Zdroj: Tisková zpráva

Slovenská bankovka z roku 1945 se tento pátek prodala za opravdu pěknou cenu 1 250 000 . Jedná se o jediný dochovaný exemplář tohoto slovenského platidla z konce 2. světové války. Konečná cena je navíc více než dvanáctinásobek vyvolávací ceny. Aukční společnost Bankovky.com zvolila jako začínající cenu 100 tisíc Kč. Jediný na světě známý kus této státovky, která byla vydaná Slovenským štátem na konci 2. světové války a nikdy se nedostala do oběhu, se tak dostal do rukou sběratele. Bankovka se tak řadí k dalším platidlům, která byla možná v dvoudenní internetové aukci koupit.

Bankovka má navíc skutečně zajímavý příběh. Tehdejší dělník tiskárny Neografia v Turčianském Svätém Martinu, kde byla státovka vytištěna a následně skartována, se účastnil přepravy již rozřezaných kusů. Díky tomu se mu podařilo si vynést 5 částí, ze kterých si na památku státovku poskládal. Od roku 1980 ji poté měl v držení významný bratislavský sběratel, ke kterému se od dělníka tiskárny dostala.

Aleš Kohout, spolumajitel aukční síně Bankovky.com k tomu dodává: „Aukce je zaměřená na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti a má celkem 900 položek. Vyvolávací cena všech přesáhla 2,5 miliónů Kč a zatím nejdražší prodanou položkou dvoudenní aukce je padesáti Gulden z roku 1800, který se dnes vydražil za 3 400 000 Kč, jehož jsou známé pouze 3 kusy.“

Hotovost, která je čím dál více nahrazována digitálními penězi, se pomalu paradoxně stává možnou investiční příležitostí. Víkendová akce tak potvrzuje rostoucí zájem o sběratelství bankovek. „V minulém roce naše společnost vydražila nejhodnotnější bankovku na našem území v internetové aukci, pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 Kč, “ dodává Kohout.

Zdroj: Tisková zpráva

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, dat, osobních financí a udržitelnosti. A chce vědět víc. Nadšený cestovatel do severských zemí.

Líbí se vám článek? Podpořte Fintree kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!