Tým Miton C: zleva Nikos Balamotis, David Bala, Ondřej Raška, Jiří Zlatohlávek. 
Foto: Filip Kartous

Vyjádření Mitonu:

  • Po čtyřech letech strávených v krypto ekosystému zastřešujeme naše aktivity pod hlavičku fondu nazvaného Miton C.
  • Za rozvoj celého web3/krypto cirkusu je zodpovědný jeden ze zakládajících partnerů Mitonu Ondřej Raška.
  • Naše aktivity jsou založené na důvěře v principy web3, které dávají šanci na řešení některých velkých problémů současného světa.
  • Pro nové investice máme připraveny stovky miliónů korun.

Proč teď?

Spekulace okupují 99 % konverzací o kryptu. Chceme, aby se víc mluvilo o potenciálu web3/krypta zlepšit svět.

Proč krypto?

Náš současný svět má hodně problémů. Principy, na kterých je založený web3, nabízí naději na vyřešení alespoň části z nich. Krypto/web3 je pro nás nový internet. Internet hodnoty a globální koordinace lidí.

Co je web3?

Web1 (cca 1990-2005) charakterizovaly otevřené, decentralizované protokoly. Většinu vytvořené hodnoty získali uživatelé a tvůrci systému. Nicméně uživatelé byli primárně pasivními konzumenty obsahu, bez možnosti se na jeho tvorbě podílet.

Web2 (cca 2005 a dále) přinesl uživatelům obsah nejen konzumovat, ale i vytvářet. Většina takto vytvořené hodnoty však připadne platformám, nikoliv tvůrcům. Web2 je tak charakterizovaný dominancí několika platforem, které vlastní a monetizují osobní data svých uživatelů. Např. Wikipedia, Youtube, Facebook. Backend a data jsou centralizovaná.

Web3, jehož éra právě začíná, umožňuje uživatelům tvořit a současně získat většinu vytvořené hodnoty. Backend a data jsou na blockchainu, tedy decentralizovaná. Uživatelé jsou současně tvůrci a spolumajiteli (dat, práv i digitálních assetů). Tokeny umožňují sladit motivaci a ekonomické zájmy lidí. Web3 je navíc založený na open source principech, tedy kdokoliv může vzít již existující řešení a použít ho pro další vylepšování. Každý problém tak stačí vyřešit jen jednou.

Zajímavé zdroje:

Jaké projekty hledáte?

Aktuálně se v kryptu řeší základní infrastruktura – blockchainy, L2, škálování, bezpečnost, vývojářské nástroje, atp. Ty teď mají největší pozornost. Je to podobné, jako když byla v roce 2000 nejhodnotnější firma na světě Cisco, výrobce hw/sw infrastrukturních prvků internetu, a dnes Cisco oproti FAANG (tedy MANGA) nikdo neřeší. Začínají také vznikat první projekty nad rámec základní infrastruktury: DeFi projekty, první DAOs, projekty zaměřené na sbírání umění či digitální identitu.

Věříme, že největší přidanou hodnotu budou mít projekty a týmy, které přiblíží web3 uživatelům. Vstupní brány. Budou řešit konkrétní potřebu, budou mít skvělé UX a budou mít největší pozornost lidí. Takové projekty hledáme, a jejich týmy chceme podpořit – finančně, zkušenostmi, prací, lidmi… Ostatně projekty zaměřené primárně na koncové uživatele byly vždy základním zaměřením Mitonu.

Jsme také připravení budovat vlastní web3 projekty, jako tomu bylo v případě Chainkeepers (viz níže). Pro ty hledáme talentované týmy, my umíme dodat znalost web3/krypto, zkušenosti i finance.

Jakým způsobem budete investovat?

