Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 56. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Jerome Powell na posledním zasedání americké centrální banky poodkryl plány na zbytek roku. Do konce roku nás čeká již jen jedno zasedání a s vysokou pravděpodobností sazby již nevzrostou. Fed však bude bedlivě sledovat zejména trh práce a samozřejmě i inflaci. Vrásky na čele však centrálním bankéřům způsobila data k růstu americké ekonomiky ve třetím kvartále. Ten byl výrazně silnější než trh očekával a inflační tlaky tak mohou přetrvávat po delší dobu. Guvernér Fedu však také vzpomněl na vysoké výnosy dluhopisů, které tak trochu dělají špinavou práci za Fed. Podíváme se blíže na 10ti letý dluhopis, jehož výnos však konečně přestal růst a naopak se docela výrazně propadl. Čím je to způsobené?

Vrásky na čele musí mít při současném ohodnocení společnosti X (dříve Twitter) také Elon Musk. Přesně rok po jeho akvizici za 44 miliard dolarů totiž ohodnocení spadlo o více než polovinu – na 19 miliard dolarů. X navíc padají i aktivní uživatelé a výrazný propad zaznamenaly i tržby z reklam. Jak je na tom konkurence v podobě Facebooku, Instagramu, Snapchatu a TikToku? Ještě větší požáry však musí hasit ve WeWorku, tuto společnost totiž dost možná čeká bankrot. Od IPO se její akcie propadly o více než 99 % a vzhledem k obrovskému zadlužení je asi bankrot nevyhnutelný. My se tak blíže podíváme na tutu ságu, z kapitalizace téměř 50 miliard dolarů tak WeWork spadl téměř na nulu. 

Ke konci se také blíží sága kolem zkrachovalé burzy FTX. My vám tak přinášíme shrnutí soudního procesu a poněkud úsměvné vykreslení dvou hlavních postav – Sama Bankmana Frieda a Caroline Ellison. Méně úsměvný je však trest, který bezprostředně hrozí zakladateli FTX. Tomu totiž může hrozit až 115 let ve vězení. Porota již tento týden rozhodla a my se tak podíváme, jak Sam bankman Fried dopadl. Celým dnešním dílem nás provází halloweenská nálada a my si tak ukážeme několik pěkných nápadů na převleky inspirované světem financí. O jaké se jedná? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Investiční memento #56 | Klíčový okamžik pro Bitcoin?!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.

Purple Trading

Široký výběr měnových párů, nízké spready a rychlá exekuce příkazů. To je Purple.

Hodnocení
Přečíst recenzi