Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 17. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Tento týden byl z hlediska ekonomických zpráv opravdu nabitý – ty braly nepřipravené trhy doslova útokem a výsledek v podobě šťavnatých memeček na sebe nenechal dlouho čekat. Pokud byste před rokem řekli ekonomům v USA, že inflace u nich dosahuje hodnoty 7,1 %, asi byste z nich moc pozitivní reakci nedostali. To však neplatí pro letošek, kdy právě toto číslo v USA oslavují ve velkém. Až teda na index S&P 500, který reaguje nějak podivínsky…

Hned o den později pak zasedal americký Fed a pokud jste očekávali, že Jerome Powell opět nakopne svou „tiskárnu peněz“ jako v roce 2020, museli jste být zklamaní. Místo přívalu zbrusu nových bankovek nás ale zavalila lavina skepse. To když FED nastínil svůj výhled ohledně úrokových sazeb v následujících letech. Schválně, jestli uhodnete, co je podle něj hlavní překážkou v boji s inflací.

Řeč přijde také na legendárního hlasatele Jima Cramera. Ten tentokrát doslova zaklel další aktivum. Vytáhl totiž z rukávu další ze svých proslulých „zaručených“ investičních tipů a reakce na sebe nenechala dlouho čekat. 

A blíže se podíváme také na vývoj ropy a na několik důvodů, proč by mohla v příštím roce výrazně zdražit. Podobně levnou ropu jako minulý týden tak na trhu již možná dlouho neuvidíme. Natankuj, kdo můžeš! 

A pokud se vám stýskalo po Elonu Muskovi, který se minulý týden do Mementa nevešel, dnes vám to vynahradíme. Tentokrát tento excentrický podnikatel odhalil na Twitteru překvapivého viníka, na kterého svedl pád akcií Tesla. Před svým vlastním prahem si však samozřejmě nezametl, přestože tento týden opět prodal vlastní akcie Tesly. Další slzu pak uronil kvůli svému sesazení z pozice nejbohatšího člověka světa. Na prvním místě jej totiž vystřídal evropský král luxusu. Pro Elona Muska však truchlit nemusíte, stále mu zbývá přes 170 miliard dolarů.

Když je řeč o milionářích, tak nemůžeme nezmínit také zakladatele FTX. Zdá se, že mu totiž došlo štěstí a na Bahamách jej zatkli. Do problémů se navíc dostává i největší kryptoměnová burza Binance, čeká nás tak další šok? Pokud vás zajímá o jaké problémy jde, či jaký byl vývoj ceny Bitcoinu, nezapomeňte se podívat na dnešní Investiční Memento!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.