Zdroj: TheInvestorPost na Pixabay.com
Dolaroví milionáři se stále více zajímají o digitální investice. Do digitálních aktiv už investovalo celkem 71 % vysoce postavených investorů z řad HNWI (High Net Worth Individual) celého světa, vyplývá z průzkumu společnosti Capgemini. Jedním z důvodů je měnící se struktura dolarových milionářů, zejména rostoucí segment HNWI z řad mileniálů a generace Z.
Digitální investice si oblíbili především investoři, kteří jsou dolaroví milionáři mladší 40 let, vyplývá ze studie World Wealth Report 2022, kterou zveřejnila společnost Capgemini. Do nějaké formy digitálních aktiv už investovalo 91 % z nich, přičemž na prvním místě oblíbenosti se drží kryptoměny. Milionáři také často investují do ETF (burzovně obchodovaných fondů) a do virtuálního světa (metaverza). Zajímavé je, že často zmiňovaná pandemie Covid-19 složení investic neovlivnila.
Zdroj: Capgemini, World Wealth Report 2022
Digitální investice na vzestupu
V současnosti existuje více než 16 000 kryptoměn s tržní kapitalizací více než 2 biliony amerických dolarů. Nárůst tržní kapitalizace kryptoměn je způsobený mimo jiné pokrokem v technologiích, jež umožňují efektivní transakce. Mezi ně patří např. DLT (technologie distribuované účetní knihy). Výnosy z investování do metaverza pak přinesou zejména NFT reprezentující virtuální pozemky, digitální nemovitosti či umění. Milionáři nad tímto přemýšlejí a tento trh pečlivě sledují.
„Kryptoměny dosáhly za poslední čtyři roky složeného tempa růstu 72 %. Přestože dolaroví milionáři se v celosvětovém měřítku zatím stále drží též tradičních tříd aktiv, náš průzkum ukázal, že se o nová digitální aktiva, jako jsou kryptoměny nebo NFT, výrazně zajímají. Pro firmy zabývající se správou majetku to znamená nutnost přizpůsobit se poptávce,například tvorbou diverzifikovaného portfolia digitálních nabídek,“ vysvětluje Ondřej Valvoda, ředitel Capgemini Česká republika, která průzkum připravila.
Milionáři a jejich nároky na správce majetku
Celé odvětví správy majetku je tak svědkem vlny zájmu o nové investiční strategie a možnosti, mezi něž patří kromě digitálních aktiv také udržitelné investování. Svědčí o tom fakt, že ESG označilo jako zásadní parametr svých investic 71 % dolarových milionářů mladších 40 let.
„Vlivem růstu oblasti nových typů investic, především digitálních aktiv – ať už se jedná o kryptoměny, ETF, NFT či produkty související s metaverzem – budou firmy spravující majetek nuceny získat o tomto typu investic přehled a znalosti, uzpůsobit své produkty a rozvíjet nová partnerství s ekosystémy. Bez toho se tvorba diverzifikovaného portfolia digitálních nabídek neobejde. Tento trend navíc urychlují noví disruptivní hráči. Je ovšem otázkou, co s digitálními investicemi udělá současná globální situace a ochlazení na trhu digitálních měn,“ říká Ondřej Valvoda. „Vypadá to však, že zájem dolarových milionářů o digitální aktiva jen tak neopadne.“
Poznámka: Za HNWI (High Net Worth Individual), tedy dolaroví milionáři jsou ve výzkumu považováni lidé s investovatelným majetkem větším než milion dolarů.
Metodika studie
Studie World Wealth Report 2022 pokrývá 71 trhů, které představují více než 98 % světového hrubého národního důchodu a 99 % světové tržní kapitalizace. V rámci průzkumu 2022 Global HNW Insights Survey společnosti Capgemini bylo dotazováno 2 973 HNWI na 24 hlavních trzích v Severní Americe, Latinské Americe, Evropě a asijsko-pacifickém regionu.
Rozhovory a dotazníkové průzkumy s více než 70 vedoucími pracovníky v oblasti správy majetku byly provedeny na 10 trzích se zastoupením firem orientovaných čistě na správu majetku, univerzálních bank, nezávislých makléřských/dealerských firem a rodinných kanceláří a dotazovaly se vedoucích pracovníků v oblasti správy majetku na nový segment Tech-Wealth, tržní trendy, roli CMO a budoucí strategie. Průzkum 2022 Wealth Manager Survey zahrnuje více než 350 odpovědí ze sedmi trhů a dotazoval se manažerů správy majetku na jejich názory na priority firemní strategie správy majetku a jejich spokojenost s podporou poskytovanou jejich firmou pro správu majetku.
Zdroj: Tisková zpráva