle šéfa asociace pro elektronickou komerci Jana Vetyšky se česká e-commerce vrátí k růstu v řádu jednotek procent. 

Jak se mohou e-shopy připravit

České e-shopy očekávají slibnou sezónu. Připravit se mohou i na oborových akcích, jednou z nich je i komunitní e-commerce konference ShopCamp. Jedenáctý ročník proběhne letos 12. září opět v Praze a přivítá například Jitku Dvořákovou, bývalou ředitelku CZC, která se podělí o své zkušenosti s řízením miliardového e-shopu. 

ShopCamp představí i Jana Jirsu, e-commerce ředitele B2B e-commerce pro 20 zemí v Legu, který poradí, jak na dodavatele a vztahy v B2B. Výkonný ředitel Ovečkárny Ondřej Machala bude sdílet zkušenosti s logistickou transformací společnosti a odborník na CX Lukáš Pítra ukáže konkrétní příklady, jak zlepšovat zákaznickou zkušenost pro lepší byznysové výsledky. Účastníci se mohou těšit i na praktické workshopy na téma GA4 nebo marketplace od šéfa globálního obchodu v Expando Davida Cikánka. 

Účast na ShopCampu

Účast na ShopCampu je zdarma pro majitele a zaměstnance e-shopů, nutná je registrace, která startuje v úterý 28. května v 14:00 na shopcamp.cz. Volné vstupy bývají pryč do hodiny. Registrovaní účastníci se navíc mohou podílet na části programu, sami hlasují o přednáškách, které chtějí slyšet. 

Celodenní program ve dvou sálech a třech workshopových místnostech doplní partnerské stánky, venkovní chill zóna s občerstvením, posezením a hudbou. ShopCamp klasicky zakončí afterparty. Přidejte se na první e-commerce akci zahajující sezónu.

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Vstupenky

Místa se rychle plní, proto neváhejte s nákupem vstupenky!

Koupit vstupenku