V září proběhne již 10. ročník komunitní e-commerce konference ShopCamp, která každoročně hostí v Praze na 600 e-shopařů. Od prvního ročníku se e-commerce trh i konference značně proměnily, i přes covid a současnou krizi ale ShopCamp zůstává mezi nejoblíbenějšími akcemi pro majitele internetových obchodů. 

Obrat české e-commerce vzrostl od roku 2014 o 194 %

ShopCamp proběhl poprvé v roce 2014, tehdy byl obrat české e-commerce 67 miliard korun. To je v porovnání se 197 miliardami korun za rok 2022 nárůst o 194 procent. Počet e-shopů se z 37 tisíc zvýšil za stejné období o 38 % na 50 980. Spolu s počtem e-shopů roste i zájem o vzdělávání, což se odráží i na počtu konaných akcí zaměřených na e-commerce, kterými je český trh poměrně saturován. Kvůli tomu je stále náročnější zaujmout publikum a udržet si na trhu pevné postavení. ShopCampu se to daří díky tomu, že předává inspiraci a know-how od expertů e-shopařům zdarma, bez rozdílu velikosti, obratu nebo zaměření.

Česko je rekordmanem nejen v počtu e-shopů, ale i v počtu vzdělávacích e-commerce akcí, kterých v posledních letech rapidně přibylo. Zájem o vzdělávání roste a věříme, že v krizi je vzájemná podpora a sdílení zkušeností ještě důležitější. Proto zůstává ShopCamp i letos pro e-shopaře zdarma.”, dodává organizátorka konference Johana Kapošváryová. 

Odborné přednášky a workshopy

Letošní ročník představí například Antonína Štětinu, který řídí e-shop s designovým vybavením domácnosti Kulina a dříve šéfoval e-shopu s kojeneckými potřebami Feedo s miliardovým obratem. Vystoupí taky Martina Baletková, obchodní ředitelka Vsetínské společnosti Libris.to s nejširší nabídkou knih v Evropě, která ve své kategorii konkuruje dokonce Amazonu, ředitel ekologického e-shopu Econea Martin Mates nebo král spodního prádla Ruslan Skopal z e-shopu Trenýrkárna.cz.  

Součástí celodenní konference jsou taky odborné workshopy, které povede například Mia Bůžková, šéfka zákaznické péče Notina nebo CMO Knihobotu a marketingový konzultant Radek Hudák. Další workshopy budou zaměřené na podporu prodeje díky Instagramovým Reels, storytelling v e-commerce nebo efektivní komunikaci napříč firmou. 

Jak na konference dopadá Covid a krize

V covidovém roce 2020 byly vzdělávací akce omezeny vládními nařízeními a ShopCamp byl tehdy oproti jiným rokům poloviční, ale přesto hodnocený nejlépe ze všech proběhlých ročníků. Po opadnutí opatření byl další rok historicky nejnavštěvovanější, e-shopy tenkrát z covidové krize vyšly jako vítězové a předpokládaly podobný další vývoj. 

Vlivem ekonomické krize spojené s válkou na Ukrajině a energetickou krizí ale došlo místo dalšího růstu k poklesu. Řada e-shopů skončila, ale jiné bojují o své místo na trhu a zlepšují své služby. A je to právě teď, kdy by e-shopy měly zase zabrat, ať jsou připraveny na další blížící se sezónu a nečekané krize.

Jednou z možností jak být napřed oproti konkurenci a uspět je vzdělávat se v oboru a inspirovat se příběhy úspěšných e-shopů. A přesně takové příběhy přinese desátý ročník konference ShopCamp, která je pro e-hopaře zdarma. Vstup je podmíněn registrací a počet lístků je omezen. V roce 2017 bylo 100 prvních registrací rozebráno za 3 vteřiny, loni byly všechny volné vstupy pryč do 24 hodin. 

Registrace letos startují v úterý 6. června od 14h, takže jestli máte e-shop nebo pro nějaký pracujete, dejte si připomínku, ať máte své místo jisté. Registrovat se můžete na webu www.shopcamp.cz

Avatar Autor
Radim Oulehla

Nadšenec do e-commerce, online marketingu a FinTechů. Chorobný minimalista a odpůrce nesmazaných e-mailů. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Zakupte si vstupenku už dnes

Registrace na ShopCamp si můžete koupit od 14:00 dne 6.6.

Vstupenky