Zdroj: Pixabay.com

Mezi nejprodávanější zboží patřily na Black Friday, který letos připadl na 26. listopadu, notebooky, mobilní telefony, a nebo třeba investiční zlato. Přesto však byl obrat podle nákupního rádce Heureka.cz o asi 12 procent nižší než loni.

V letošním roce se tak jedná o zatím nejsilnější nákupní den. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 byl ten letošní asi o 30 procent vyšší. Podle dat Heureka.cz byl loňský rok rekordní. Na černý pátek, který přišel z USA, kde se tato akce vždy koná po svátku Díkůvzdání, musela být v roce 2020 většina obchodů v ČR zavřená kvůli šíření nákazy koronaviru. Lidé tak nakupovali na internetu. Oproti tomu v letošním roce mohli zákazníci zamířit i do kamenných prodejen.

Podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera nabízely e-shopy v pátek při letošní akci 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně. To podle Heureky odpovídá standardu, mírně se však zvýšil počet zlevněných produktů.

Mluvčí e-shopu Alza.cz Daniela Chovancová uvedla, že pro největší český internetový obchod začala akce Black Friday už 10. listopadu a skončila v neděli. „Loni naše prodeje v meziročním srovnání rostly o desítky procent, letos i vzhledem právě k vysoké loňské bázi není nárůst tak dramatický, avšak vlna vánočních nákupů se u nás zvedá již od října. Očekáváme, že podobně jako v předchozích letech poroste až do poloviny prosince, kdy obvykle kulminuje.“

Je Black Friday kontroverzní?

Právě Black Friday je podle odborníků spojen se zahájením pro obchodníky nejdůležitější části roku a to předvánočními nákupy. Asociace pro elektronickou komerci předpovídá, že by Češi letos za dárky v e-shopech mohli utratit nejméně 77 miliard korun, tedy o 11 miliard korun více než loni.

Tento svátek nákupů se ale v poslední době dostává pod kritiku díky podpoře bezhlavého nakupování. Pokud byste tak třeba rádi zároveň podpořili dobrou věc zvažte třeba nákup přes platformu Podpořit.cz. Případně znáte svátek, který vznikl jako reakce na Black Friday a to Giving Tuesday? Ten letos připadá už na dnešek 30. listopadu!

Zdroj: ČTK

Avatar Autor
Lukáš Raška

Už nějakou dobu ponořen do světa FinTechu, investování, dat, osobních financí a udržitelnosti. Pomocí dat rád upozorňuje na zajímavosti ze světa financí, technologií přehledné a srozumitelné formě.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!