Chceme spíše méně projektů, kterým budeme mít prostor se věnovat. Takových, které nám dávají osobně smysl, protože se snaží změnit svět k lepšímu. Chceme pracovat s týmy, s nimiž sdílíme hodnoty a pohled na svět. Nemáme žádný horizont, kdy bychom potřebovali získat nějaký výnos nebo zavřít fond. I tento princip kopíruje přístup Mitonu jako celku k investování.

Kolik máte připraveno peněz?

Stovky miliónů korun jsme již investovali a další stovky miliónů korun máme připravené na budoucí investice.

Jaké projekty patří do portfolia Miton C?

Marinade

Jeden z nejzajímavějších projektů v DeFi a na Solaně a rovnou i příklad, proč není označení Miton C jako „fondu“ adekvátní. Do Marinade jsme neinvestovali výměnou za ekvitu ani tokeny. Projektu pomáháme růst jinými způsoby. Byli jsme prvním velkým uživatelem služby a do jejího rozvoje jsou úzce zapojení hned dva členové týmu Miton C.

Marinade je aktuálně jeden z největších projektů na Solaně a top50 největších v DeFi (dle TVL = total locked value, zdroj). Služba umožňuje tzv. likvidní staking (Solana je blockchain s „proof of stake“ mechanismem), a to tak, že uživatelé přes Marinade zapojí své SOLy do zabezpečení sítě a Marinade jim vydá tokenizovaný podíl („m-SOL“), se kterým mohou dále operovat v DeFi.

Marinade buduje decentralizovanou organizaci (DAO), která rezervovala 70 % svých tokenů jako podíl k rozdělení svým uživatelům, spolupracovníkům a projektům, které ji posunou dále. Jedním z členů nejužšího týmu je Čech Michael Repetný.

Chainkeepers

Nad projektem likvidací a zlepšování cen v DeFi jsme v Miton C začali vážně přemýšlet koncem roku 2020. Projekt ChainKeepers vznikl letos v létě jako spin-off Miton C. Projekt vede jako co-founder Ondřej Vostal, původně člen Miton C.

V ChainKeepers vyvíjí autonomní boty, kteří vylepšují a stabilizují ceny v celé DeFi ekonomice. Aktuálně sedmičlenný tým se skládá ze špičkových programátorů, datových vědců, matematiků a síťových specialistů. Za sedm měsíců práce a učení existuje software, který za posledních 30 dnů získal 4.5 % z nejkompetitivnějšího trhu likvidací, kde bylo v posledním půlroce možné vydělat 1717 ETH.

„DeFi je plné spekulací, volatilita vysoká, ceny neefektivní, je tedy co zlepšovat,“ říká k projektu jeho leader Ondřej Vostal. 

V České Republice i na Slovensku jsou ChainKeepers jedni z mála, kteří se chtějí zlepšování cen a stabilizaci DeFi ekonomiky věnovat systematicky a na světové úrovni. „V kryptu je hodně technických lidí a programátorů, často ale chybí fintech expertíza. V tom vidíme naši příležitost. Ambicí ChainKeepers je ovládnout do pěti let 5 % objemu v DeFi. To může v absolutních částkách činit až kolem 1 miliardy zobchodovaných dolarů denně,“ dodává Ondřej.

Index Coop

Globální decentralizovaná organizace (DAO), která vydává a otevřeně spravuje tokenizované kryptoměnové indexy, obdobu akciových indexů. Index Coop v současnosti spravuje zhruba 0,5 miliardy dolarů investovaných uživateli.

Pozice v jednotlivých indexech budujeme téměř od začátku Index Coop. Skrze tyto indexy, které lze kdykoliv směnit za jejich podkladová aktiva, se podílíme na správě a směrování spektra projektů v decentralizovaných financích (princip tzv. meta-governance).

Projekt postupně vytváří další indexy, zaměřené například na web3 nebo metaverse, a místo u stolu při jejich vzniku nám dovoluje mluvit s leadery daných oblastí.

Další projekty najdete na webu Miton C.

Zdroj: TZ Miton

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám článek? Podpořte Fintree kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!