Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 51. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
„Děkuji, nashledanou a doufám, že jsem vám spustil všechny stop lossy.“ Tak by se dalo označit poslední zasedání americké centrální banky. Ač samotné rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách moc překvapení nepřineslo, tak trhy přesto reagovaly negativně. Investiční účty některých spekulantů dost potrápila nová projekce Fedu, který očekává stále jedno zvýšení úrokových sazeb tento rok. Sazby by navíc měly být na vyšších úrovních než jsme zvyklí ještě v roce 2026. Jerome Powell sice stále doufá v měkké přistání americké ekonomiky, je ale dost možné, že se bude muset daná ranvej rozšířit. Proč můžeme během dalších týdnů očekávat další výplach? A dostaví se Santa Claus se svou rally?
Určitě si pamatujete americký boj o zvýšení dluhového stroje v tomto květnu. Od té doby se americké vládě podařilo zadlužit se o další 1,6 bilionu dolarů a celkový dluh tak již překročil 33 bilionů. Nyní se republikáni a demokraté dostávají do další pře – již za pár dnů totiž končí fiskální rok a na ten další nemá americká vláda podepsaný rozpočet. Ten musí projít napřed republikánským kongresem, tomu se však nelíbí rozhazování současné vlády. Reálně tak hrozí, že vládě dojde financování. Nebylo by to ostatně poprvé – něčím podobným již v USA prošli například při vládě Donalda Trumpa. Opět by se jednalo o další stín, který by byl v současnosti vržen na akciové trhy.
U americké vlády ještě zůstaneme, je totiž vyhlášená obrovskými účetními chybami. V historii se jim již podařilo ztratit i biliony dolarů, nedávno pak přes 6 miliard při pomoci Ukrajině. Nyní se v USA ztratila stíhačka za 100 milionů dolarů..přitom každá platba přes 600 dolarů pomocí Venmo je pod drobnohledem daňových úřadů. Blíže se koukneme také na samotné akcie Lockheed Martin. Pokračuje také sága bojů mezi americkým úřadem pro cenné papíry (SEC) a soudy. Ty totiž zakázaly SEC nahlédnout blíže pod pokličku burzy Binance. Jaká byla reakce bitcoinu? A proč bitcoin nyní neklesá tolik, jako ostatní riziková aktiva? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!