Cena kávy od začátku roku 2022 navázala na pozitivní rok 2021, kdy její cena rostla o 76 %. Toto je největší procentuální zhodnocení od roku 2010. Za razantním růstem ceny stály především problémy dodavatelských řetězců a špatné počasí v hlavních zemích produkujících kávu. (Problematice dodavatelských řetězců se podrobně věnuje Jan Kotek ve svém rozhovoru) Špatné počasí v Brazílii stále trvá a káva může díky této souhře událostí ještě minimálně měsíc pokračovat v růstu, kdy bude končit v Jižní Americe období dešťů. Od začátku roku káva posílila o další desetinu k úrovni $2,50 za libru.

Největšího producenta kávy Brazílii zasáhlo nejdříve sucho, následně mráz a nyní ji sužují vydatné deště. Cena kávy vzrostla v minulém roce dokonce až na dvojnásobnou hladinu v porovnání s počátkem roku 2021. Trhy pochopitelně zaujaly spekulativní investory, kteří sází na rapidní růst ceny. Aktuálně cena kávy rostla nejvýše za poslední dekádu, což výrazně napomohlo k narušení dodavatelských řetězců po celém světě. „Celý trh se v roce 2019 dostal do obrovského přebytku a cena reagovala poklesem. Pandemie situaci v sektoru dále zhoršila. Nyní naopak poptávka převažuje nad nabídkou. Tomu pomohlo zotavení světové ekonomiky, uvolnění restrikcí a obecný růst poptávky po kávě,“ komentuje rapidní růst ceny kávových zrn hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.

Vztah mezi cenou kávy na komoditní burze a cenou v naší oblíbené kavárně je pouze velmi volný. Výrazný dopad má totiž mnoho dalších faktorů jako cena dopravy, energií, obalových materiálů a v neposlední řadě také práce. Hedge fondy a spekulativní investoři se minulý rok nahrnuli do trhu s kávou. Dlouhé futures pozice se na konci minulého roku dostaly na nejvyšší úrovně za posledních 5 let. Káva má za sebou výrazný růst a další cenové pohyby budou záviset na mnoha okolnostech. Hlavní dopad má vývoj počasí v hlavních pěstitelských oblastech v Brazílii. Kritickým obdobím pro cenový vývoj je druhá polovina března, kdy končí období dešťů.

Jaká bude cena kávy v kavárně?

Kávové společnosti nyní čelí cenové bouři. Kromě růstu cen kávových zrn se potýkají s výrazným nárůstem cen energií a také mezd, což se negativně promítá do jejich zisků. Některé kavárny ve Spojených státech zaznamenaly meziroční růst ceny espressa až o 25 %. „Pod tlakem se mohou ocitnout společnosti jako Nestlé, J.M. Smucker nebo Starbucks, které jsou nuceny přenést vyšší ceny na koncového zákazníka. Na druhou stranu se Nestlé podařilo za celý rok 2021 vyhnout maloobchodnímu růstu ceny kávy. Podobně Starbucks v říjnu oznámil, že má zabookované ceny kávy na dalších 14 měsíců a mnohem více společnost trápí růst cen ostatních vstupů,“ dodává Jiří Tyleček ze společnosti XTB.

Zdroj: Tisková zpráva a Pixabey

Avatar Autor
Ondra Machač

Specialista na budování (nejen) obchodních vztahů. FinTech evangelista, který si bez technologie neuvaří ani čaj. Spoluzakladatel Podpořit.cz.

Líbí se vám rozhovor? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!