Tým Miton C: zleva Nikos Balamotis, David Bala, Ondřej Raška, Jiří Zlatohlávek.
Foto: Filip Kartous
Vyjádření Mitonu:
- Po čtyřech letech strávených v krypto ekosystému zastřešujeme naše aktivity pod hlavičku fondu nazvaného Miton C.
- Za rozvoj celého web3/krypto cirkusu je zodpovědný jeden ze zakládajících partnerů Mitonu Ondřej Raška.
- Naše aktivity jsou založené na důvěře v principy web3, které dávají šanci na řešení některých velkých problémů současného světa.
- Pro nové investice máme připraveny stovky miliónů korun.
Proč teď?
Spekulace okupují 99 % konverzací o kryptu. Chceme, aby se víc mluvilo o potenciálu web3/krypta zlepšit svět.
Proč krypto?
Náš současný svět má hodně problémů. Principy, na kterých je založený web3, nabízí naději na vyřešení alespoň části z nich. Krypto/web3 je pro nás nový internet. Internet hodnoty a globální koordinace lidí.
Co je web3?
Web1 (cca 1990-2005) charakterizovaly otevřené, decentralizované protokoly. Většinu vytvořené hodnoty získali uživatelé a tvůrci systému. Nicméně uživatelé byli primárně pasivními konzumenty obsahu, bez možnosti se na jeho tvorbě podílet.
Web2 (cca 2005 a dále) přinesl uživatelům obsah nejen konzumovat, ale i vytvářet. Většina takto vytvořené hodnoty však připadne platformám, nikoliv tvůrcům. Web2 je tak charakterizovaný dominancí několika platforem, které vlastní a monetizují osobní data svých uživatelů. Např. Wikipedia, Youtube, Facebook. Backend a data jsou centralizovaná.
Web3, jehož éra právě začíná, umožňuje uživatelům tvořit a současně získat většinu vytvořené hodnoty. Backend a data jsou na blockchainu, tedy decentralizovaná. Uživatelé jsou současně tvůrci a spolumajiteli (dat, práv i digitálních assetů). Tokeny umožňují sladit motivaci a ekonomické zájmy lidí. Web3 je navíc založený na open source principech, tedy kdokoliv může vzít již existující řešení a použít ho pro další vylepšování. Každý problém tak stačí vyřešit jen jednou.
Zajímavé zdroje:
Jaké projekty hledáte?
Aktuálně se v kryptu řeší základní infrastruktura – blockchainy, L2, škálování, bezpečnost, vývojářské nástroje, atp. Ty teď mají největší pozornost. Je to podobné, jako když byla v roce 2000 nejhodnotnější firma na světě Cisco, výrobce hw/sw infrastrukturních prvků internetu, a dnes Cisco oproti FAANG (tedy MANGA) nikdo neřeší. Začínají také vznikat první projekty nad rámec základní infrastruktury: DeFi projekty, první DAOs, projekty zaměřené na sbírání umění či digitální identitu.
Věříme, že největší přidanou hodnotu budou mít projekty a týmy, které přiblíží web3 uživatelům. Vstupní brány. Budou řešit konkrétní potřebu, budou mít skvělé UX a budou mít největší pozornost lidí. Takové projekty hledáme, a jejich týmy chceme podpořit – finančně, zkušenostmi, prací, lidmi… Ostatně projekty zaměřené primárně na koncové uživatele byly vždy základním zaměřením Mitonu.
Jsme také připravení budovat vlastní web3 projekty, jako tomu bylo v případě Chainkeepers (viz níže). Pro ty hledáme talentované týmy, my umíme dodat znalost web3/krypto, zkušenosti i finance.
Jakým způsobem budete investovat?
Chceme spíše méně projektů, kterým budeme mít prostor se věnovat. Takových, které nám dávají osobně smysl, protože se snaží změnit svět k lepšímu. Chceme pracovat s týmy, s nimiž sdílíme hodnoty a pohled na svět. Nemáme žádný horizont, kdy bychom potřebovali získat nějaký výnos nebo zavřít fond. I tento princip kopíruje přístup Mitonu jako celku k investování.
Kolik máte připraveno peněz?
Stovky miliónů korun jsme již investovali a další stovky miliónů korun máme připravené na budoucí investice.
Jaké projekty patří do portfolia Miton C?
Jeden z nejzajímavějších projektů v DeFi a na Solaně a rovnou i příklad, proč není označení Miton C jako „fondu“ adekvátní. Do Marinade jsme neinvestovali výměnou za ekvitu ani tokeny. Projektu pomáháme růst jinými způsoby. Byli jsme prvním velkým uživatelem služby a do jejího rozvoje jsou úzce zapojení hned dva členové týmu Miton C.
Marinade je aktuálně jeden z největších projektů na Solaně a top50 největších v DeFi (dle TVL = total locked value, zdroj). Služba umožňuje tzv. likvidní staking (Solana je blockchain s „proof of stake“ mechanismem), a to tak, že uživatelé přes Marinade zapojí své SOLy do zabezpečení sítě a Marinade jim vydá tokenizovaný podíl („m-SOL“), se kterým mohou dále operovat v DeFi.
Marinade buduje decentralizovanou organizaci (DAO), která rezervovala 70 % svých tokenů jako podíl k rozdělení svým uživatelům, spolupracovníkům a projektům, které ji posunou dále. Jedním z členů nejužšího týmu je Čech Michael Repetný.
Nad projektem likvidací a zlepšování cen v DeFi jsme v Miton C začali vážně přemýšlet koncem roku 2020. Projekt ChainKeepers vznikl letos v létě jako spin-off Miton C. Projekt vede jako co-founder Ondřej Vostal, původně člen Miton C.
V ChainKeepers vyvíjí autonomní boty, kteří vylepšují a stabilizují ceny v celé DeFi ekonomice. Aktuálně sedmičlenný tým se skládá ze špičkových programátorů, datových vědců, matematiků a síťových specialistů. Za sedm měsíců práce a učení existuje software, který za posledních 30 dnů získal 4.5 % z nejkompetitivnějšího trhu likvidací, kde bylo v posledním půlroce možné vydělat 1717 ETH.
„DeFi je plné spekulací, volatilita vysoká, ceny neefektivní, je tedy co zlepšovat,“ říká k projektu jeho leader Ondřej Vostal.
V České Republice i na Slovensku jsou ChainKeepers jedni z mála, kteří se chtějí zlepšování cen a stabilizaci DeFi ekonomiky věnovat systematicky a na světové úrovni. „V kryptu je hodně technických lidí a programátorů, často ale chybí fintech expertíza. V tom vidíme naši příležitost. Ambicí ChainKeepers je ovládnout do pěti let 5 % objemu v DeFi. To může v absolutních částkách činit až kolem 1 miliardy zobchodovaných dolarů denně,“ dodává Ondřej.
Globální decentralizovaná organizace (DAO), která vydává a otevřeně spravuje tokenizované kryptoměnové indexy, obdobu akciových indexů. Index Coop v současnosti spravuje zhruba 0,5 miliardy dolarů investovaných uživateli.
Pozice v jednotlivých indexech budujeme téměř od začátku Index Coop. Skrze tyto indexy, které lze kdykoliv směnit za jejich podkladová aktiva, se podílíme na správě a směrování spektra projektů v decentralizovaných financích (princip tzv. meta-governance).
Projekt postupně vytváří další indexy, zaměřené například na web3 nebo metaverse, a místo u stolu při jejich vzniku nám dovoluje mluvit s leadery daných oblastí.
Další projekty najdete na webu Miton C.
Zdroj: TZ Miton