Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 19. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

S jistotou již můžeme potvrdit, že na Santa loni nedorazil. Americké děti sice své dárečky pod stromečkem nalezly, pohled na akciové trhy však byl smutnější než na zabalené ponožky. Ty totiž přes Vánoce opět padaly a americké indexy tak zakončily jeden z nejhorších roků v historii. Takový armagedon nepamatujeme od roku 2008! Podíváme se tak blíže na faktory, kvůli kterým tak akciové indexy loni padaly a blíže si ukážeme grafy S&P 500 a Nasdaqu. 

První vlaštovky do trhu také v novém roce vyslali zástupci Fedu, bohužel se ale nejedná ptactvo, které by trhy ocenily. Přístup centrálních bankéřů k monetární politice se totiž často označuje jako holubičí (snižování sazeb) a jestřábí (opak). Hlouběji do ornitologie již zabředávat nebudeme, podívejte se tak sami na to, jaké tóny americká centrální banka očekává pro rok 2023. 

U výhledu na rok 2023 ještě zůstaneme – jeden z nejslavnějších investorů totiž představil svá očekávání pro letošek a o spoustu překvapení rozhodně není nouze. Ukážeme si také hlavní ekonomické ukazatele, které letos budou hrát prim. V problémech je pak nadále Tesla – ta si bere za své pořekadlo „jak na nový rok, tak po celý rok“. Její akcie totiž nadále klesají a nepomohly ani rekordní čísla produkce a dodávek. Proč tak Tesla padá i na začátku ledna? 

Padá i další hvězda, asi bychom si něco měli přát! Apple byl totiž naprostým premiantem, ani jeho akcie se však nevyhnuly historickému propadu. Podíváme se také na překvapivého vítěze začátku roku 2023, který vás jistě překvapí. Bedlivě také sledujeme situaci kolem zakladatele zkrachovalé burzy FTX. Ten totiž dostal několik překvapivých rad od podobného „experta“, který si již prošel něčím podobným, co patrně čeká i Sama Bankmana Frieda. O co se jedná a co mu poradil? To se dozvíte v dalším díle Investičního Mementa, neváhejte tak a sledujte již nyní!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.