Nejhorší možný scénář – ruská invaze na Ukrajinu – se naplňuje. Odsuzujeme tuto agresi a v tomto textu se snažíme analyzovat ekonomické důsledky a dopad na finanční trhy.

Autor: Jiří Tyleček a tým analytiků společnosti XTB

Cena ropy překonala 100 dolarů za barel

Rusko je klíčovým hráčem na trhu s energetickými komoditami. Zvláště důležité je pro Evropu. Současné napětí se přímo odráží na ceně ropy. Ta překonala úroveň 100 dolarů za barel poprvé od roku 2014. Rusko exportuje okolo 5 mil. barelů ropy denně. Jedná se přibližně o 5 % globální poptávky. Okolo poloviny tohoto objemu importuje Evropská unie. Pokud by se Západ rozhodl Rusko odříznout od globálního platebního systému SWIFT, tak by ruské exporty do EU mohly být zastaveny. V případě tohoto scénáře čekáme vzestup ceny ropy o 20–30 dolarů za barel. Dle našeho názoru dosahuje válečné rizikové prémium v aktuální ceně ropy 15-20 dolarů za barel.

Výrazný nárůst ceny zlata a paládia

Konflikt je hlavním zdrojem růstu ceny zlata na finančních trzích. Není to poprvé, kdy zlato dobře prokazuje svoji roli bezpečného přístavu v dobách geopolitických konfliktů. Cena unce zlata dnes roste o 3 % a blíží se 1 970 dolarů (44 250 Kč). Nachází se tedy jen přibližně 100 dolarů pod historickým maximem.

Rusko je zároveň důležitým producentem paládia. Jedná se o klíčový kov pro výrobu katalyzátorů pro automobilový sektor. Ceny paládia dnes vyskočily o téměř 8 %.

Strach znamená výprodej na trzích

Globální akciové trhy zažívají největší úder od počátku roku 2020. Nejistota je nyní nejdůležitějším motorem globálních akciových trhů, protože investoři nevědí, co přijde dál. Korekce na futures Nasdaq-100 se dnes prohloubila a přesáhla 20 %. Technologické akcie se tak ocitly v medvědím trhu. Velkou část tohoto poklesu však způsobilo očekávání zrychlení utahování měnové politiky Fedu. Futures kontrakty na německý index DAX klesly od poloviny ledna přibližně o 15 % a obchodují se blízko předpandemických maxim.

Business na Ukrajině je v nebezpečí

Není překvapením, že největší zásah zaznamenaly ruské společnosti a společnosti s velkou expozicí na ruském trhu. Hlavní ruský index RTS klesl o více než 60 % z maxima dosaženého v říjnu 2021. Dnes se krátce obchodoval pod minimem z roku 2020! Polymetal International je společnost, která stojí za zmínku – akcie na londýnské burze klesají o více než 30 %, protože trh se obává, že sankce zasáhnou britsko-ruské společnosti. Další zasaženou firmou je Renault, vzhledem k tomu, že Rusko je pro společnost druhým největším trhem. Banky s velkou expozicí v Rusku – UniCredit a Societe Generale – také silně klesají.

Ještě vyšší inflace

Z ekonomického hlediska je situace jasná – vojenský konflikt bude zdrojem nového inflačního impulsu. Ceny téměř všech komodit rostou, a to zejména energetických komodit. V případě komoditních trhů však bude hodně záležet na tom, jak konflikt ovlivní logistiku. Stojí za zmínku, že globální odběratelsko-dodavatelské řetězce se ještě nevzpamatovaly z pandemie. Nyní se objevuje další negativní faktor.  Podle newyorského Fed indexu jsou globální dodavatelské řetězce nejnapjatější v historii. O boji s inflací se dočtete také zde.

Bolehlav centrálních bankéřů

Panika po zásahu Covid-19 trvala velmi krátce, a to díky obrovské podpoře centrálních bank. Taková akce je však nyní nepravděpodobná. Vzhledem k tomu, že je konflikt inflační a má větší dopad na nabídku a logistiku než na poptávku, stává se inflace pro hlavní centrální banky ještě větším problémem. Na druhou stranu by rychlé zpřísnění měnové politiky jen umocnilo turbulence na trhu. Podle našeho názoru budou hlavní centrální banky pokračovat v avizovaném zpřísňování politiky. Riziko zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany Fedu v březnu kleslo, ale zvýšení sazeb o 25 bazických bodů vypadá jako hotová věc.

Co můžeme čekat od invaze na Ukrajinu dále?

Klíčovou otázkou pro globální trhy nyní je – Jak bude dále konflikt eskalovat? Odpověď na tuto otázku bude klíčová k uklidnění trhů. Jakmile bude zodpovězena, kalkulace dopadů konfliktu a sankcí převáží nad spekulacemi. Následně bude jasnější, jak moc se bude muset světová ekonomika přizpůsobit novému pořádku.

Photo by Max Kukurudziak on Unsplash

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

ROZVOJOVÁ SPOLUPRÁCE - POMOC UKRAJINĚ

Přispějte pomocí Člověka v tísni na sbírku SOS Ukrajina. Se zděšením sledujeme situaci na Ukrajině, která dramaticky eskalovala. Ukrajina, země nám v mnohém blízká, skoro sousední, potřebuje naši pomoc.

SOS Ukrajina