Drazí čtenáři, vítejte u našeho tradičního týdeníku ze světa kryptoměn. Jako vždy jsme si pro vás připravili řadu novinek, které podle nás stojí za pozornost. Tentokrát se podíváme na problémy, se kterými se v USA potýkají kryptoměnové peněženky zaměřené na zlepšení soukromí uživatelů. Dále si ukážeme třeba zákon, který Biden zvažuje v Americe a mohl by prakticky zabít veškerý kryptotěžařský průmysl. Nakonec pak skočíme třeba na nové rekordy týkající se bitcoinového blockchainu. Pohodlně se usaďte, přejeme vám příjemné čtení.

Zakladatelé Samourai Wallet zatčeni, důvodem je osočení z praní peněz

Kryptoměny jsou pro zástupce státního sektoru velkým trnem v oku, neboť do světa vnesly nové možnosti pro posílení soukromí, které se týká peněz. Pro stát je to obrovský strašák, neboť by touto cestou mohlo unikat velké množství daňových příjmů. Zároveň se tím potenciálně ztrácejí některé páky na aktéry, kteří si systém nějak znepřátelí. Už jen z tohoto pohledu je jasné, že se budou regulátoři obouvat do jakékoliv aplikace, která toto soukromí prohlubuje.

Jestli jste někdy používali Samourai Wallet nebo jste o ní alespoň slyšeli, pak jistě víte, že jde o jeden z nejlepších kryptoměnových mixérů na trhu. Tato služba dokáže skrýt stopu kryptoměnových transakcí, díky čemuž se dá pak dosáhnout dosáhnout dobrého stupně anonymity. Co se tedy stalo?

Minulý týden padla mříž na zakladatele této služby. Do vazby se dostal samotný generální ředitel Keonne Rodriguez a CTO William Hill. Oba jsou obžalováni z praní špinavých peněz, a to na základě toho, že se přes aplikaci “vyčistilo” zhruba 100 milionů dolarů a proběhlo zde více než 2 miliardy kryptoměnových transakcí.

Pokud by soud prohráli, pak by je mohlo čekat až 20 let vězení za praní peněz a maximálně 5 let za neoficiální platební zprostředkovatelské služby.

Více na stránkách Cointelegraph.

Phoenix a Wasabi Wallet opouštějí USA

Jelikož se zdá, že se nad soukromými peněženkami v USA stahují mračna, začínají tuto děravou loď opouštět i jiní poskytovatelé služeb. Oficiálně se již z tohoto trhu stála peněženka Phoenix Wallet s nativní podporou Lightning Network a peněženka Wasabi, která se (podobně jako Samourai) soustředí na vylepšení soukromí kryptoměnových uživatelů.

cointelegraph.com

Jak můžete vidět, samotná Phoenix Wallet doporučuje svým zákazník v USA vyprázdnění adres a uzavření Lightning Network kanálů.

Více na stránkách Cointelegraph.

Přítok peněz do bitcoinových ETF poprvé na nule

Zdá se, že se extatické nálady kolem ETF fondů postupně uklidňují. Kromě menší mediální pozornosti to dokazují i statistiky týkající se přitékajících finančních prostředků. Vůbec poprvé se totiž stalo, že do bitcoinového ETF od BlackRocku nepřitekly žádné peněžní prostředky. Podobně na tom byly ale i jiné fondy jako BITB, HODL a další.

Za celou dobu své existence se již do fondu dostalo více než 15,5 miliardy dolarů, a to za pouhých 71 dní. 

Více na stránkách Cointelegraph.

Chce Biden zabít těžařské farmy ve Spojených státech? Návrh na novou daň pro těžaře

Spojené státy americké se potenciálně řítí do stejné situace, ve které se ocitla Čína poté, co natvrdo zakázala těžbu kryptoměn. V té době měla Čína majoritu hashratu bitcoinové sítě, což by byla v globalizovaném a stále modernějším světě zásadní výhoda. Zákaz znamenal, že se většina těžařů rozprchla do zbytku světa, často právě do USA. Teď chce podobný exodus udělat i prezident Biden.

Bidenova administrativa navrhla 30% daň, kterou by museli těžaři platit na náklady spotřebované elektřiny. První rok by se platila daň 10 %, následně 20 procent a ve třetím roce třicet procent. Výsledkem by byl pravděpodobně odchod většiny těžařů do více crypto-friendly zemí.

Více na stránkách Cointelegraph.

Množství bitcoinových transakcí na nových maximech

S každou oblíbenou technologií, která se na blockchainu objeví, vzroste zásadně i počet kryptoměnových transakcí. Ty následně ucpávají blockchain a zvyšují cenu poplatků. I když je to nepříjemné, alespoň je otestována flexibilita blockchainové sítě a nové rekordy.

cointelegraph.com

Na jeden takový se minulý týden narazilo, když se na bitcoinovém blockchainu událo 926 tisíc transakcí za jeden den, a to tři dny po bitcoinovém půlení. Rekord je to opravdu vysoký, neboť minulý nejvyšší počet se odehrál v prosinci minulého roku a byl o zhruba 200 000 transakcí menší.

Více na stránkách Cointelegraph.

Bitcoin Runes tvoří již skoro 70 procent veškerých transakcí

Za všechno mohou bitcoinové Runes. Jde o technologii, jejíž účel je svým způsobem stejný jako u Bitcoin Ordinals, akorát že odstraňují určité nedostatky. Celkově se zdá, že jsou Bitcoin Runes zodpovědné za 68 procent veškerých transakcí zapsaných na blockchain. Pravděpodobně se není potřeba ničeho obávat, protože jakmile celý optimismus kolem Runes ztratí dech, transakce a poplatky se vrátí na normální úrovně.

Více na stránkách Cointelegraph.

Partnerem týdeníku je Coinwage

„Děláme spoření do bitcoinu jednodušší“

Avatar Autor
Martin Doležal

V osmnácti letech si místo parašutistického kurzu zvolil investici do akcií. Od té doby ho trhy školí každý den. Když v roce 2020 poznal kryptoměny, změnilo to jeho uvažování o celém světě. V tuto chvíli pracuje na projektu Banditize.

Partnerem týdeníku je Coinwage

Coinwage dělá spoření do bitcoinu jednodušší!

Coinwage