Raiffeisenbank je jedním z nejstarších a největších bankovních domů v České republice. Svým klientům nabízí především přístup tradiční banky, která se však snaží inovovat a dostát moderním trendům. Jedním z hlavních produktů pro běžného spotřebitele je tzv. CHYTRÝ účet. 

Co všechno CHYTRÝ účet nabízí? Čím se vyplatí a jaké má naopak mínusy? Pojďme se na to společně podívat.

CHYTRÝ účet – Všechny základní služby zdarma

Od velkých bankovních institucí se svým způsobem očekává tradiční přístup k bankovnictví, se kterým je často spojená velká řada poplatků i za služby, které se dnes již považují za naprosto základní. CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank z tohoto proudu vybočuje a nabízí všechny základní úkony zdarma. Tedy do určité míry.

Založení účtu, vedení účtu, příjem peněz v České republice a prostoru EU je plně zdarma. K tomu jsou zdarma i okamžité příkazy. Za expresní platby si připlatíte 100 Kč, nicméně to je vcelku standard u všech bank. Zde rozhodně účet boduje, neboť SEPA platby zdarma jsou v dnešním globalizovaném světě velice příjemné.

rb.cz

Raiffeisenbank má výběry z bankomatů v ČR i celé EU zdarma. To platí i pro první výběr hotovosti v kalendářním měsíci na pokladně, druhý a další výběr hotovosti na pokladně je za 120 Kč.

Platební karty k účtu

Česká republika je pravidelně na prvních příčkách v počtu provedených bezkontaktních plateb na celém světě. Bylo by tak vcelku divné, kdyby bankovní domy nenabízely tyto platební karty ke každému účtu.

Raiffeisenbank vám dá ke každému CHYTRÉMU účtu automaticky jednu debetní platební kartu, jejíž vedení je plně zdarma. Pokud o to budete mít jako zákazník zájem, můžete si požádat i o kreditní kartu EASY, díky které získáte možnost čerpat částku až 100 000 Kč. Bezúročné období je na této kartě 55 dnů.

rb.cz

Samozřejmě pak není problém založit si i další platební karty, nicméně za každou další karty navíc (tedy třetí a další) je potřeba platit měsíční částku 65 Kč.

Pokud budete mít zájem, lze kreditní karty rozšířit na vyšší třídy. Ty vám dají přístup do letištních salónků, odměny za nákupy nebo pojištění.

Automatický kontokorent pro stav nouze

Pokud se občas dostanete do situace, kdy už vám na účtu nezbývají peníze, ale i přesto by bylo potřeba zaplatit nějakou malou platbu, mohla by vám imponovat tzv. bezúročná rezerva, kterou CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank nabízí. Každý zákazník může mít tuto výhodu na všech účtech. Jde fakticky o bezúročný kontokorent do částky 1 000 Kč. O tyto peníze můžete účet přečerpat, přičemž se nemusíte bát úroků.

I v případě, že budete mít kontokorent na vyšší částku, původních tisíc korun se stále neúročí.

I tradiční banka podporuje moderní způsoby placení

Kdybyste před pár lety vytáhli mobil a požadovali platbu kartou, paní prodavačka by na vás koukala jako na blázna. Dnes, s příchodem systémů jako Apple Pay apod., je něco takového naprostým standardem.

Raiffeisenbank se tímto směrem naštěstí také vyvíjí. Jako zákazník budete mít možnost napojit svůj bankovní účet na celkem pět platebních systémů:

  • Apple Pay – Platební systém pro zařízení s iOs
  • Google Pay – Pro telefony s operačním systémem Android
  • Raipay – Vlastní aplikace Raiffeisenbank pro telefony s Androidem 7 a vyšším 
  • Garmin Pay – Platební systém pro chytré hodinky Garmin
  • Fitbit Pay – Pro sportovní náramky Fitbit

Zde tedy CHYTRÝ účet od Raiffeisenbank rozhodně nezaostává a nějaký ze způsobů si vybere víceméně každý.

Investiční portál – Standardní paleta investičních produktů

Pokud máte zájem o investice, můžete k tomuto účelu využít i váš CHYTRÝ účet. V nabídce jsou standardní bankovní investiční produkty jako podílové fondy, ale najdete zde i ETF fondy či akcie.

Raiffeisenbank dokonce vytvořila vlastního broker s názvem RBroker. Jde o typický brokerský systém, ze kterého má zákazník přístup na světové burzy v Německu, Spojených státech amerických apod. 

rb.cz

Také dostanete přístup na burzu XETRA Praha. Zásadní nevýhodou, která pravděpodobně odradí většinu potenciálních uživatelů, jsou poplatky. Ty dosahují na nesmyslně velké částky, a to zejména kvůli minimální velikosti poplatků. U čistě brokerských firem jako Patria, Lynx či Interactive Brokers získáte daleko lepší podmínky a přístup k mnohem širšímu množství produktů.

Mobilní aplikace Raiffeisenbank

Firmy, které neinovují, jsou na cestě k vyhynutí. To platí i o tradičních institucích, jakými jsou právě banky. Dnešní zákazník chce vše rychle, pohodlně a ideálně už včera bylo pozdě. V pozadí základních služeb tak běží technologické závody o mobilní aplikace, které tohle všechno dokáží.

Raiffeisenbank má mobilních aplikací hned několik. Společně se na ně teď v krátkosti podíváme.

Raiffeisen bankovnictví

Pokud chce uživatel pohodlný přístup ke svému bankovnímu účtu z telefonu, bude pro něj nejlepší využít moderní aplikaci Raiffeisen bankovnictví.

Co se funkčnosti týče, aplikace se bez jakýchkoliv problémů vyrovná konkurenci. Raiffeisen bankovnictví má čistý design, a i když zde najdete méně funkcí než v internetovém bankovnictví, dokážete odtud vyřídit všechny základní úkony.

RB klíč

Vícefaktorové ověření je velice důležité, a o to víc v případech, které se týkají peněz. Prakticky se jedná o běžný chytrý klíč, s pomocí kterého budete ověřovat veškeré větší platby a přihlášení do internetového bankovnictví.

V minulosti měla Raiffeisenbank za používání chytrého klíče měsíční poplatek, nicméně ten je v tuto chvíli zrušený. 

Raiffeisen mobilní investice

Do investičního portálu je možné vstoupit i skrze mobilní aplikaci Raiffeisen investice. Pomocí této appky můžete investovat do akcií, ETF fondů, podílových fondů a investičních certifikátů. Je zde také možnost nastavení pravidelných investic.

Nečekejte žádné pokročilé nástroje technické analýzy nebo něco podobného. Aplikace se soustředí zejména na jednoduché použití a cílí tak na klienty, kteří spíše nechtějí nic řešit a stačí jim základní výbava.

Závěr – Má smysl zakládat CHYTRÝ účet u Raiffeisenbank?

Raiffeisenbank je velkou institucí, která se však snaží držet moderních trendů. Je to vidět na celém přístupu k CHYTRÉMU účtu, respektive digitálnímu prostředí. Internetové bankovnictví i mobilní aplikace jsou příjemné na použití a uděláte přes ně skoro vše, co by vás jen mohlo napadnout.

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Chytrý účet Raiffeisenbank

Založte si bankovní účet bez poplatků a získejte odměnu až 1000 Kč

Chci účet s bonusem