Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 16. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Na finančních sociálních sítích se v posledních týdnech začala šířit trefná srovnání mezi úrovní úrokových sazeb a mužností. Nebojte, nejedná se o onu mužnost, kterou máte pravděpodobně na mysli. Vytváří nízké úrokové sazby slabé investory? A naopak? Čímž se dostáváme k hlavnímu tématu následujícího týdne – zasedání americké centrální banky. A jsou to opět bazické body úrokových sazeb, které přijdou na přetřes. Dojde opět k jejich navýšení o 75 bodů? Nebo bude Fed jemnější? Co bude hrát v rozhodovacím procesu vedení centrální banky hlavní roli

Podíváme se také na několik důvodů, proč by měly být úrokové sazby v USA možná ještě vyšší, než u nás. Vyšší jsou také ceny na prvních pohled mnohdy nevzhledných výrobků módní značky Balenciaga, zdá se tak, že američané mají stále peněz dost. Každopádně na módní policii si určitě hrát nebudeme, přestože se podíváme také na opasky, alespoň tedy na ty, které si možná brzy začne utahovat americký trh práce.

Seznamte se s Jimem Cramerem – legendárním hlasatelem finančních zpráv na CNBC. Tento muž je mezi investory legendou zejména díky svému divokému projevu, u kterého mnoho sledujících trne, zda Jim nedostane infarkt. Infarkt však mohou mít investoři, kteří budou následovat rady tohoto hlasatele. Ten je známý tím, že jeho investiční doporučení až s děsivou přesností nevycházejí. Podíváme se na jeho názor na nadcházející recesi v USA, americké banky a také jeden příklad z historie, kdy snad nemohl Jim Cramer přestřelit více. 

Našemu oku neunikne také aktuální situace kolem trhu s kryptoměnami. Tento týden šokoval nejdůležitější CEO finančního světa svým názorem na tento trh. Co si o kryptu myslí šéf největší americké banky? A když už jsme u propírání významných osobností, co Taylor Swift a krypto? Ne, to si neděláme srandu – tato americká popová megastar má totiž překvapivé vazby na zkrachovalou burzu FTX. Pokud vás zajímá o jaké vazby jde, či k jakým dalším krachům v kryptosvětě v minulém týdnu došlo, nezapomeňte se podívat na dnešní Investiční Memento!

Avatar Autor
Petr Lajsek

Analytik finančních trhů, expert na ropu a pohonné hmoty. Ale také milovník memes z investičního světa a autor YouTube pořadu Investiční Memento.