Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 22. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Jak poznáte, že je nějaké téma již příliš vyhypované a za svým vrcholem? Ne nadarmo se říká, že když začnete slyšet o nějaké investici od lidí, od kterých byste to rozhodně nečekali, tak je skoro vhodné spekulovat opačným směrem. Pokud ve zprávách mluví slavní herci a hudebníci o efektech inflace na jejich život, tak je možná čas začít vliv tohoto faktoru pomalu upozaďovat. Něco na tom bude, zdá se však, že inflace ještě neřekla u nás ani v USA poslední slovo. Leden je známý navyšováním ceníků a v USA navíc výrazně rostou ceny pohonných hmot. Čeká nás tak za leden nějaké negativní překvapení?

Index S&P 500 má za sebou povedený týden, pomohlo mu hned několik pozitivních dat z ekonomiky a také hospodářské výsledky Tesly. Ty zajisté potěšily všechny fanboys Elona Muska. Jaké výsledky Tesla oznámila? A co naprosto popřela? Podle nás však není vše jen růžové, vypíchli jsme jeden faktor, který by letos mohl s akciemi Tesla dost zamávat. Od výsledků Microsoftu pak možná trh očekával více, zklamal zejména výhled na další měsíce. Jak se dařilo akciím tohoto giganta po výsledcích?

Microsoft má však jedno eso v rukávu, které začíná pomalu vytahovat. Jedná se o umělou inteligenci, která zažívá neskutečný boom. Popularitu společnosti OpenAI jsme porovnali se začátky známých společností a produktů jako jsou Facebook, Netflix nebo iPhone. Výsledky vás pak možná doslova šokují. Šokující byl také vývoj jedné společnosti, jejíž akcie během jediného dne posílily o 175 % po oznámení, že vyhodí veškeré zaměstnance a nahradí je umělou inteligencí. U propouštění ještě zůstaneme – prakticky každá společnost v USA nyní propouští a pro investory je to zatím pozitivní faktor. Je tak propouštění novým stimulantem? A proč je trh práce nesmírně důležitý?

Na závěr trochu odlehčíme a podíváme se na souboj o nejhoršího tradera. Dvě světové osobnosti, které kolem sebe mají plno sledujících zejména z řad investorů si mohou podat ruce když přijde na ztráty na finančních trzích. O jaké osobnosti se jedná? A o kolik přišly? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle Investičního Mementa!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.