Přinášíme vám krátkou analýzu současného dění na trzích od Bena Laidlera, stratéga pro globální trhy ve společnosti eToro.

HODNOTA: Osmý největší akciový trh na světě (AUS200) byl letos jako jeden z mála v zelených číslech spolu s mnoha dalšími komoditními a zapomenutými hodnotovými trhy, jako je Velká Británie, Kanada nebo Brazílie. „Šťastnému“ postavení Austrálie jako bezpečnému přístavu přispěla silná dávka finančních akcií, a to po 1/3 trhu, a malá expozice vůči nejhůře výkonnému technologickému sektoru.

Díky velkému zastoupení finančních společností je trh překvapivě „domácí“ s pouhými cca 40 % tržeb ze zámoří a jejich zisky by mohly těžit z počátku cyklu zvyšování úrokových sazeb. Zatímco jeho rychle rostoucí vývoz komodit (viz graf) je vystaven zpomalení a politickým reakcím v jeho hlavním obchodním partnerovi Číně.

VŠECHNO SE MĚNÍ: Austrálie právě zaznamenala první zvýšení úrokových sazeb za více než deset let, protože centrální banka (RBA) se snaží bojovat proti inflaci, která se vyšplhala na 5,1 %. Stalo se tak jen několik týdnů před federálními volbami, které se budou konat 21. května a v nichž pravděpodobně opoziční labouristé převezmou moc od koalice liberálů a nacionalistů, která má většinu jednoho křesla. Rozdíly v politice jsou však omezené, obě strany se zaměřují na rostoucí životní náklady spotřebitelů a nízkou dostupnost trhu s nemovitostmi.

AKTIVA: Vyšší ceny komodit a zvýšení sazeb RBA pomohly udržet AUD v letošním roce pouze 2% ztrátu vůči rostoucímu americkému dolaru, což je lepší výsledek než u většiny zemí G-10. Největší vývoz komodit, od železné rudy po plyn a uhlí, pomáhá v letošním roce zvýšit zisky ASX o 20 %, což je dvojnásobek celosvětového průměrného růstu. Zatímco akciový trh se obchoduje při 15násobném ocenění ceny vůči zisku, což je blízko světového průměru. Největší akcie BHP (BHP) je na 8x s 9% dividendovým výnosem. 

makroekonomické postřehy
Avatar Autor
Ben Laidler

Je stratég pro globální trhy společnosti eToro, má více než 25 let zkušeností s globálním investičním výzkumem a zastával pozice globálního akciového stratéga, globálního vedoucího sektorového výzkumu a vedoucího výzkumu pro Ameriku ve společnosti HSBC v New Yorku.

Líbí se vám článek? Podpořte nás kávou.

Naše články píšeme po nocích a občas musíme spánkový deficit dohnat šálkem kávy. Budeme rádi, když nás na jeden pozvete.

☕️ Chci vás pozvat!