QR kódy nově ve Facebook Pay

Už na jaře sociální síť potvrdila, že testuje QR kódy pro platby mezi jednotlivými uživateli, tzv. person-to-person (P2P) platby. Teď Facebook přišel s oznámením, že se tato služba dostane ke všem uživatelům v USA. Kdokoli tak bude moci poslat nebo žádat peníze přes službu Facebook Pay. Převody budou možné i pokud dva lidé nebudou Facebook „přáteli“. QR kódy poté fungují podobně jako třeba ty využívané v populárním FinTechu Venmo, který vlastní známější PayPal. To, že jsou QR platby na vzestupu i v ČR, potvrzují také data KB, kde jen v loňském roce klienti zaplatili pomocí QR plateb více než 10 miliard korun.

Funkce bude dostupná v nastavení Messengeru pod možností „Facebook Pay“. Ukáže se vám personalizovaný QR kód, velmi podobný běžným QR kódům, s tím rozdílem, že uprostřed bude vaše profilová fotka. Také se vám ukáže URL ve formátu „https://m.me/pay/UzivatelskeJmeno“. Tu si pochopitelně můžete jednoduše zkopírovat a někomu sdílet. Služba je kromě Messengeru dostupná také v hlavní aplikaci. 

Firma tvrdí, že služba bude fungovat mezi jakýmikoli uživateli Messengeru v USA. Nebude potřeba žádná speciální aplikace nebo smlouva. Uživatelé musí být starší 18 let a vlastnit VISA, Mastercard platební kartu, PayPal účet, nebo jinou podporovanou předplacenou vládou vydávanou kartu. Kartu si do aplikace napoprvé uložíte, a poté už by si ji systém měl pamatovat.

facebook pay app

Zdroj: Facebook

Facebook Pay byl představen poprvé v listopadu 2019 s cílem představit platební systém, který zvládne nejenom P2P (person-to-person) platby, ale také jako možnost posílat peníze na charitu nebo v integraci s Facebook Marketplace. Na druhou stranu se firma Marka Zuckerberga nesnaží přímo konkurovat dalším platebním aplikacím, jelikož přímo spolupracuje například s PayPalem. 

Na příchod QR plateb dalším uživatelům si v ČR ale nejspíš ještě počkáme. O rozšiřování do dalších zemí zatím firma nemluví. U nás tak můžeme zatím přes nejpopulárnější sociální síť pouze platit za hry, přispívat na dobročinné sbírky, či nakupovat vstupenky na různé akce. 

Ocenili byste takovou službu Facebooku a svěřili mu své finance? A co si o dalším rozrůstání jedné z největších firem světa myslíte?

Zdroj: Techcrunch.com

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou. ☕

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Bonusy

Víte, že díky Fintree můžete získat peněžní bonus u našich partnerů?

Získat bonus 👆